Polska uznana za jedno z najbardziej homofobicznych państw Unii Europejskiej

Polska

Polska uznana za jedno z najbardziej homofobicznych krajów UETVN24
wideo 2/2

- Bliżej nam do takich krajów jak Turcja, Azerbejdżan, Białoruś czy Rosja niż do średniej unijnej - komentuje przedostatnie, 27. miejsce Polski w rankingu ILGA-Europe, międzynarodowym stowarzyszeniu europejskich organizacji LGBTI, prezes Kampanii Przeciw Homofobii Agata Chaber. Gorzej niż Polskę oceniono jedynie Litwę i Łotwę, które wspólnie zajęły ostatnie miejsce.

Od 2009 roku ILGA-Europe przygotowuje ranking państw europejskich pod względem równouprawnienia.

W poprzednich latach Polska plasowała się kolejno na 23. miejscu (rok 2013) oraz dwukrotnie na 24. miejscu (lata 2014 i 2015). W minionym roku zajęła przedostatnie, 27. miejsce. W tym roku Polska ponownie została uznana za jedno z najbardziej homofobicznych państw UE - gorzej oceniono jedynie Litwę i Łotwę.

Prezes Kampanii Przeciw Homofobii na dzisiejszej konferencji tak skomentowała miejsce Polski w rankingu - Polska w tym najważniejszym i najbardziej kompleksowym rankingu równouprawnienia zajmuje w Unii Europejskiej przedostatnie miejsce. Za nami jako bardziej homofobiczne kraje są tylko, ex aequo, Litwa i Łotwa. Ważne jest, żeby tutaj wspomnieć, że zarówno Litwa, jak i Łotwa prowadzą jakieś działania na rzecz społeczności LGBTI i możemy się spodziewać, że w przyszłym roku już będą lepsze od nas - dodała.

Ranking ILGA-Europe

Ranking ILGA-Europe mierzy równouprawnienie w sześciu obszarach - równość i zakaz dyskryminacji, rodzina, wolność zgromadzeń, zrzeszania i ekspresji, przestępstwa z nienawiści, uzgadnianie płci i integralność cielesna oraz prawo do azylu. W jednej z tych kategorii Polska nie otrzymała żadnego punktu - są to przestępstwa z nienawiści rozumiane jako akty agresji, których przyczyną jest homo-, bi- i transfobia.

- Polski system prawny nie wprowadza efektywnej ochrony przed przemocą motywowaną homofobią, bifobią i transfobią. Do momentu, kiedy polski kodeks karny nie zacznie penalizować tego rodzaju czynów, ten system nadal będzie nieskuteczny - komentuje prawnik Kampanii Przeciw Homofobii adwokat Paweł Knut.

Liderem rankingu ILGA-Europe jest Malta, która podobnie jak rok temu z wynikiem 88 punktów procentowych zajęła pierwsze miejsce. Na podium znalazły się też Norwegia, która zdobyła 78 punktów, oraz Wielka Brytania z 73 punktami. Polsce przyznano 18 punktów. Spośród krajów UE na ostatnim miejscu sklasyfikowano Łotwę i Łotwę, które uzyskały po 17 punktów.

Nie dla małżeństw jednopłciowych

Wiceprezeska Kampanii Przeciw Homofobii Mirosława Makuchowska wskazuje, że w Polsce brakuje na przykład prawa do zawierania związków partnerskich.

- W Unii Europejskiej 23 kraje mają jakiegoś typu rozwiązania dedykowane dla par jednopłciowych, albo związki partnerskie, albo małżeństwa jednopłciowe. My jesteśmy w małej grupie krajów Unii Europejskiej, które jeszcze nie mają żadnego rozwiązania. Oprócz Polski jest jeszcze Słowacja, Bułgaria, Rumunia, Litwa i Łotwa - wyjaśniła Makuchowska.

W środę obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Walki z Homofobią. Ustanowiono go, by upamiętnić dzień 17 maja 1992 roku, kiedy Światowa Organizacja Zdrowia wykreśliła homoseksualizm z listy chorób.

Autor: ar / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: PAP/EPA