Amerykański koncern zbrojeniowy Raytheon przekazał polskiemu MON tak zwaną "ofertę offsetową" w ramach programu Wisła. Oznacza to, że Amerykanie oficjalnie poinformowali Polaków, jakie technologie i rozwiązania są gotowi przekazać polskiemu przemysłowi zbrojeniowemu w zamian za zakupienie wartych miliardy złotych systemów przeciwlotniczych Patriot.
"13 października firma Raytheon złożyła ofertę offsetową rządowi RP. Nasza propozycja zawiera szczegółowe opisy projektu oraz poszczególne listy intencyjne podpisane z odbiorcami transferu technologii (głównie z Polską Grupą Zbrojeniową i jej spółkami zależnymi), które pozwolą stworzyć w Polsce znaczącą liczbę miejsc pracy, a jednocześnie zagwarantują maksymalny poziom transferu technologii zgodny z prawem i przepisami Stanów Zjednoczonych" - napisała korporacja w wydanym w piątek komunikacie.
Polsce zależało na technologiach
Jak doprecyzował później Raytheon, przesłana oferta dotyczy tylko pierwszego etapu programu Wisła. Według najnowszych ustaleń całe zamówienie systemów przeciwlotniczych zostało podzielone na dwie części. W ramach pierwszej mają zostać dostarczone systemy w wersji stosowanej przez wojsko USA. Dopiero później, w latach 20., mają zostać dostarczone te w wersji takiej, jaką konkretnie chce polskie wojsko.
Raytheon zapewnił, że jest gotów do przeprowadzenia największego transferu technologii, na jaki pozwoli amerykańskie prawo. Ma on objąć między innymi systemy łączności, podwozia, wyrzutnie i zarządzanie projektem. Amerykanie zastrzegli, że nie będą mogli przekazać szczegółów oprogramowania, technologii głowicy naprowadzającej i nowoczesnych silników rakietowych. Polsce zależało zwłaszcza na tym ostatnim.
Nie więcej niż 30 miliardów złotych
Według informacji udzielonych przez Pentagon w lipcu pierwsze dostawy przewidziano na rok 2022, jednak pod koniec września minister obrony Antoni Macierewicz zapewnił, że pierwsze zestawy dla Polski mogą zostać dostarczone już w roku 2020. W pierwszej fazie mają zostać dostarczone dwie baterie. W drugiej - sześć pozostałych.
Pentagon nie sprecyzował jednak, kiedy można się spodziewać ich dostaw.
Według deklaracji MON realizacja programu Wisła ma kosztować nie więcej niż 30 miliardów złotych. To jeden z najważniejszych obecnych programów zbrojeniowych. Obrona przeciwlotnicza polskiego wojska jest bardzo przestarzała i pilnie wymaga nowego sprzętu. Cały program Wisła jest jednak opóźniony. Początkowo zakładano rozpoczęcie dostaw w 2019 roku.
Autor: mk//now / Źródło: tvn24.pl, PAP
Źródło zdjęcia głównego: domena publiczna Wikipedia | DoD Photo by Glenn Fawcett