"Łączy nas człowieczeństwo". Biskup o współżyciu muzułmanów i katolików w Polsce

Biskup Ciereszko przestrzegał przed taką mową nienawiści. Na nagraniu, wystapienie senatora Bonkowskiego z 22 września
Biskup Ciereszko przestrzegał przed taką mową nienawiści. Na nagraniu, wystapienie senatora Bonkowskiego z 22 września
Źródło: PAP/Jakub Kamiński

Rada Wspólna Katolików i Muzułmanów wyrosła na doświadczeniu pokojowego współżycia katolików i muzułmanów na terenach I Rzeczypospolitej - powiedział w sobotę biskup Henryk Ciereszko.

- To wzór, jak możemy dzisiaj kształtować wzajemne relacje wyznawców tych dwóch religii – powiedział w sobotę biskup Henryk Ciereszko, delegat Konferencji Episkopatu Polski do spraw dialogu katolików i muzułmanów.

Biskup Ciereszko wziął udział w jubileuszowej konferencji z okazji 20. rocznicy powołania Rady Wspólnej Katolików i Muzułmanów w Polsce, która w sobotę odbyła się w Collegium Bobolanum w Warszawie.

Jak zaznaczył hierarcha, działania podejmowane przez Radę są dla niego "bliskie i drogie". Przyznał, że Rada Wspólna Katolików i Muzułmanów to piękna inicjatywa, która wyrosła przed 20 laty w środowiskach i katolików, i muzułmanów z tego, co było wielowiekowym doświadczeniem pokojowego współżycia polskich Tatarów - muzułmanów ze społecznością polskich chrześcijan.

"Pokojowe współżycie muzułmanów i katolików"

- To jest piękny dorobek i stanowi wzór, odniesienie do tego, jak możemy dzisiaj kształtować i budować w naszych czasach, w naszej rzeczywistości, tę wspólną drogę czy układać wzajemne relacje wyznawców tych dwóch religii. Rada Wspólna Katolików i Muzułmanów wyrosła na tym doświadczeniu pokojowego współżycia katolików i muzułmanów na terenach I Rzeczypospolitej – podkreślił hierarcha.

- Gratuluję tego, co już się dokonało i życzę, żeby te działania Rady służyły zbliżeniu, budowaniu dialogu, służyły wspólnemu dobru, do którego budowania jesteśmy zaproszeni przez tego, który jest naszym Stwórcą, którego wspólnie wyznajemy, chociaż różnimy się naszymi religiami – dodał bp Ciereszko.

Tomasz Miśkiewicz, mufti Muzułmańskiego Związku Religijnego w Rzeczypospolitej Polskiej i członek Rady, podkreślił, że 20 lat istnienia Rady Wspólnej Katolików i Muzułmanów „napawa optymizmem”.

Przypomniał, że w tym roku obchodzimy 620 lat osadnictwa Tatarów w Wielkim Księstwie Litewskim, a Muzułmański Związek Religijny RP działa od 1925 r. i jest najstarszą instytucją religijną muzułmanów polskich. Dodał, że Związek, który przyczynił się do powstania Rady Wspólnej Katolików i Muzułmanów, będzie jej nadal towarzyszył „dla dobra dialogu między religiami”.

"Ten dialog społeczny jest najważniejszy"

- Dialog chrześcijańsko-muzułmański to nie tylko spotkania w instytucjach, ale też spotkania społeczności. Ten dialog społeczny jest najważniejszy – instytucje zawsze mogą usiąść i rozmawiać, ale nauka dzieci i młodzieży o istnieniu religii i różnych kultur, nauka poszanowania, jest najważniejsza – zaznaczył mufti.

Przypomniał, że sens dialogu polega na tym, aby się nawzajem poznawać i szanować. - Bez poznania jeden drugiego nie będzie dialogu, bez niego będziemy się obawiać drugiego. I te obawy później przenoszą się na życie codzienne, życie społeczne i wreszcie życie polityczne. Dialog wymaga wyzwań i poświęcenia, nie tylko od rządzących ale przede wszystkim od osób, które zarządzają religiami na świecie, wymaga wyzwań od społeczności – podkreślił Miśkiewicz.

Dodał, że w chwili obecnej dialog jest „trudny ale potrzebny”.

- Różnego rodzaju instytucje, nurty, wpływają na to, że dialog od czasu do czasu się załamuje. Inicjatywą rady powinno być działanie na rzecz poszanowania na rzecz godności człowieka, religii, a także przynależności etnicznej – zaznaczył przewodniczący MZR.

Podkreślił, że współcześnie dialog zależy od ludzi, od tego, jak ze sobą żyją, ale także od tego, co przekazują mass media. - Dlatego powinniśmy wspólnie pochylić się nad tym tematem, żeby ten dialog nie upadł. Bo jeżeli upadnie dialog między ludźmi, powstanie konflikt, którego wszyscy chcielibyśmy uniknąć, czyli zderzenie między kulturą muzułmańską i kulturą chrześcijańską – zaapelował mufti Miśkiewicz. Przypomniał, że dialog to coś więcej niż tolerancja – to „poszanowanie człowieka, jego odrębności religijnej, poszanowanie wspólnoty, do której przynależy, bez względu na jego kolor skóry czy też pochodzenie”.

W imieniu MZR, podziękował Kościołowi katolickiemu za organizację 26 stycznia każdego roku Dnia Islamu w Kościele katolickim.

"Łączy nas człowieczeństwo"

- To jest ważne wydarzenie, które pokazuje otwartość Kościoła na inne religie, które są wyzwaniem, ponieważ religie nie są jednolite. Jedno nas łączy – Bóg stwórca. Łączy nas także człowieczeństwo, dbanie o człowieka jako osobę, która oddaje cześć Bogu – zaznaczył mufti Miśkiewicz.

Sekretarz generalny Rady Agata Nalborczyk przybliżyła historię Dnia Islamu w Kościele katolickim w Polsce, a profesor Eugeniusz Sakowicz z Komitetu KEP do spraw Dialogu z Religiami Niechrześcijańskimi wygłosił referat na temat wkładu papieża Jana Pawła II w dialog chrześcijańsko-muzułmański.

Rada Wspólna Katolików i Muzułmanów powstała w 1997 roku i stawia sobie za cel propagowanie dialogu między wyznawcami tych dwóch religii. Jest organizacją oficjalnie uznaną przez Konferencję Episkopatu Polski. To w odpowiedzi na prośbę katolickiej strony Rady Episkopat podjął w 2000 roku decyzję o obchodzeniu Dnia Islamu w Kościele katolickim w Polsce 26 stycznia każdego roku.

Liczbę wyznawców islamu w naszym kraju szacuje się na 20-25 tysięcy osób.

Autor: jz/sk / Źródło: PAP

Czytaj także: