Konieczne "odważne i szybkie" decyzje. Inaczej z wojskiem będzie źle

[object Object]
MON zapowiada oromne wydatki na wojsko (materiał "Faktów" TVN z 5 września)Fakty TVN
wideo 2/14

"Porażka", "początek drogi", "dopiero po roku 2022" czy "zapaść techniczna" - to tylko niektóre z określeń, jakich do oceny szeroko zakrojonego programu modernizacji wojska używa oficer do niedawna odpowiedzialny za zakupy uzbrojenia. Generał Adam Duda w swojej analizie punkt po punkcie opisuje sytuację. Wnioski są mało optymistyczne.

Generał Duda przez pięć lat służył w Inspektoracie Uzbrojenia (IU), instytucji MON utworzonej w 2011 roku specjalnie w celu usprawnienia procesu zakupów uzbrojenia i realizacji wielkiego Planu Modernizacji Technicznej (PMT). Cztery lata był zastępcą dowódcy, potem sam nim został, zanim w 2016 roku zdecydował się odejść po spięciach z nowym kierownictwem MON z Antonim Macierewiczem na czele.

Nie uchyla się od odpowiedzialności

Teraz jest już generałem rezerwy, wojskowym emerytem. Wraz z grupą innych oficerów, którzy pożegnali się przedwcześnie z mundurem po zmianie władzy, należy do fundacji STRATPOINTS. Jako jej ekspert przygotował analizę na temat dotychczasowych efektów modernizacji polskiego wojska. Tej, którą sam tyle lat nadzorował.

- Nie uchylam się od odpowiedzialności za wyniki realizacji tego planu. Podejmowałem w mojej ocenie optymalne decyzje w danych warunkach i przy danej wiedzy - zastrzega generał w odpowiedzi na pytania tvn24.pl.

- Z perspektywy czasu zawsze można powiedzieć, że coś można byłoby zrobić inaczej, lepiej... Jednak szef IU działa przede wszystkim w określonym porządku prawnym (w mojej ocenie zbyt skomplikowanym, przeregulowanym) i w określonym środowisku zewnętrznym, w tym politycznym oraz dysponując określonym potencjałem ludzkim - dodaje.

Mało optymistyczna ocena

Pomimo tego trudno znaleźć w Polsce człowieka, który będzie wiedział więcej na temat problemów z realizacją ambitnych planów modernizacyjnych polskiego wojska.

W swoim raporcie generał opisuje po kolei piętnaście programów zbrojeniowych, które zostały opisane w PMT, obowiązującym formalnie do 2022 roku. Obecna obsada MON go dezawuuje i deklaruje poważne zmiany, jednak na razie nie przełożyło się to na dokumenty, wobec czego formalnie wojsko nadal realizuje PMT.

Program 1. Obrona przeciwlotnicza

To najdroższe i prawdopodobnie najważniejsze przedsięwzięcie zbrojeniowe Polski. Na różne systemy obrony przeciwlotniczej zostanie przeznaczone kilkadziesiąt miliardów złotych. Sam Macierewicz systematycznie mówi o największym z postępowań o kryptonimie "Wisła", który zakłada zakup amerykańskich systemów Patriot. Drugie najważniejsze postępowanie to "Narew", w ramach którego mają zostać kupione systemy obrony przeciwlotniczej mniejszego zasięgu. Generał nie ma złudzeń. Jego zdaniem nie ma szans, aby do 2022 roku polskie wojsko mogło normalnie wykorzystywać zarówno "Wisłę", jaki i "Narew". - Jednoznacznie należy uznać to za porażkę - pisze.

Program 2. Śmigłowce

Kolejne bardzo duże i powszechnie znane przedsięwzięcie, zwłaszcza po głośnym zerwaniu w 2016 roku negocjacji z koncernem Airbus w sprawie zakupu śmigłowców H225M, potocznie nazywanych Caracal. Ogólnie PMT zakłada zakup najróżniejszych maszyn - transportowych, specjalistycznych czy szturmowych. Obecnie są prowadzone trzy postępowania, których celem jest zakupienie nowych śmigłowców. Dwa są nowe, ogłoszone po zerwaniu negocjacji z Airbusem. W ocenie generała wszystkie są mało zaawansowane. - Nie umożliwią wyposażenia Sił Zbrojnych RP w nowe typy śmigłowców przed rokiem 2022 - stwierdza.

Program 3. Systemy dowodzenia

Nowoczesne siły zbrojne powinny posiadać informatyczne i mocno zautomatyzowane systemy łączności oraz dowodzenia. Drastycznie podnosi to sprawność dowodzenia w porównaniu do czasów papierowej mapy i radia. Trwa szereg postępowań, mających na celu zakupienie odpowiedniego sprzętu. Większość nie jest jednak bliska dostaw sprzętu do żołnierzy. - Oceniając stopień osiągnięcia celu programu, czyli integrację wszystkich narodowych systemów dowodzenia i kierowania środkami walki, należy wskazać, że w tym zakresie znajdujemy się na początku drogi - stwierdza generał.

Program 4. Modernizacja wojsk pancernych i zmechanizowanych

To ogół przedsięwzięć związanych z dostarczeniem nowego sprzętu najciężej uzbrojonych oddziałów polskiego wojska - czołgów i różnych wozów opancerzonych. Trwają prace przy modernizacji sprowadzonych z Niemiec czołgów Leopard 2 i tworzeniu nowego bojowego wozu piechoty Borsuk. W ostatnim roku zarzucono jednak prace nad "lekkim czołgiem" Gepard i nie wiadomo, co właściwie zostanie zrobione w zamian. - Jako sukces należy uznać zakup kolejnych czołgów Leopard i realizację modernizacji ich starszych wersji. Natomiast jako porażkę nieudaną próbę opracowania wozu Gepard siłami krajowego przemysłu. Szczególnie trudny do zaakceptowania jest fakt, że aż pięć lat dochodzono do wniosku, że nie należy tworzyć tego pojazdu. Projekt Borsuk i modernizacja Leopardów dadzą realną poprawę potencjału wojsk pancernych dopiero po roku 2022 - stwierdza generał.

Program 5. Modernizacja Marynarki Wojennej

To bardzo szeroki program, zakładający nie tylko budowę nowych okrętów wojennych, ale też różnego drobniejszego sprzętu oraz chociażby wyposażenia dla Nabrzeżnego Dywizjonu Rakietowego, wyposażonego w rakiety przeciwokrętowe NSM. - Bez radykalnych decyzji, konsekwentnej realizacji planu i konsensusu politycznego co do kierunków modernizacji Marynarki Wojennej, nie ma realnych szans na wyprowadzenie jej z zapaści technicznej w najbliższych dziesięciu latach - pisze generał.

Program 6. Rozpoznanie obrazowe i satelitarne

Pod tą nazwą kryje się ogół działań, które mają zapewnić wojsku lepsze rozpoznanie z powietrza i kosmosu. Chodzi o uzyskanie dostępu do informacji z satelitów rozpoznawczych lub kupienie własnego, a także całego szeregu dronów. - Pomimo powszechnej zgody co do ważności systemów bezzałogowych i ich rosnącego znaczenia we współczesnych konfliktach zbrojnych, program nie ruszył jeszcze z miejsca. Czas niezbędny na przeprowadzenie postępowań, zawarcie umów i produkcję, szczególnie największych systemów, nie daje nadziei na ich wdrożenie do wojska przed 2022 rokiem - podsumowuje gen. Duda.

Program 7. Indywidualne wyposażenie i uzbrojenie żołnierza Tytan

Polscy żołnierze mają otrzymać nowoczesny sprzęt przenoszący ich w XXI wiek. Chodzi o między innymi nowoczesną radiostację, nowe mundury, kamizelki kuloodporne i drobne wyposażenie oraz broń. Choć tą ostatnią w postaci systemu MSBS zdecydowano się wydzielić z programu "Tytan", aby przyśpieszyć jej wprowadzenie do służby. Cała reszta prac jest bowiem mocno opóźniona. Zwłaszcza że w 2016 roku zmieniono wymagania co do radia. - System ten może być wdrażany do eksploatacji od 2020 roku. Jednak uwzględniając skalę potrzeb, zakończenie procesu przed 2022 nie będzie możliwe. Zmiany w zakresie radiostacji przekreśliły to jednoznacznie - stwierdza generał.

Program 8. Modernizacja Wojsk Rakietowych i Artylerii

Szeroko pojęte zakupy w zakresie artylerii i systemów kierowania ogniem. Chodzi między innymi o już produkowane armatohaubice Krab czy moździerze Rak. MON chce też możliwie szybko podpisać umowę na zakup wyrzutni rakiet dalekiego zasięgu Homar. Na tle pozostałych programów ten jest pozytywnym wyjątkiem od reguły. - Jest najbardziej zaawansowany a stopień realizacji pomimo wielu wcześniejszych perturbacji należy ocenić pozytywnie. Realnie zwiększa potencjał Wojsk Lądowych - pisze gen. Duda.

Program 9. Symulatory i trenażery

Jedno ze skromniejszych przedsięwzięć, choć również ważne. W jego ramach wojsko ma się wzbogacić o szereg urządzeń pozwalających realistycznie i ekonomicznie ćwiczyć używanie uzbrojenia. Od na przykład symulatorów samolotów po urządzenia do symulowania skoków spadochronowych. - Program ten jest realizowany dość konsekwentnie i w wielu obszarach pozyskany sprzęt podniósł jakość oraz efektywność szkolenia - podsumowuje generał.

Program 10. Samolot szkolno-treningowy

Kolejne stosunkowo małe i wąsko pojęte przedsięwzięcie. W 2014 roku już podpisano umowę na dostawę ośmiu włoskich samolotów M-346 Master z pakietem dodatkowego wyposażenia. Niestety z winy producenta, koncernu Leonardo, maszyny nadal nie spełniają polskich wymagań, choć wszystkie zostały już wyprodukowane. Mają być wdrażane poprawki. - Gdyby nie wynikłe z tego roczne opóźnienie, to realizacja tego programu mogłaby być dobrym przykładem na to, że można szybko i sprawnie pozyskać w oparciu o Prawo Zamówień Publicznych w trybie konkurencyjnym skomplikowany system szkoleniowy - stwierdza gen. Duda.

Program 11. Samoloty transportowe

To przedsięwzięcie, kiedy wpisywano je do PMT, było już w znacznym stopniu skończone. Chodzi o dostawy maszyn CASA C-295 i mniejszych M-28. Wszystkie już są w wojsku i to od wielu lat. - Jest to jedyny program operacyjny zrealizowany w całości - zaznacza autor raportu.

Program 12. Transportery Rosomak

Bardzo dobrze znane pojazdy Rosomak są na uzbrojeniu wojska już od dekady, jednak niemal wyłącznie w podstawowej wersji z wieżą Hitfist-30. Planuje się jednak stworzyć na ich bazie cały szereg wozów specjalistycznych, czy uzbrojonych w bezzałogową wieżą ZSSW, która ma dodatkowo wyrzutnie rakiet przeciwpancernych. - Opracowanie wersji specjalistycznych trwa zdecydowanie zbyt długo, zwłaszcza że od wdrożenia transportera mija już 15 lat, czyli połowa jego "cyklu życia" - stwierdza generał.

Program 13. Przeciwpancerne pociski kierowane Spike

Kolejny wąsko określony program, dotyczący wyłącznie zakupów izraelskich pocisków do zwalczania pojazdów opancerzonych, które są dostarczane od ponad dekady. W znacznej części są produkowane w Polsce, choć nie w całości, co chciano osiągnąć kiedyś.

- Program ten jest kolejnym, którego realizacja przebiega bez większych zastrzeżeń. Jedyną uwagą, jaką można mieć, jest osiągnięty poziom transferu technologii. Nadal nie ma samodzielności w produkcji tych rakiet - pisze gen. Duda.

Program 14. Rozpoznanie patrolowe

To przedsięwzięcie zakłada uzbrojenie Wojsk Lądowych w cały szereg małych pojazdów i systemów łączności do prowadzenia ogólnie pojętego zwiadu. Na przykład małych wozów terenowych Żmija, czy większych transporterów opancerzonych Kleszcz.

- Program ten jako ustanowiony stosunkowo późno znajduje się w początkowej fazie realizacji. Żaden z jego projektów nie znajduje się w fazie produkcji i dostaw - zaznacza gen. Duda. Szansy na dostawy przed 2022 rokiem są małe i dotyczą właściwe tylko pojazdów Żmija.

Program 15. Cyberobrona i narodowa kryptologia

Ten program dopisano do listy dopiero w 2016 roku. Nie wiadomo, jak konkretnie ma wyglądać. Trudno więc cokolwiek oceniać.

Wielkie ambicje i mizerne efekty

Z powyższej listy wynika dość jasno, że pomimo głośnych deklaracji i planów, program modernizacji polskiego wojska jest mocno opóźniony. W kluczowych i największych programach praktycznie nie ma szans na dostawy przed 2022 rokiem. Dobrze idą właściwie tylko te mniejsze lub zaczęte wiele lat temu.

- Nie traktuję wyników realizacji pierwszej części PMT jako definitywnej porażki, ale jako ważną lekcję, jaką MON otrzymało od rynku - mówi tvn24.pl generał Duda. - Wnioski i doświadczenia z realizacji po raz pierwszy tak dużego i ambitnego planu powinny być wdrażane natychmiast. Niestety dokonywane zmiany prawne i organizacyjne są tylko kosmetyką istniejącego systemu - dodaje oficer.

- Bez odważnych i szybkich decyzji oraz przebudowy systemu nie będzie zauważalnego przyśpieszenia realizacji PMT. Ustępując ze stanowiska, przekazałem na piśmie swoje wnioski i propozycje w tym zakresie kierownictwu MON - podkreśla generał. Nie wiadomo jednak jakie spojrzenie ma na to kierownictwo MON, które obecnie podkreśla, że PMT jest już właściwie nieaktualny i w zamian skupia się na przygotowanym przez siebie Strategicznym Przeglądzie Obronnym. Na tej podstawie mają być tworzone nowe ogólne plany zakupów, inne niż te z czasów PO.

W swoim raporcie generał Duda podkreśla jednak, że konieczne jest porozumienie polityków ponad partiami, co do tego, jak ma wyglądać rozwój wojska. Jeśli kolejne rządy będą zaczynać od przekreślenia tego, co robili poprzednicy i tworzenia od nowa swoich wizji, to trudno będzie sprawnie dostarczyć polskim żołnierzom nowoczesny sprzęt. Jego zakupy to proces długi i skomplikowany. Wymaga więc spokoju i konsekwencji.

Więcej o problemach z modernizacją wojska pisaliśmy w Magazynie TVN24

Autor: Maciej Kucharczyk/adso / Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: kpt. Rafał Nowak/MON

Pozostałe wiadomości

Prezydent Andrzej Duda spotkał się z prezydentem USA Donaldem Trumpem pod Waszyngtonem. "Prezydent Trump pochwalił prezydenta Andrzeja Dudę za zaangażowanie Polski w zwiększenie wydatków na obronność" - podał w komunikacie Biały Dom. Andrzej Duda przekazał na briefingu, że Trump planuje odwiedzić Polskę.

Duda po rozmowie z Trumpem. "Powiedział, że odwiedzi Polskę"

Duda po rozmowie z Trumpem. "Powiedział, że odwiedzi Polskę"

Źródło:
PAP

Prezydent USA Donald Trump, w czasie przemówienia na konferencji CPAC, mówił, że w sprawie zakończenia wojny w Ukrainie rozmawia zarówno z Władimirem Putinem, jak i Wołodymyrem Zełenskim. - Chcemy, by Ukraina dała nam coś za wszystkie pieniądze, które na nią wyłożyliśmy - powiedział. Ocenił też, że działania jego poprzednika Joe Bidena w tym zakresie były "głupie".

Trump o Ukrainie: to dotyczy Europy, a nie nas

Trump o Ukrainie: to dotyczy Europy, a nie nas

Źródło:
TVN24, PAP

Spotkanie z Donaldem Trumpem traktuję jako dopełnienie procesu po tym, jak wcześniej rozmawiałem z sekretarzem obrony USA i generałem Keithem Kelloggiem - powiedział prezydent Andrzej Duda w rozmowie z korespondentem "Faktów" TVN w Waszyngtonie Marcinem Wroną. Mówił także o "sprytnym planie" dotyczącym amerykańskiego zaangażowania w rozmowy o zakończeniu wojny między Ukrainą a Rosją, który jednocześnie byłby "swoistą gwarancją bezpieczeństwa dla Ukrainy".

Prezydent Andrzej Duda o "sprytnym planie" w rozmowie z Marcinem Wroną po spotkaniu z Donaldem Trumpem

Prezydent Andrzej Duda o "sprytnym planie" w rozmowie z Marcinem Wroną po spotkaniu z Donaldem Trumpem

Źródło:
TVN24, PAP

Papież jest w gorszym stanie niż wczoraj i miał "kryzys oddechowy". Przeszedł też hemotransfuzję - podał Watykan. Franciszek przebywa w szpitalu z powodu obustronnego zapalenia płuc. Watykan podał również, że jego stan "nadal jest krytyczny".

Stan zdrowia papieża Franciszka się pogorszył. Komunikat Watykanu

Stan zdrowia papieża Franciszka się pogorszył. Komunikat Watykanu

Źródło:
Reuters, PAP

Jest z nami prezydent Duda z Polski. To fantastyczny człowiek, mój wielki przyjaciel - mówił na konferencji konserwatystów CPAC prezydent Donald Trump. Polski prezydent wtedy wstał i pomachał zgromadzonym. Później z szefem swojego gabinetu Marcinem Mastalerkiem bił brawo na stojąco, gdy Trump mówił, że urzędnicy do spraw równości zostali zwolnieni.

Andrzej Duda na konferencji konserwatystów. Wstaje, macha, bije brawo

Andrzej Duda na konferencji konserwatystów. Wstaje, macha, bije brawo

Źródło:
tvn24.pl

37-letni mężczyzna zaatakował nożem w Miluza na wschodzie Francji. Jedna osoba nie żyje, a pięć jest rannych. Poszkodowani to policjanci. Jak podały francuskie media, sprawca ataku został zatrzymany.

Atak nożownika we Francji. Jedna osoba nie żyje, ranni policjanci

Atak nożownika we Francji. Jedna osoba nie żyje, ranni policjanci

Źródło:
PAP

Decyzją jury Konkursu Głównego Berlinale 2025 nagroda dla najlepszego filmu - Złoty Niedźwiedź - trafiła do filmu "Drømmer" w reżyserii Daga Johana Haugeruda. Srebrnymi Niedźwiedziami nagrodzone zostały także między innymi filmy "O último azul" oraz "El mensaje".

Berlinale 2025. Złoty Niedźwiedź dla filmu "Drømmer"

Berlinale 2025. Złoty Niedźwiedź dla filmu "Drømmer"

Źródło:
tvn24.pl

"Jeden z najbardziej zagadkowych polityków", który "każdemu opowiada inną historię o sobie i pokazuje inną twarz" - tak Alice Weidel, kandydatka AfD na kanclerza opisywana jest przez niemieckie media. Weidel deklaruje między innymi, że jest przeciwna udzielaniu pomocy wojskowej Ukrainie, chce w kraju zburzyć wszystkie wiatraki, zapowiada też masowe deportacje migrantów z Niemiec.

"Każdemu opowiada inną historię o sobie". Kim jest Alice Weidel, kandydatka AfD na kanclerza

"Każdemu opowiada inną historię o sobie". Kim jest Alice Weidel, kandydatka AfD na kanclerza

Źródło:
Financial Times, Politico, Reuters, DW, Guardian, PAP, tvn24.pl

W sobotę Andrzej Duda spotkał się w USA z Donaldem Trumpem. Zapowiedź spotkania i rozmowy komentowali w sobotę kandydaci na prezydenta. - Wiecie, że nie chwalę prezydenta Dudy zbyt często, ale jedzie tam przekonywać Trumpa do naszych racji. I to ja rozumiem - mówił Rafał Trzaskowski (Koalicja Obywatelska). Zdaniem Karola Nawrockiego (Prawo i Sprawiedliwość) tylko w Dudzie jest "moc i szansa na to, że interes Polski będzie w tych negocjacjach uwzględniany". Szymon Hołownia (Polska 2050) "czeka na informacje o planowanych działaniach administracji amerykańskiej". Kandydatka Lewicy Magdalena Biejat mówiła, że "powinniśmy walczyć o miejsce przy stole dla Polski i całej Unii Europejskiej".

"Tak prezydent powinien się zachować". Kandydaci na prezydenta o spotkaniu Duda - Trump

"Tak prezydent powinien się zachować". Kandydaci na prezydenta o spotkaniu Duda - Trump

Źródło:
TVN24, PAP

Niezidentyfikowany obiekt przebił lód i wpadł do wody na terenie zalanej żwirowni we wsi Osieczek (woj. kujawsko-pomorskie). Wcześniej świadkowie słyszeli huk i widzieli łunę.

Niezidentyfikowany obiekt wpadł do wody. "Dziury wykluczają, że to mógł być człowiek lub zwierzę"

Niezidentyfikowany obiekt wpadł do wody. "Dziury wykluczają, że to mógł być człowiek lub zwierzę"

Źródło:
Kontakt 24

W sobotę na terenie gminy Drelów w województwie lubelskim znaleziono meteoryt. Kilka godzin później poinformowano o kolejnych odnalezionych odłamkach. Kosmiczna skała wleciała w atmosferę i spadła na Ziemię we wtorek wieczorem. Zjawisku, które udało się zarejestrować na nagraniu, towarzyszyły rozbłysk na niebie oraz głośny huk.

Meteoryt spadł na Lubelszczyźnie. "Historyczna chwila"

Meteoryt spadł na Lubelszczyźnie. "Historyczna chwila"

Źródło:
tvnmeteo.pl, Skytinel

"Nasza rakieta Falcon 9 weszła w atmosferę nad Europą. Współpracujemy z polskim rządem w sprawie odzyskiwania szczątków, powodem upadku w Polsce była usterka" - poinformowała firma SpaceX w oświadczeniu opublikowanym w sobotę na stronie internetowej. W ciągu ostatnich dni w kilku miejscach kraju odnaleziono niezidentyfikowane obiekty, które mają być częścią maszyny.

Szczątki rakiety Falcon 9 w Polsce. Jest komunikat SpaceX

Szczątki rakiety Falcon 9 w Polsce. Jest komunikat SpaceX

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl, SpaceX

Środowemu przelotowi szczątków Falcona 9 na polskim niebie towarzyszył nie tylko świetlny spektakl, ale też spektakularny huk. Odgłosy te można usłyszeć na nagraniu. Karol Wójcicki, autor bloga "Z głową w gwiazdach" wyjaśnił, skąd się wzięły takie dźwięki.

"Kosmos nie tylko wygląda epicko, ale też potrafi nieźle huknąć"

"Kosmos nie tylko wygląda epicko, ale też potrafi nieźle huknąć"

Źródło:
Z głową w gwiazdach, tvnmeteo.pl

Niebezpieczna sytuacja na Jeziorku Czerniakowskim. Na zamarzniętą taflę weszła osoba dorosła z trójką dzieci. Nie zniechęciło jej to, że lód w wielu miejscach stopniał już na tyle, że obok kąpała się grupa morsów.

Dorosła i trójka dzieci na topniejącym lodzie. "Skrajna bezmyślność"

Dorosła i trójka dzieci na topniejącym lodzie. "Skrajna bezmyślność"

Źródło:
Kontakt24

W sobotę w Tatrach doszło do śmiertelnego wypadku. Jak przekazali ratownicy Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratowniczego, ofiara to mężczyzna, który spadł z dużej wysokości. Mimo słonecznej aury, w górach panują bardzo niebezpieczne warunki.

Śmiertelny wypadek w Tatrach. Mężczyzna spadł z dużej wysokości

Śmiertelny wypadek w Tatrach. Mężczyzna spadł z dużej wysokości

Źródło:
PAP, TOPR

Wśród znanych osobistości USA, w tym celebrytów, nasila się krytyka rządów administracji Donalda Trumpa, w której pracownikiem został Elon Musk. Według rozpowszechnianego w sieci przekazu Oprah Winfrey miała w związku z tym ogłosić, że przeprowadza się do Włoch.

Oprah Winfrey "nie może oddychać tym samym powietrzem co Elon Musk"? Skąd ten "news"

Oprah Winfrey "nie może oddychać tym samym powietrzem co Elon Musk"? Skąd ten "news"

Źródło:
Konkret24

Najbliższe dni przyniosą pogodną aurę w wielu regionach kraju. Później na niebie pojawi się jednak więcej chmur, może z nich padać deszcz. Będzie jednak dość ciepło - miejscami temperatura przekroczy 10 stopni Celsjusza.

Najpierw sporo słońca, później aura zacznie się psuć

Najpierw sporo słońca, później aura zacznie się psuć

Źródło:
tvnmeteo.pl

Koszt remontu mieszkania dwupokojowego o powierzchni 45 metrów kwadratowych wyniesie w 2025 roku około 65 tysięcy złotych - wynika z analizy ekspertów Rankomat.pl. Prognozują jednak wzrost kosztów o 5-10 procent w niedalekim czasie. Przestrzegają również przed długim terminem oczekiwania na ekipę remontową w przypadku uruchomienia programu dopłat do mieszkań "Klucz do mieszkania". Ma on bowiem objąć przede wszystkim mieszkania z drugiej ręki.

Remont mieszkania w 2025 roku. Ile będzie kosztował?

Remont mieszkania w 2025 roku. Ile będzie kosztował?

Źródło:
tvn24.pl

W czwartek rozpoczął się transport lotniczy ponad tysiąca obywateli Chin, którzy pracowali w internetowych centrach oszustw we wschodniej Mjanmie. W operację zaangażowane są służby birmańskie, tajskie i chińskie. Z raportu jednostki ONZ z 2023 r. wynika, że w Mjanmie znajduje się 120 tys. osób zaangażowanych w prowadzenie nielegalnej działalności lub zmuszonych do niej.

Setki Chińczyków podejrzanych o cyberprzestępstwa wracają do kraju

Setki Chińczyków podejrzanych o cyberprzestępstwa wracają do kraju

Źródło:
PAP

13-latek, który w Krynicy-Zdroju wjechał na nartach w armatkę śnieżną, nie żyje - poinformowała tvn24.pl rzeczniczka Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie. Chłopiec był tam leczony na oddziale intensywnej terapii. Oświadczenie w sprawie wypadku wydały Polskie Koleje Linowe.

Nie żyje 13-latek, który wjechał na nartach w armatkę śnieżną

Nie żyje 13-latek, który wjechał na nartach w armatkę śnieżną

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Brazylijskie miasto Buriticupu, położone na północno-wschodnim krańcu Amazonii, jest powoli pochłaniane przez ziemię. W ostatnich tygodniach powstały tam ogromne zapadliska o głębokości kilku metrów. Sytuacja jest na tyle poważna, że władze ogłosiły stan wyjątkowy.

Ziemia pochłania to miasto. Ogłoszono stan wyjątkowy

Ziemia pochłania to miasto. Ogłoszono stan wyjątkowy

Źródło:
Reuters

Na placu Konstytucji doszło w piątek w nocy do bójki. Policja podaje, że jedna osoba nie żyje. To 31-letni mężczyzna, raniony w klatkę piersiową. Jak nieoficjalnie ustaliliśmy, został ugodzony nożem.

Bójka przed restauracją w centrum Warszawy. Jedna osoba nie żyje, trzy zatrzymane

Bójka przed restauracją w centrum Warszawy. Jedna osoba nie żyje, trzy zatrzymane

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Atak z użyciem siekiery w Wałbrzychu. Poważnie ranna w twarz została dwudziestolatka, do szpitala trafił również pięćdziesięcioletni mężczyzna. Do sprawy zatrzymano osiemnastolatka. Policja wyjaśnia okoliczności tego zdarzenia.

Młoda kobieta trafiona siekierą w twarz, policja zatrzymała 18-latka

Młoda kobieta trafiona siekierą w twarz, policja zatrzymała 18-latka

Źródło:
tvn24.pl

Dubajska firma kryptowalutowa Bybit przekazała informację o kradzieży cyfrowej waluty o wartości 1,5 miliarda dolarów - donosi BBC. Założyciel firmy deklaruje, że zwróci pieniądze poszkodowanym. Może to być największa kradzież kryptowalut w historii.

Ogromna kradzież kryptowaluty. Jedna z największych w historii

Ogromna kradzież kryptowaluty. Jedna z największych w historii

Źródło:
BBC, tvn24.pl

Polska jest na trzecim miejscu w UE pod względem odsetka osób samozatrudnionych. Choć statystycznie zarabiają lepiej od zatrudnionych na etat, niemal wszyscy przedsiębiorcy płacą najniższe składki, które nie wystarczą na minimalną emeryturę. Dopłaci do nich państwo. - Najbardziej interesuje nas "tu i teraz". Emerytura wydaje się czymś abstrakcyjnym - komentuje dla nas ekonomistka.

Przeżyć za 1878,91 złotych. Dlaczego przedsiębiorcy decydują się na "dobrowolne ubóstwo"?

Przeżyć za 1878,91 złotych. Dlaczego przedsiębiorcy decydują się na "dobrowolne ubóstwo"?

Źródło:
tvn24.pl
Tak wytrenowano chińską AI

Tak wytrenowano chińską AI

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Według przedwyborczych sondaży to blok partii chadeckich CDU/CSU ma największe szanse na zwycięstwo w wyborach do Bundestagu, a lider CDU Friedrich Merz - na stanowisko kanclerza Niemiec. Polityk z wieloletnim doświadczeniem postrzegany jest jako przedstawiciel konserwatywnego społecznie i liberalnego gospodarczo skrzydła CDU. Ma też sprecyzowane poglądy na kwestie migracji, wsparcia dla Ukrainy i współpracy z Polską.

Friedrich Merz kanclerzem? Oto co mówił o Ukrainie, migracji i relacjach z Polską

Friedrich Merz kanclerzem? Oto co mówił o Ukrainie, migracji i relacjach z Polską

Źródło:
PAP, Der Spiegel, Der Tagesspiegel, Deutsche Welle, tvn24.pl
Pan Schmidt daje żółtą kartkę, "księgowy" może stracić stołek. Dokąd zmierzają Niemcy?

Pan Schmidt daje żółtą kartkę, "księgowy" może stracić stołek. Dokąd zmierzają Niemcy?

Źródło:
tvn24.pl
Premium

W najnowszym "Kadrze na kino" Ewelina Witenberg podsumowała najważniejsze wydarzenia ze świata filmu i muzyki w mijającym tygodniu. W programie między innymi o remake'u klasycznego horroru "Nosferatu", wyczekiwanym powrocie serialu "Biały Lotos", nowej roli Cezarego Pazury i planowanym występie AC/DC tego lata w Polsce.

"Nosferatu" w nowej odsłonie, powraca "Biały Lotos", AC/DC zagra w Polsce

"Nosferatu" w nowej odsłonie, powraca "Biały Lotos", AC/DC zagra w Polsce

Źródło:
tvn24.pl