Polska

Sąd Najwyższy po nowemu. Co zawiera projekt autorstwa PiS?

Polska

[object Object]
Co zawiera projekt PiS?tvn24
wideo 2/26

Prawo i Sprawiedliwość chce zmian w Sądzie Najwyższym. W środę późnym wieczorem do Sejmu wpłynął poselski projekt ustawy zmieniającej obowiązujące zasady. Zgodnie z nim obecni sędziowie przejdą w stan spoczynku. Jakie jeszcze zmiany zawiera projekt autorstwa PiS? Ośrodek Badań, Studiów i Legislacji Krajowej Rady Radców Prawnych porównał projekt z obowiązującą ustawą o Sądzie Najwyższym.

I prezes Sądu Najwyższego Małgorzata Gersdorf będzie w czwartek gościem "Faktów po Faktach"

PiS złożył poselski projekt ustawy o Sądzie Najwyższym. Pojawił się na stronach Sejmu w środę około godziny 23. Wraz z uzasadnieniem liczy 139 stron, został już mu nadany numer.

Zakłada on, że po wejściu w życie ustawy sędziowie Sądu Najwyższego przechodzą w stan spoczynku, z wyjątkiem sędziów wskazanych przez Ministra Sprawiedliwości. Minister wskaże także sędziego, który będzie wykonywał zadania i kompetencje I prezesa Sądu Najwyższego, jeśli prezes zostanie przeniesiony w stan spoczynku.

Projekt zakłada także przeniesienie w stan spoczynku sędziów, którzy osiągną 65. rok życia. I prezes Sądu Najwyższego Małgorzata Gersdorf w listopadzie kończy 65 lat.

W Sądzie Najwyższym wyodrębnione zostaną także trzy nowe Izby - Prawa Prywatnego, Prawa Publicznego i Dyscyplinarna. To minister sprawiedliwości przyporządkuje sędziów do konkretnych izb.

Projekt zakłada też wprowadzenie szeregu zmian w zakresie odpowiedzialności dyscyplinarnej sędziów SN.

Ośrodek Badań, Studiów i Legislacji Krajowej Rady Radców Prawnych dokonał porównania najważniejszych zmian zapisanych w ustawie i porównał z obowiązującą ustawą.

Po lewej stronie tabeli zapisy Ustawy o Sądzie Najwyższym z dnia 23 listopada 2002 roku. Po prawej projekt ustawy o Sądzie Najwyższym (druk sejmowy nr 1727).

ZOBACZ CAŁY DOKUMENT OŚRODKA BADAŃ, STUDIÓW I LEGISLACJI KRAJOWEJ RADY RADCÓW PRAWNYCH

Autor: pk/sk / Źródło: tvn24

Pozostałe wiadomości