- W Polsce jest dzisiaj najdłuższy urlop rodzicielski w Europie - powiedział w programie "Dzień Dobry TVN" premier Donald Tusk. Dziś weszła w życie ustawa o rocznym urlopie rodzicielskim.
- Rozumiem, że cieszą się głównie ci, którzy będą mogli z tego korzystać, ale i my jako społeczeństwo możemy powiedzieć, że zrzucamy się na przyszłość naszych dzieci w wymiarze, na jaki pozwalają sobie wyłącznie najbogatsze państwa świata - dodał szef rządu.
Jeden dzień dla rodzących 1 stycznia
Ustawę wprowadzającą roczny, płatny urlop po urodzeniu dziecka podpisał 10 czerwca prezydent Bronisław Komorowski.
Wejście w życie ustawy akurat dzisiaj nie jest przypadkowe. Wtedy urlopy (obecnie trwające maksymalnie 24 tygodnie) kończą rodzice dzieci urodzonych 1 stycznia. Jeśli te osoby chcą skorzystać z nowych uprawnień, na złożenie wniosku u pracodawcy mają tylko jeden dzień, ustawa nie pozwala bowiem na przerwanie biegu urlopu.
W pozostałych przypadkach wnioski o urlop należy składać przynajmniej na dwa tygodnie przed jego planowanym rozpoczęciem.
Jak działa nowy urlop?
W myśl nowelizacji kodeksu pracy rodzicom wszystkich dzieci urodzonych w 2013 r. przysługiwać będzie 20 tygodni urlopu macierzyńskiego (w tym 14 zarezerwowanych tylko dla matki), sześć tygodni urlopu dodatkowego i 26 tygodni urlopu rodzicielskiego. Z dodatkowego oraz rodzicielskiego urlopu będą mogli korzystać na równych prawach ojciec i matka.
Przez pierwsze 26 tygodni urlopu zasiłek macierzyński wynosił będzie 100 proc. ostatniego wynagrodzenia, a przez kolejnych 26 tygodni 60 proc. wynagrodzenia. Jeśli zaś matka dziecka od razu zadeklaruje, że korzystać będzie z całości urlopu, to przez cały ten okres wypłacany będzie zasiłek w wysokości 80 proc. wynagrodzenia.
Roczny, płatny urlop obejmie nie tylko rodziców zatrudnionych na etatach, ale wszystkich, którzy opłacają ubezpieczenie chorobowe, czyli także pracujących na umowach zlecenia i samozatrudnionych.
Urlop macierzyński, podobnie jak obecnie, będzie można rozpocząć przed porodem. Maksymalnie można będzie wykorzystać wtedy sześć tygodni.
Urlop dodatkowy (6 tygodni) można podzielić między rodziców maksymalnie na dwie części, trwające minimum tydzień, a 26 tygodni urlopu rodzicielskiego można wykorzystać maksymalnie w trzech częściach, trwających minimum osiem tygodni. Urlop musi też mieć charakter ciągły, tzn. urlop rodzicielski musi przypadać bezpośrednio po dodatkowym oraz części tych urlopów muszą następować bezpośrednio jedna po drugiej.
Po nowelizacji bez zmian pozostaną przepisy o dwóch tygodniach urlopu ojcowskiego.
Autor: adso//bgr / Źródło: TVN, PAP
Źródło zdjęcia głównego: Maciej Śmiarowski/KPRM