TVN24 | Polska

Trzaskowski o projekcie "Campus Polska Przyszłości": szukamy osób, które chcą się angażować

TVN24 | Polska

Autor:
js/kab
Źródło:
TVN24, PAP
Trzaskowski inauguruje "Campus Polska Przyszłości": to jest spotkanie, którego do tej pory nie było
Trzaskowski inauguruje "Campus Polska Przyszłości": to jest spotkanie, którego do tej pory nie byłoTVN24
wideo 2/2
TVN24Trzaskowski inauguruje "Campus Polska Przyszłości": to jest spotkanie, którego do tej pory nie było

Ruch Wspólna Polska Rafała Trzaskowskiego zaprezentował w środę w kampusie uniwersyteckim w Olsztynie projekt "Campus Polska Przyszłości". Prezydent Warszawy powiedział, że "to jest spotkanie, którego do tej pory nie było". - Chcemy poszukać osób, które chcą się angażować w życie publiczne - oświadczył.

- Bardzo się cieszę, że możemy zainicjować nasz bardzo ciekawy pomysł, a mianowicie "Campus Polska Przyszłości" – powiedział Rafał Trzaskowski podczas konferencji na terenie kampusu uniwersyteckiego w Olsztynie.

Jak mówił, "podczas kampanii wyborczej, ale również później, dziesiątki tysięcy młodych ludzi podchodziły do niego i pytały, co dalej, czy będzie takie miejsce, w którym zostaniemy wysłuchani, czy będziemy mogli dyskutować o przyszłości".

- Mówili mi o tym, że polska polityka potrzebuje zmiany. Ja mówiłem o tym, że warto wzmacniać partie polityczne, na co oni mówili, że chcą się angażować, chcą rozmawiać o przyszłości, że chcą podejmować te najważniejsze wyzwania, które są przed nami. Chcą rozmawiać o kryzysie klimatycznym, jak z nim walczyć, chcą rozmawiać o tym, jak Polska mogłaby być krajem otwartym, tolerancyjnym, co zrobić, żeby tak się stało. Chcieli rozmawiać o innowacjach, o cyfryzacji, ale przede wszystkim o perspektywach dla siebie - wymieniał prezydent Warszawy.

Dodał, że większość z nich chce, żeby "Polska się zmieniała, ale żeby również zmieniała się klasa polityczna".

OGLĄDAJ TVN24 NA ŻYWO W TVN24 GO

"Zapraszamy wszystkich młodych ludzi"

Właśnie dlatego Ruch Wspólna Polska - mówił Trzaskowski - organizuje w sierpniu w Olsztynie "Campus Polska Przyszłości". - To jest spotkanie, którego do tej pory nie było - stwierdził. Na Campusie ma być tysiąc osób, które będą się spotykać i dyskutować o przyszłości. Będzie trwać tydzień.

- Chcemy poszukać osób, które chcą się angażować w życie publiczne - powiedział Trzaskowski. - Zapraszamy wszystkich młodych ludzi do rejestracji na Campus - dodał.

Zdaniem Trzaskowskiego w polskim życiu politycznym nadszedł czas na zmianę pokoleniową, która będzie się objawiała nie tylko wprowadzeniem do debaty publicznej nowych tematów, ale także "nowym, zrozumiałym językiem".

"Stworzymy tutaj przestrzeń i oddamy im głos"

Posłanka Koalicji Obywatelskiej Aleksandra Gajewska powiedziała, że "bardzo się cieszy, że kampus jest spełnieniem oczekiwań młodego pokolenia". – Młodych ludzi, świadomych, odpowiedzialnych, zaangażowanych, którzy naprawdę mają gdzieś podziały i ostre spory polityczne – dodała.

- Oni chcą być wysłuchani, chcą być traktowani po partnersku – podkreśliła Gajewska.

- My stworzymy tutaj przestrzeń i oddamy im głos, gdzie będą mogli swobodnie wymieniać myśli – dodała.

Gajewska: stworzymy młodym ludziom przestrzeń i oddamy im głos
Gajewska: stworzymy młodym ludziom przestrzeń i oddamy im głosTVN24

Rektor olsztyńskiej uczelni prof. Jerzy Przyborowski powiedział, że uniwersytet jest miejscem, gdzie należy "rozmawiać między innymi o podwalinach demokratycznego państwa" i w związku z tym planowane w ramach "Campusu Polska Przyszłości" dyskusje wpisują się w wartości uczelni wyższej.

Prezydent Olsztyna Piotr Grzymowicz i marszałek regionu Gustaw Marek Brzezin przyznali, że są "zaszczyceni organizacją takiego wydarzenia w Olsztynie".

150 osób zgłosiło akces w pierwszej godzinie rejestracji

Do zapisywania się do udziału w Campusie będzie zachęcał młodych ludzi spot, który także w środę zaprezentowano w Olsztynie. Prezydent Warszawy zwraca się w nim do młodych ludzi o wspólne spotkania i rozmowy o przyszłości młodego pokolenia.

Osoby odpowiedzialne za nabór na wydarzenie poinformowały, że w pierwszej godzinie rejestracji akces zgłosiło 150 osób.

Trzaskowski zainaugurował działalność Ruchu Wspólna Polska w połowie października ubiegłego roku.

Autor:js/kab

Źródło: TVN24, PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości