Przedziwne wyniki testu

 
Sukces czy machlojka egzaminacyjna?
Źródło: TVN24

Jurorzy wojewódzkiego konkursu polonistycznego dla gimnazjów przecierali oczy ze zdumienia, gdy okazało się, że laureaci to niemal wyłącznie uczniowie z terenu byłego województwa krośnieńskiego. Sukces czy machlojka egzaminacyjna? Sprawę bada kuratorium oświaty - informuje gazeta.pl.

Na 26 laureatów konkursu aż 24 miejsca zajęli gimnazjaliści z Krośnieńskiego. Dwa pozostałe przypadły uczennicom Gimnazjum ss. Prezentek w Rzeszowie i Miejskiego Gimnazjum nr 2 w Dębicy. Warto podkreślić, że spośród 120 finalistów niemal połowę stanowili uczniowie z Krośnieńskiego.

A nagrody? Zwycięzcy konkursu otrzymują najwyższy stopień z przedmiotu oraz specjalne preferencje w przyjęciu do wybranej szkoły ponadgimnazjalnej. Poza tym wszyscy laureaci są zwolnieni z obowiązkowego egzaminu na koniec gimnazjum.

Przekręt?

Nauczyciele nie potrafią wyjaśnić wyniku tegorocznego konkursu. Natomiast rodzice uczniów, którzy odpadli w rywalizacji, są zbulwersowani.

- Takie przypadki się nie zdarzają. Trudno uwierzyć, że dzieci zdające w Rzeszowie, Tarnobrzegu czy Przemyślu przygotowane były gorzej od kolegów z Krosna - stwierdził rodzic jednej z uczestniczek konkursu. - Jestem oburzony, ale nie tak bardzo jak moja córka, która brała udział w konkursie. Nagle wkroczyła w świat dorosłych, pełny przekrętów i nieuczciwych praktyk - dodał.

Jak to się mogło stać?

Jak pisze portal gazeta.pl, testy konkursu polonistycznego uczniowie pisali w czterech miejscach w województwie, przed czterema komisjami - w Rzeszowie, Przemyślu, Tarnobrzegu i w Krośnie. W Krośnie piszących uczniów pilnowała 5-osobowa komisja. - Koperty z testami trafiły do uczniów nienaruszone. W protokołach nie ma też nic, co mogłoby świadczyć o niewłaściwym przebiegu konkursu - zapewnia kuratorium.

Następnie konkursowe prace z całego województwa spłynęły do Rzeszowa. Tu oceniali je nauczyciele egzaminatorzy z powiatu przeworskiego i z Rzeszowa. Oni też byli autorami testów, recenzował zaś egzaminator z Mielca.

Kuratorium: w Krośnie dobrze uczą

Kuratorium nie jest zaskoczone wynikami konkursu. - Szkoły na tamtym terenie są świetnie zorganizowane, bardzo dobrze uczą. Mają najlepsze wyniki w egzaminach zewnętrznych na poziomie szkoły podstawowej, gimnazjów i najwyższą zdawalność matury - wyjaśnia dyrektor jednego z wydziałów kuratorium.

Co jednak ciekawe - jak podkreśla gazeta.pl - w innych konkursach wojewódzkich uczniowie z Krośnieńskiego już takich sukcesów nie osiągnęli.

Źródło: gazeta.pl

Czytaj także: