Prezes TSUE z wizytą w Warszawie

TVN24

Aktualizacja:
Strona polska wnioskowała o wyłączenie prezesa TSUE z postępowania ws. pytań prejudycjalnych SN prezesa TSUE (wideo z 19.03.2019 r.) tvn24
wideo 2/6

Prezes Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej Koen Lenaerts weźmie udział w piątkowych obchodach Europejskiego Dnia Pamięci Ofiar Reżimów Totalitarnych, ale nie ma w planach oficjalnego wystąpienia - dowiedział się portal tvn24.pl. Według naszych informacji prezes TSUE być może spotka się z prezydentem Andrzejem Dudą.

Prezes TSUE – jak pisaliśmy w lipcu – przyjął zaproszenie na obchody ustanowionego w Unii w 2008 roku dnia pamięci. Za jego organizację odpowiada Ministerstwo Sprawiedliwości, które zaplanowało na piątek konferencję na terenie Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL w Warszawie. Weźmie w niej udział m.in. szef resortu Zbigniew Ziobro.

Według naszych rozmówców przyjęcie zaproszenia na uroczystości 23 sierpnia przez prezesa TSUE było zaskoczeniem dla polskiego rządu, którego relacje z unijnym trybunałem nie należą do łatwych.

W marcu tego roku Tomasz Szafrański, występujący przed TSUE jako pełnomocnik Ziobry jako prokuratora generalnego, złożył wniosek o wyłączenie Koena Lenaertsa z postępowania w sprawie pytań prejudycjalnych Sądu Najwyższego dotyczących niezależności nowej Krajowej Rady Sądownictwa od polityków. Wyjaśnił, że chodzi m.in. o udział prezesa TSUE w konferencjach organizowanych w Polsce przez środowiska, które - jak zaznaczył - kontestują zmiany w wymiarze sprawiedliwości w naszym kraju. Trybunał nie zgodził się na wykluczenie swojego prezesa.

Prezes TSUE ma się spotkać z prezydentem

Ireneusz Kolowca z biura prasowego TSUE pytany, czy Lenaerts zabierze głos podczas piątkowej uroczystości, powiedział portalowi tvn24.pl, że "nie przewidziano oficjalnego wystąpienia".

Służby prasowe TSUE pytane, z kim Lenaerts ma się w Polsce spotkać, odpisały nam w środę po południu: "Program pobytu prezesa Trybunału nie jest ostateczny, jednak na obecnym etapie nie są przewidziane oficjalne spotkania z udziałem prezesa Lenaertsa".

Z naszych informacji ze źródła zbliżonego do pałacu prezydenckiego wynika, że prezes TSUE może spotkać się z prezydentem Dudą. O spotkanie z prezesem TSUE zapytaliśmy Bartłomieja Spychalskiego, rzecznika prezydenta. Do czasu publikacji tekstu nie dostaliśmy odpowiedzi.

TSUE a sprawa polska

Pod koniec czerwca rzecznik generalny TSUE Jewgienij Tanczew wydał opinię na temat nowej, powoływanej przez polityków Krajowej Rady Sądownictwa, w której stwierdził, że "sposób powoływania członków KRS ujawnia nieprawidłowości, które mogą zagrozić jej niezależności od organów ustawodawczych i wykonawczych". Po wakacjach jest spodziewany wyrok trybunału w tej sprawie.

W 2018 roku TSUE nakazał Polsce zaprzestanie zwiększonej wycinki w Puszczy Białowieskiej, uznając, że naruszała ona unijne prawo. W maju 2019 roku rzecznik generalny TSUE w sprawie kredytów frankowych zajął stanowisko bliższe kredytobiorcom stwierdzając, że sąd krajowy nie może uznać umowy o kredyt frankowy za nieważną wbrew interesowi konsumenta.

Europejski Dzień Pamięci Ofiar Reżimów Totalitarnych

Europejski Dzień Pamięci Ofiar Reżimów Totalitarnych został ustanowiony w 2008 roku przez Parlament Europejski, a uroczyste obchody tego dnia zostały po raz pierwszy zorganizowane w 2011 r. w Warszawie. Podpisano wówczas "Deklarację Warszawską", której sygnatariusze zwrócili uwagę na konieczność podtrzymywania w pamięci Europejczyków zbrodniczych konsekwencji działań reżimów totalitarnych.

Autor: Grzegorz Łakomski, współpraca Szymon Jadczak / Źródło: tvn24.pl

Tagi:
Raporty: