Prezydent Andrzej Duda z okazji 90. rocznicy Hołodomoru. "Wieczna Pamięć milionom Ofiar Wielkiego Głodu"

Autor:
KS//rzw
Źródło:
PAP
Wielki Głód w Ukrainie i miliony ofiar sowieckiego reżimu (materiał archiwalny z 22.11.2019 r.)
Wielki Głód w Ukrainie i miliony ofiar sowieckiego reżimu (materiał archiwalny z 22.11.2019 r.)
tvn24
tvn24Wielki Głód na Ukrainie i miliony ofiar sowieckiego reżimu (materiał archiwalny z 22.11.2019 r.)

Wieczna pamięć milionom ofiar Wielkiego Głodu wywołanego 90 lat temu na Ukrainie przez stalinowski Związek Sowiecki - oświadczył w sobotę w mediach społecznościowych prezydent Andrzej Duda. W sobotę przypada święto państwowe Ukrainy upamiętniające ofiary Wielkiego Głodu.

"Wieczna Pamięć milionom Ofiar Wielkiego Głodu wywołanego 90 lat temu na Ukrainie przez stalinowski Związek Sowiecki. Wieczna hańba jego naśladowcom bombardującym dziś ukraińskie miasta, elektrownie, szkoły i szpitale" - napisał prezydent Duda na Twitterze.

CZYTAJ WIĘCEJ: Hołodormor. Jedna z największych zbrodni ludobójstwa w dziejach świata >>>

Premier: dzisiaj świat znów staje przed zagrożeniem kolejnego sztucznego głodu

Premier Mateusz Morawiecki przybył w sobotę rano do Kijowa. Złożył tam kwiaty przed Pomnikiem Ofiar Wielkiego Głodu. - Spotykamy się w 90. rocznicę sztucznie wywołanego przez rosyjski reżim komunistyczny głodu. Dzisiaj świat znów staje przed zagrożeniem kolejnego sztucznego głodu, który Rosja pragnie wywołać - powiedział premier.

"Wielki Głód wybuchł na ziemiach Ukrainy w latach 1932-33 i był wynikiem zbrodniczej polityki Związku Radzieckiego" - wskazała kancelaria premiera na Twitterze.

Hołodomor

W sobotę przypada Dzień Pamięci Ofiar Wielkiego Głodu - święto państwowe Ukrainy upamiętniające ofiary Wielkiego Głodu (ukr. Hołodomoru) - wywołanej sztucznie przez władze sowieckie w latach 1932-33 klęski głodu. Szacuje się, że w czasie Wielkiego Głodu na Ukrainie zmarło co najmniej 3,5 mln ludzi.

Twórca pojęcia ludobójstwa, polski prawnik Rafał Lemkin uznał głód na Ukrainie za typowy przykład praktyki zmierzającej do wyniszczenia narodu. W jego ślady w styczniu 2010 r. poszli ukraińscy sędziowie, którzy uznali Stalina, Mołotowa i kilku innych sowieckich zbrodniarzy za winnych dokonania ludobójstwa.

Polska uznała Hołodomor za sowiecką zbrodnię ludobójstwa w 2006 r. "Pamięć o ofiarach tej zbrodni pozostanie przestrogą przed wszelkimi formami totalitaryzmu, który jakże boleśnie dotknął XX-wieczną Europę, w tym szczególnie Polaków i Ukraińców" - głosi uchwała Sejmu z 6 grudnia 2006 r.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:KS//rzw

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: TomaszKudala / Shutterstock

Pozostałe wiadomości