Prezydent Andrzej Duda nie wyda opinii w sprawie kandydata na prokuratora krajowego Dariusza Korneluka - powiedział w czwartek zastępca szefa Kancelarii Prezydenta RP Piotr Ćwik. Jak mówił, trwa spór kompetencyjny wokół kwestii związanych z tym urzędem.
Trwa spór kompetencyjny wokół kwestii związanych z urzędem Prokuratora Krajowego, sprawa skierowana jest do TK
Wiceministra sprawiedliwości Maria Ejchart przekazała, że rekomendację komisji konkursowej na stanowisko Prokuratora Krajowego otrzymał Dariusz Korneluk. Minister sprawiedliwości Adam Bodnar poinformował, że przekaże premierowi odpowiedni wniosek w sprawie powołania Korneluka na tę funkcję.
W środę Ejchart powiedziała w Polsat News, że resort czeka na opinię prezydenta Andrzeja Dudy w sprawie kandydatury Korneluka. Podkreśliła, że nie będzie ona obligująca.
Zastępca szefa Kancelarii Prezydenta RP: trwa spór kompetencyjny
Zastępca szefa Kancelarii Prezydenta RP Piotr Ćwik w czwartek był pytany o to, kiedy prezydent wyda opinię, na którą czeka resort sprawiedliwości. Odpowiedział, że stanowisko prezydenta w tej sprawie jest znane.
- Trwa spór kompetencyjny wokół kwestii związanych z urzędem Prokuratora Krajowego. Została skierowana sprawa do Trybunału Konstytucyjnego, a zgodnie z ustawą o Trybunale na czas sporu kompetencyjnego wszelkie działania powinny być zawieszone. Jeśli jakieś są realizowane, to pan prezydent ma tu jasną odpowiedź. Są one nielegalne i niezgodne z prawem - zaznaczył.
Prezydencki minister pytany o to, czy w takim razie prezydent nie powinien wydawać opinii w tej sprawie odpowiedział: "nie powinien wydawać opinii, skoro sprawa zawisła przed Trybunałem i spór kompetencyjny jest w trakcie". Dopytany, czy oznacza to, że prezydent nie wyda opinii odpowiedział, że "tak należy to rozumieć".
Wniosek prezydenta do TK
Prezydent 15 stycznia br. skierował do Trybunału Konstytucyjnego "wniosek o rozpatrzenie sporu kompetencyjnego pomiędzy Prezydentem RP a Prezesem Rady Ministrów oraz Prokuratorem Generalnym".
We wniosku zapytano, czy "wywołuje jakiekolwiek skutki prawne podejmowanie decyzji polegającej na powierzeniu przez Prezesa Rady Ministrów, na wniosek Prokuratora Generalnego, "pełnienia obowiązków" Prokuratora Krajowego, czyli na wykreowaniu funkcji prawnej w strukturze prokuratury, nieznanej obowiązującej ustawie".
"Opisana w niniejszym wniosku sytuacja nadużycia i przekroczenia kompetencji ustawowych przez Prezesa Rady Ministrów i Prokuratora Generalnego, z jednoczesnym pozbawieniem kompetencji przysługujących Prezydentowi RP, prowadzi w konsekwencji do destabilizacji prokuratury, której ustawowe powołanie stanowi wykonywanie zadań w zakresie ścigania przestępstw oraz stania na straży praworządności" - napisano w uzasadnieniu wniosku do TK podpisanego przez prezydenta Dudę.
Zgodnie z Prawem o prokuraturze "prokuratora krajowego, jako pierwszego zastępcę Prokuratora Generalnego oraz pozostałych zastępców PG (...) powołuje spośród prokuratorów Prokuratury Krajowej i odwołuje z pełnienia tych funkcji Prezes Rady Ministrów na wniosek Prokuratora Generalnego". "Prokuratora Krajowego oraz pozostałych zastępców Prokuratora Generalnego powołuje się po uzyskaniu opinii Prezydenta RP, a odwołuje za jego pisemną zgodą" - stanowi przepis.
Źródło: PAP