Ustawy sądowe prezydenta. "Ustawka PiS-u" vs. "zmiany przez Polaków pożądane"

Projekty prezydenta o SN i KRS
Projekty prezydenta o SN i KRS. Goście "Kawy na ławę" komentują
Źródło: tvn24
Ustawy dotyczące Sądu Najwyższego i Krajowej Rady Sądownictwa nie są nawet o jeden procent lepsze niż te, które wyszły z parlamentu od Zbigniewa Ziobry - mówił w "Kawie na ławę" w TVN24 szef klubu PO Sławomir Neumann, komentując prezydenckie projekty. - Pokaz skrajnie cynicznych wypowiedzi. Państwo z trudnością przyjmujecie to, że 80 procent Polaków chce reformy wymiaru sprawiedliwości i prawie 80 procent Polaków poparło weta prezydenta - odpowiadał Paweł Mucha z Kancelarii Prezydenta.

We wtorek prezydenckie projekty ustaw o Krajowej Radzie Sądownictwa i Sądzie Najwyższym zostały złożone do marszałka Sejmu. Przygotowanie ich prezydent zapowiedział w lipcu po zawetowaniu dotyczących tych kwestii ustaw autorstwa PiS.

Prezydencki projekt ustawy o Sądzie Najwyższym wprowadza między innymi możliwość wniesienia do Sądu Najwyższego skargi na prawomocne orzeczenie każdego sądu, zapis by sędziowie Sądu Najwyższego przechodzili w stan spoczynku w wieku 65 lat z możliwością wystąpienia do prezydenta o przedłużenie orzekania oraz utworzenie Izby Dyscyplinarnej z udziałem ławników.

Skargę nadzwyczajną do Sądu Najwyższego wnosiłoby się w terminie 5 lat od uprawomocnienia skarżonego orzeczenia, przez 3 lata mogłaby ona być też wnoszona w sprawach, które uprawomocniły się po 17 października 1997 roku. Skargi nadzwyczajne miałyby być generalnie badane przez dwóch sędziów Sądu Najwyższego i jednego ławnika.

Projekt ustawy o KRS zakłada między innymi, że obecni członkowie KRS-sędziowie pełnią swe funkcje do dnia rozpoczęcia wspólnej kadencji wszystkich członków Rady-sędziów, wybranych na nowych zasadach przez Sejm [dotychczas wybierały ich środowiska sędziowskie - przyp. red.]. Sejm wybierałby nowych członków KRS-sędziów większością 3/5 głosów na wspólną czteroletnią kadencję, w przypadku klinczu każdy poseł mógłby głosować w imiennym głosowaniu tylko na jednego kandydata spośród zgłoszonych.

"Ustawy nie są nawet o jeden procent lepsze"

Do prezydenckich projektów odnieśli się goście "Kawy na ławę" w TVN24. - Dzisiaj te ustawy dotyczące Sądu Najwyższego i Krajowej Rady Sądownictwa nie są nawet o jeden procent lepsze niż to, co wyszło z parlamentu, z biura Zbigniewa Ziobry - powiedział szef klubu PO Sławomir Neumann.

- Niczym się nie różni wpisanie nazwiska Zbigniewa Ziobry, czy nazwiska Andrzeja Dudy lub posłów, czy senatorów PiS-u. Teraz to już jest ustawka PiS-u, który udaje, że jest jakiś konflikt między prezydentem a PiS-em. Nie ma takiego konfliktu, już pan prezydent poddał się woli Jarosława Kaczyńskiego, wrócił do sekretariatu i będzie tam grzecznie czekał - komentował.

Jak wymieniał, KRS wybierze PiS i ławników do Sądu Najwyższego również wybierze obecna władza. - PiS chciał skończyć kadencję sędziów Sądu Najwyższego, to się wydarzy, wszystko będzie tak, jak było w pierwotnych ustawach, tylko będzie podlane sosem, że były dwa miesiące jakiejś próby pilnowania niezależności sądownictwa przez prezydenta, skończone katastrofą - stwierdził Neumann.

"Pokaz skrajnie cynicznych wypowiedzi"

Do tych wypowiedzi Sławomira Neumanna odniósł się Paweł Mucha z Kancelarii Prezydenta. - Z ubolewaniem przyjmuję postawę Platformy Obywatelskiej, ponieważ był to jedyny klub, który nie stawił się na zaproszenia prezydenta do konsultacji w tak istotnej sprawie, jak reforma sądownictwa - powiedział. Andrzej Duda w poniedziałek zaprosił przedstawicieli klubów na konsultacje w sprawie zmian w ustawie zasadniczej. W spotkaniu wzięły udział wszystkie kluby parlamentarne, oprócz PO.

Neumann zaprotestował i mówił, że było zaproszenie do konsultacji w sprawie zmiana konstytucji, nie reforma sądownictwa. - Niech pan nie kłamie - mówił do Pawła Muchy.

- To, co dzisiaj pan przewodniczący [Sławomir Neumann - przyp. red.] w studio urządza - dając taki pokaz skrajnie cynicznych wypowiedzi - jest elementem tego, że państwo z trudnością przyjmujecie to, że 80 procent Polaków chce reformy wymiaru sprawiedliwości i prawie 80 procent Polaków poparło weta prezydenta - powiedział Mucha.

Mówił, że jest przekonany, że "te dobre ustawy, które wskazują - jeżeli chodzi o Sąd Najwyższy - kwestie instytucji prawnej, jaką jest skarga nadzwyczajna, czy kwestie związane z Izbą Dyscyplinarną - to są zmiany przez Polaków oczekiwane i pożądane".

Zaznaczył, że projekt, który był zawetowany przez prezydenta nie zawierał takiej instytucji prawnej, jak skarga nadzwyczajna.

- Jeżeli chodzi o kwestie związane z Krajową Radą Sądownictwa, to dzisiaj pan prezydent mówi, że w KRS powinni znaleźć się sędziowie z wyborów, ale to nie może być wybór monopartyjny. To ma być wybór, w którym uczestniczą ugrupowania, które są dzisiaj w polskim Sejmie - mówił Mucha. Neumann w odpowiedzi na te słowa, odparł: - My nie dajemy się nabierać.

"Dokładnie ta sama mentalność"

Katarzyna Lubnauer (.Nowoczesna), oceniła z kolei, że "projekty ustaw prezydenta pokazują dość jednoznacznie, że jest dokładnie ta sama mentalność w myśleniu Prawa i Sprawiedliwości i prezydenta". - Niczym to się nie różni, jeżeli chodzi o podejście, sądy służą tylko do tego, żeby PiS przejął nad nimi kontrolę - mówiła.

- Nawet ta skarga nadzwyczajna budzi takie głębokie poczucie, że chodzi tylko o to, żeby stworzyć nową Izbę do Spraw Kontroli i Spraw Publicznych po to, żeby tam przenieść na przykład decydowanie o wynikach wyborów - dodawała.

Zaznaczyła jednak, że Nowoczesna chce reform w sądownictwie. - Ale te projekty o Sądzie Najwyższym i o KRS-ie nie mówią nic o reformie sądownictwa, mówią tylko o tym, jaki jest mechanizm przejmowania sądów - powiedziała Lubnauer. - Mam wrażenie, że wy chcecie kontrolować wszystko, łącznie z tym, że chcecie mieć własną kontrolowaną opozycję - zwróciła się do polityków PiS-u.

Jacek Sasin (PiS) ocenił, że "mamy do czynienia z absurdalną retoryką ze strony totalnej opozycji". - To jest kompletny brak logiki. Na tym tle widać podział, który się rysuje. Z jednej strony są ci, którzy słuchają głosu obywateli i chcą tej reformy dokonać (…). Z drugiej strony mamy tych, którzy mają usta pełne głosów o potrzebie reformy sądownictwa, ale nie mają żadnych pomysłów. Jest tylko nie bo nie - mówił.

"PiS proponuje przechył w drugą stronę"

Agnieszka Ścigaj (Kukiz'15) wskazywała z kolei, że do tej pory mieliśmy wymiar sprawiedliwości "absolutnie nieruszalny". - Ludzie byli z tego niezadowoleni, przez wiele lat nikomu nie udało się nic zreformować - podkreślała.

- Teraz przychodzi Prawo i Sprawiedliwość proponuje przechył w drugą stronę, czyli proponuje ustawy, w których minister sprawiedliwości, prokurator generalny będzie panował nad wszystkim, będzie personalnie decydował o KRS-ie. To też jest złe. Ani sędziowie, ani środowiska prawnicze, ani politycy, nie powinni mieć całkowitej władzy nad wymiarem sprawiedliwości - mówiła Ścigaj.

Jak zaznaczyła, prezydent spróbował znaleźć rozwiązanie. Podkreśliła, Kukiz'15 jest wdzięczny prezydentowi, że wysłuchał ich postulatów.

Jednak - jak dodała - "te ustawy to też nie jest reforma sprawiedliwości". - Ale skoro Prawo i Sprawiedliwość twierdzi, że rzeczywiście trzeba zacząć od tej "góry", to rozumiemy, że pan prezydent wyszedł na przeciw i wprowadził element kontroli społecznej - stwierdziła.

- Prezydent odpowiada, łagodzi, zaprasza do rozmów, co w ogóle było do tej pory niemożliwe. Prawo i Sprawiedliwość nie zna takiej metody, jak zaproszenia do rozmów opozycji. Postawił się obozowi rządzącemu, w jakiś sposób się naraził - kontynuowała.

Zwróciła się do opozycji: - Państwo nadal nie chcecie usiąść, nie chcecie reformować.

"My gramy w brydża, a prezydent gra z nami w durnia"

- My próbujemy podchodzić do sprawy bardzo poważnie i grać w brydża, a PiS i pan prezydent grają z nami w durnia - skomentował Piotr Zgorzelski (PSL).

- Tak naprawdę wcale nie chodzi o poprawienie losu tych obywateli, których sprawy trafiają do sądu. Tu chodzi o tak zwaną perspektywę polityczną - podsumował.

Spór o Sąd Najwyższy

Laskowski: jeśli KE zaakceptuje wniosek, to Izba Dyscyplinarna nie może działać jako sąd
Źródło: tvn24
Laskowski: jeśli KE zaakceptuje wniosek, to Izba Dyscyplinarna nie może działać jako sąd
Laskowski: jeśli KE zaakceptuje wniosek, to Izba Dyscyplinarna nie może działać jako sąd
Teraz oglądasz
Komisja Europejska chce zawieszenia Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego
Komisja Europejska chce zawieszenia Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego
Teraz oglądasz
Kosiniak-Kamysz: to jest sytuacja coraz trudniejsza dla wszystkich obywateli
Kosiniak-Kamysz: to jest sytuacja coraz trudniejsza dla wszystkich obywateli
Teraz oglądasz
Barańska-Małuszek: inne postępowania mogą być uznane za nieważne lub umarzane
Barańska-Małuszek: inne postępowania mogą być uznane za nieważne lub umarzane
Teraz oglądasz
Izba Dyscyplinarna może zostać zawieszona decyzją TSUE. KE zapowiada wniosek
Izba Dyscyplinarna może zostać zawieszona decyzją TSUE. KE zapowiada wniosek
Teraz oglądasz
Grabiec: Komisja Europejska wystąpiła w obronie obecności Polski w UE
Grabiec: Komisja Europejska wystąpiła w obronie obecności Polski w UE
Teraz oglądasz
Halicki o decyzji Komisji Europejskiej
Halicki o decyzji Komisji Europejskiej
Teraz oglądasz
Jackowski: takiej decyzji można było się spodziewać
Jackowski: takiej decyzji można było się spodziewać
Teraz oglądasz
Brejza: jest to wydarzenie bez precedensu
Brejza: jest to wydarzenie bez precedensu
Teraz oglądasz
Muller: wymiar sprawiedliwości jest domeną regulacyjną państw członkowskich
Muller: wymiar sprawiedliwości jest domeną regulacyjną państw członkowskich
Teraz oglądasz
Von der Leyen poinformowała, że na spotkaniu KE odbędzie się dyskusja o praworządności w Polsce
Von der Leyen poinformowała, że na spotkaniu KE odbędzie się dyskusja o praworządności w Polsce
Teraz oglądasz
SN wydał orzeczenie w sprawie pytań dotyczących niezależności z KRS
SN wydał orzeczenie w sprawie pytań dotyczących niezależności z KRS
Teraz oglądasz
Laskowski: bardzo wyraźnie pokreślono zasadę pierwszeństwa prawa Unii Europejskiej
Laskowski: bardzo wyraźnie pokreślono zasadę pierwszeństwa prawa Unii Europejskiej
Teraz oglądasz
Nałęcz o propozycji NRA: może to jakiś ruch rozpaczy, szukania ratunku tam, gdzie go nie ma
Nałęcz o propozycji NRA: może to jakiś ruch rozpaczy, szukania ratunku tam, gdzie go nie ma
Teraz oglądasz
Schab: dyskusji o KRS w tej chwili podjąć nie mogę
Schab: dyskusji o KRS w tej chwili podjąć nie mogę
Teraz oglądasz
Schab: szereg osób wykonujących zawód sędziego podejmuje akcje o charakterze politycznym
Schab: szereg osób wykonujących zawód sędziego podejmuje akcje o charakterze politycznym
Teraz oglądasz
W Senacie powstał zespół, który ma zaproponować zmiany w ustawie o KRS
W Senacie powstał zespół, który ma zaproponować zmiany w ustawie o KRS
Teraz oglądasz
Schab: ponoszę stuprocentową odpowiedzialność za moje czynności służbowe
Schab: ponoszę stuprocentową odpowiedzialność za moje czynności służbowe
Teraz oglądasz
W 2018 roku protesty w obronie sądów przeszły ulicami wielu miastach Polski
W 2018 roku protesty w obronie sądów przeszły ulicami wielu miastach Polski
Teraz oglądasz
Kaleta: to jest pogląd wyrażony w formie orzeczenia
Kaleta: to jest pogląd wyrażony w formie orzeczenia
Teraz oglądasz
Kanthak: Markiewicz wielokrotnie swoim działaniem pokazywał swoje polityczne zaangażowanie
Kanthak: Markiewicz wielokrotnie swoim działaniem pokazywał swoje polityczne zaangażowanie
Teraz oglądasz
Rzecznik dyscyplinarny informuje o przedstawieniu Markiewiczowi 55 zarzutów przewinień dyscyplinarnych
Rzecznik dyscyplinarny informuje o przedstawieniu Markiewiczowi 55 zarzutów przewinień dyscyplinarnych
Teraz oglądasz
Zarzuty dyscyplinarne i zawieszenie sędziego Juszczyszyna. "To jest forma represji"
Zarzuty dyscyplinarne i zawieszenie sędziego Juszczyszyna. "To jest forma represji"
Teraz oglądasz
"Przyzwyczajamy się, że Prawo i Sprawiedliwość może robić rzeczy, wydawałoby się, nieprawdopodobne"
"Przyzwyczajamy się, że Prawo i Sprawiedliwość może robić rzeczy, wydawałoby się, nieprawdopodobne"
Teraz oglądasz
Cała rozmowa z konstytucjonalistką doktor Bogną Baczyńską
Cała rozmowa z konstytucjonalistką doktor Bogną Baczyńską
Teraz oglądasz
Dr Baczyńska: wypowiedź wiceministra Wójcika wpisuje się w pojęcie "anarchia"
Dr Baczyńska: wypowiedź wiceministra Wójcika wpisuje się w pojęcie "anarchia"
Teraz oglądasz
Duda: mam nadzieję, że nikt nie odważy się wymiaru sprawiedliwości w Polsce dalej psuć
Duda: mam nadzieję, że nikt nie odważy się wymiaru sprawiedliwości w Polsce dalej psuć
Teraz oglądasz
Rzecznik Sądu Najwyższego w sprawie orzeczenia TSUE: wyrok w pewnym sensie ma znaczenie historyczne
Rzecznik Sądu Najwyższego w sprawie orzeczenia TSUE: wyrok w pewnym sensie ma znaczenie historyczne
Teraz oglądasz
TSUE: przepisy są niezgodne z prawem Unii Europejskiej
TSUE: przepisy są niezgodne z prawem Unii Europejskiej
Teraz oglądasz
TSUE: polskie przepisy ws. wieku emerytalnego sędziów sprzeczne z prawem UE
TSUE: polskie przepisy ws. wieku emerytalnego sędziów sprzeczne z prawem UE
Teraz oglądasz
TSUE wyda wyrok ws. przechodzenia polskich sędziów w stan spoczynku
TSUE wyda wyrok ws. przechodzenia polskich sędziów w stan spoczynku
Teraz oglądasz
"To jeszcze nie jest oficjalnie tryb przyspieszony"
"To jeszcze nie jest oficjalnie tryb przyspieszony"
Teraz oglądasz
Jak może wygląda rozprawa kierowana przez polityka? Spot "Iustiti" i "Themis"
Jak może wygląda rozprawa kierowana przez polityka? Spot "Iustiti" i "Themis"
Teraz oglądasz
"Przez wiele lat będziemy odrabiać to, co się stało i przez wiele lat wymiar sprawiedliwości będzie walczył z zaległościami"
"Przez wiele lat będziemy odrabiać to, co się stało i przez wiele lat wymiar sprawiedliwości będzie walczył z zaległościami"
Teraz oglądasz
Mazur: nie ma podstaw do wstrzymania naboru sędziów do Sądu Najwyższego
Mazur: nie ma podstaw do wstrzymania naboru sędziów do Sądu Najwyższego
Teraz oglądasz
Kandydaci na członków KRS w czasie publicznego wysłuchania
Kandydaci na członków KRS w czasie publicznego wysłuchania
Teraz oglądasz
Rzecznik rządu Piotr Mueller o nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym i pracach Trybunału Konstytucyjnego
Rzecznik rządu Piotr Mueller o nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym i pracach Trybunału Konstytucyjnego
Teraz oglądasz
Posłowie PiS tytułują Małgorzatę Gersdorf Pierwszym Prezesem SN
Posłowie PiS tytułują Małgorzatę Gersdorf Pierwszym Prezesem SN
Teraz oglądasz
Cała rozmowa z mecenas Sylwią Gregorczyk-Abram o rzeczniku dyscyplinarnym sędziów
Cała rozmowa z mecenas Sylwią Gregorczyk-Abram o rzeczniku dyscyplinarnym sędziów
Teraz oglądasz
Patryk Wachowiec i Bartłomiej Przymusiński we "Wstajesz i wiesz"
Patryk Wachowiec i Bartłomiej Przymusiński we "Wstajesz i wiesz"
Teraz oglądasz

Spór o Sąd Najwyższy

Autor: KB/gry / Źródło: tvn24

Czytaj także: