Sejm zapewnia Białorusinów o "solidarności i wsparciu", potępia stosowanie przemocy i sfałszowanie wyborów

TVN24 | Polska

Autor:
mart/kg
Źródło:
PAP
Sejm zapewnia Białorusinów o "solidarności i wsparciu". Wydał uchwałę potępiającą działania ŁukaszenkiTVN24
wideo 2/35
TVN24Sejm zapewnia Białorusinów o "solidarności i wsparciu". Wydał uchwałę potępiającą działania Łukaszenki

W przyjętej w piątek przez aklamację uchwale Sejm potępił stosowanie przez władze Alaksandra Łukaszenki brutalnej przemocy i masowych represji. Zwrócił się również do rządu o możliwość szybkiego przyjmowania uchodźców z Białorusi oraz zaapelował do instytucji europejskich o podjęcie działań.

"Pamiętając o wspólnej walce Polaków i Białorusinów o wolność i demokrację, szczególnie w setną rocznicę Bitwy Warszawskiej 1920 roku, dochowując wierności tradycji Solidarności w 40. rocznicę jej powstania, Sejm Rzeczypospolitej Polskiej z całą mocą potępia stosowanie przez władze Alaksandra Łukaszenki brutalnej przemocy i masowych represji wobec społeczeństwa białoruskiego oraz sfałszowanie wyników wyborów prezydenckich w Republice Białorusi 9 sierpnia 2020 roku" - czytamy w uchwale. Sejm przyjął ją przez aklamację w piątek.

Sejm "wzywa władze w Mińsku do niezwłocznego rozpoczęcia pokojowego dialogu"

"W wyniku uruchomionej na bezprecedensową skalę brutalnej przemocy wobec obywateli Białorusi dwie osoby poniosły śmierć, kilkaset zostało rannych, ponad 7 tysięcy aresztowano lub zatrzymano, a ogromna liczba uczestników pokojowych protestów została pobita przez funkcjonariuszy OMON-u, milicji i jednostek specjalnych" - dodano.

Ponadto Sejm - jak czytamy w uchwale - w obliczu "dramatycznej sytuacji" pragnie "zapewnić wszystkich Białorusinów o solidarności i wsparciu".

"Stanowczo domagamy się od władz w Mińsku natychmiastowego uwolnienia wszystkich aresztowanych oraz zaprzestania represji i używania przemocy wobec społeczeństwa" - głosi uchwała.

Protesty na BiałorusiTVN24

"Zdecydowanie potępiamy pozbawienie obywateli Białorusi możliwości udziału w wolnych, demokratycznych wyborach oraz swobodnego wyrażania poglądów. Zastraszanie opozycyjnych kandydatów oraz ich więzienie, ograniczanie podstawowych swobód, w tym prawa do zgromadzeń i wolności słowa, użycie brutalnej siły nie służą wzmocnieniu niezależności i suwerenności Republiki Białorusi. Sejm Rzeczypospolitej Polskiej, mając na względzie dobro i rozwój polsko-białoruskich relacji sąsiedzkich, wzywa władze w Mińsku do niezwłocznego rozpoczęcia pokojowego dialogu ze społeczeństwem, który jest jedyną drogą do budowy pomyślnej przyszłości Białorusi" - dodano.

Apel do rządu i instytucji unijnych

Sejm zwrócił się również do rządu o uruchomienie pomocy humanitarnej dla ofiar prześladowań na Białorusi oraz "stworzenie możliwości szybkiego przyjmowania uchodźców politycznych z Białorusi".

"Sejm Rzeczypospolitej Polskiej apeluje do Parlamentu Europejskiego oraz do Rady Europejskiej i Komisji Europejskiej o podjęcie zdecydowanych działań na rzecz wsparcia białoruskiego społeczeństwa obywatelskiego" - czytamy w uchwale.

Cała treść uchwały Sejmu w sprawie sytuacji na BiałorusiTVN24

Wybory i protesty na Białorusi

Protesty na Białorusi trwają od niedzieli, kiedy to ogłoszone zostały pierwsze wyniki wyborów prezydenckich. Oficjalne wyniki potwierdziły zwycięstwo rządzącego krajem od 1994 roku prezydenta Alaksandra Łukaszenki, który miał zdobyć 80,23 procent głosów, a jego główna rywalka Swiatłana Cichanouska - 9,9 procent.

Przedstawiciele wielu państw unijnych, a także administracja amerykańska zwracają uwagę, że wybory nie były przeprowadzone zgodnie z demokratycznymi standardami międzynarodowymi. Protesty Białorusinów w Mińsku i całym kraju są brutalnie pacyfikowane przez służby. W nocy z czwartku na piątek białoruskie władze zaczęły zwalniać zatrzymanych podczas protestów.

Autor:mart/kg

Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: