Prezydent Andrzej Duda wręczył nominacje generalskie i admiralskie

Autor:
pp,KS
Źródło:
PAP
Przemówienie Andrzeja Dudy podczas uroczystości wręczenia nominacji generalskich
Przemówienie Andrzeja Dudy podczas uroczystości wręczenia nominacji generalskich
wideo 2/2
duda

Prezydent, a zarazem także zwierzchnik sił zbrojnych Andrzej Duda mianował w czwartek w Pałacu Prezydenckim siedemnastu oficerów Wojska Polskiego na stopnie generalskie i admiralskie. - Dzisiaj służba dla Rzeczypospolitej to ogromna odpowiedzialność - podkreślił.

- Mamy dzisiaj wojnę tuż za naszą granicą. Mamy dzisiaj realne, namacalne niebezpieczeństwo. Mamy sąsiada, który nie waha się rzucać gróźb i pokazywać, że oczekuje tego, że inne państwa i narody będą mu podległe. Znamy wszyscy znakomicie naszą historię i wiemy, co to może znaczyć i jaka z tym jest związana odpowiedzialność - powiedział Duda podczas uroczystości w Pałacu Prezydenckim. Zwrócił uwagę, że uroczystość odbywa się w przededniu obchodów Narodowego Święta Niepodległości. - Ile wichrów przeszło przez naszą ziemię, ile wichrów chłostało nasz naród w historii, ile razy te wichry przede wszystkim sprawdzały właśnie tych, którzy podejmują się zadania obrony ojczyzny - mówił prezydent.

- Dzisiaj widzimy to w sposób szczególnie wyrazisty i stąd ta rola jest związana dziś z tak ogromną odpowiedzialnością: za bezpieczeństwo Polski, za żołnierza Rzeczypospolitej - tego, kim on będzie i jaki on będzie, z jakiego przykładu on będzie czerpał i kto będzie dla niego wzorem, i wreszcie, jak będzie doskonalony w swojej służbie i jak będzie do tej służby motywowany - dodał.

Prezydent wskazywał, że dzisiejsza służba w korpusie generalicji wymaga otwartej głowy, mądrości, rzetelności, oddania i zrozumienia, co to znaczy Polska i obrona Rzeczypospolitej.

- Jesteśmy w procesie, jesteśmy w sytuacji, w której możemy iść tylko do przodu. Tu nie wolno się cofnąć i wierzę w to głęboko, że każdy z panów znakomicie to rozumie. Zadanie jest wielkie, odpowiedzialność ogromna, także i ta historyczna. Wierzę w to, że także i w historii zapiszecie się panowie złotymi zgłoskami. I tego życzę - powiedział prezydent.

Którzy oficerowie zostali nowymi generałami?

Na stopień generała broni Wojska Polskiego mianowany został generał dywizji Krzysztof Radomski. Na stopień generała dywizji Wojska Polskiego mianowany został generał brygady Wojciech Marchwica.

Na stopień generała brygady Wojska Polskiego mianowani zostali: pułkownik Mariusz Fryc, pułkownik Marcin Górka, pułkownik Tomasz Jatczak, pułkownik Sławomir Kojło, pułkownik Robert Kopacki, pułkownik Roman Kopka, pułkownik Sławomir Kozicki, pułkownik Jerzy Laskowski, pułkownik Jarosław Mokrzycki, pułkownik Mirosław Polakow, komandor Adam Rzeczkowski, pułkownik Mariusz Skulimowski, pułkownik Krzysztof Zielski.

Na stopień kontradmirała Wojska Polskiego mianowani zostali: komandor Włodzimierz Kułagin, komandor Jarosław Wypijewski.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:pp,KS

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości