"Premier świetnie wypadła", "Polska na ławie oskarżonych". Komentarze po debacie w PE

Terlecki: debata pokazała, że krytycy nie mają żadnych argumentów
Terlecki: debata pokazała, że krytycy nie mają żadnych argumentów
tvn24
Komentarze po debacie z PEtvn24

- Premier Beata Szydło świetnie wypadła podczas wtorkowej debaty w PE na temat Polski - przekonuje PiS. PO, SLD oraz Nowoczesna wytykają jednak szefowej rządu brak konkretów, wskazując, że wystąpienie podobało się tylko eurosceptykom, którzy chcą osłabienia UE.

Ryszard Czarnecki z frakcji konserwatystów, do której należy PiS, powiedział polskim dziennikarzom po zakończeniu debaty w Parlamencie Europejskim na temat Polski, że była ona "bardzo poważna". - To była debata, której gwiazdą była Beata Szydło. Nikt się nie spodziewał, że uzyska w PE takie poparcie. Bardzo wiele głosów przyjaciół Polski tutaj słyszeliśmy - ocenił. - Nawet ci, którzy zazwyczaj bardzo mocno atakują Polskę, jak na przykład szef frakcji liberałów Guy Verhofstadt, wypowiadali się dużo spokojniej - skomentował Czarnecki. Według niego daje to polskiemu rządowi kapitał na przyszłość. - Okazuje się, że nasz rząd ma w UE więcej przyjaciół niż mogliśmy myśleć - dodał.

"Dramatyczna porażka" pomysłodawców debaty

Podobną opinię wyraził szef klubu parlamentarnego PiS Ryszard Terlecki. Stwierdził, że pomysłodawcy wtorkowej debaty "ponieśli dramatyczną porażkę". - Pokazała ona, że ci, którzy próbowali krytykować Polskę, właściwie nie mają żadnych argumentów (...), a jedyną osobą naprawdę przygotowaną merytorycznie była polska premier, która świetnie wypadła - podkreślił Terlecki podczas rozmowy z dziennikarzami w Sejmie. - Większość głosów, jakie słyszeliśmy, świadczy o tym, że zarzuty wobec Polski są absurdalne i niepoważne - dodał.

Tomasz Poręba (PiS) ocenił, że "premier wystąpiła z bardzo dobry przekazem". - Powiedziała o tych wszystkich kwestiach dotyczących Trybunału Konstytucyjnego i mediów, czyli to co stawia Komisja Europejska jako główny zarzut wobec Polski. Powiedziała o tym w sposób zasadniczy w oparciu o fakty, o przepisy - dodał.

Komentarze polskich polityków po debacie w PE
Komentarze polskich polityków po debacie w PEtvn24

Timmermans: jestem zadowolony, Szydło powiedziała, że chce dialogu

Wiceszef KE Frans Timmermans oświadczył po debacie w PE na temat sytuacji w Polsce, że jest zadowolony z tego, co usłyszał w jej trakcie od polskiej premier Beaty Szydło.

- Jestem zadowolony, bo (polska premier-red.) w jasny sposób powiedziała, że chce dialogu. To wszystko, o co proszę. Chciałbym móc przedyskutować te kwestie (wątpliwości dotyczące TK i ustawy medialnej-red.) bardzo konkretnie z polskimi władzami. To pierwsza faza procedury, w której jesteśmy - powiedział polskim dziennikarzom po zakończeniu debaty Timmermans. Wiceszef KE relacjonował, że minister spraw zagranicznych podszedł do niego pod koniec debaty i powiedział, że polski rząd czeka na dalszą dyskusję z Komisją. - Sądzę, że to bardzo dobry znak. Jestem całkowicie otwarty na ten dialog - zadeklarował. Przypomniał, że KE nie wydaje sądów na temat tego, co dzieje się w Polsce, a jedynie zadaje pytania. Timmermans uważa, że debata w PE nie była emocjonalna, a ożywione argumenty pojawiały się jedynie ze strony prawicy wpierającej działania PiS. Jak powiedział, PE nie jest miejscem na szczegółowe przekazywanie informacji, tylko miejscem na debatę polityczną, dlatego nie dziwi się, że europosłowie nie zadawali merytorycznych pytań o sytuację dotyczącą TK w Polsce.

"Polscy obywatele nie chcę niszczenia demokracji"

Szef frakcji liberałów Guy Verhofstadt wyraził w rozmowie z polskimi dziennikarzami nadzieję, że premier Szydło będzie słuchała tego, co mówią Polacy. - Polscy obywatele nie chcą niszczenia demokracji poprzez paraliżowanie Trybunału Konstytucyjnego - podkreślił.

Przypomniał, że premier mówiła o tym, że jej rząd zwrócił się do Komisji Weneckiej Rady Europy w sprawie oceny zmian w TK. Zaznaczył jednak, że nie wstrzymał się z nowelizacją ustawy o Trybunale do czasu wydania przez tę komisję opinii.

Verhofstadt i Timmermans po debacie w PE
Verhofstadt i Timmermans po debacie w PEtvn24

"Doczekaliśmy się Polski pod pręgierzem"

Janusz Lewandowski (PO) przekonywał, że wtorkowa debata to zły dzień dla Polski, bo po 11 latach członkostwa w UE "doczekaliśmy się Polski pod pręgierzem, Polski na ławie oskarżonych". - Po 11 latach awansowania, mamy sytuację tłumaczenia się z tego, co rząd polski robi - oznajmił Lewandowski podkreślił, że w trakcie debaty poparcie i oklaski dla premier Szydło płynęły wyłącznie od przedstawicieli ugrupowań eurosceptycznych, "które albo chcą rozwalić UE, albo ją osłabiają". Według niego to właśnie jest "sedno problemu: przemieszczanie Polski na Wschód, tam gdzie jest premier Węgier Viktor Orban, w kierunku izolacji naszego kraju z głównego nurtu". - To nie powinno cieszyć pani premier - dodał. Jak mówił, choć Szydło podkreślała, że PiS otrzymało od Polaków silny mandat do wprowadzania zmian, "nie był to jednak mandat na Macierewicza, Ziobro, zmianę Trybunału Konstytucyjnego, rozwalenie służby cywilnej, mediów publicznych".

Tomasz Lentz z PO liczy na to, że "debata da do myślenia osobom decyzyjnym w Prawie i Sprawiedliwości i Polska nie będzie kroczyła drogą destabilizacji sytuacji poprzez likwidowanie państwa demokratycznego".

Zemke: wsparcie głównie ze strony eurosceptyków

Europoseł SLD, reprezentujący w PE frakcję Socjalistów i Demokratów, Janusz Zemke również podkreślał, że premier otrzymała podczas debaty poparcie wyłącznie od eurosceptycznych ugrupowań. - Oceniam pozytywnie, że premier była na debacie, natomiast bardzo boleję nad tym, że uzyskiwała wsparcie głównie ze strony eurosceptyków - powiedział. Wyraził opinię, że nie jest to dobre zjawisko z punktu widzenia interesu Polski, bo będzie to spychało nasz kraj na margines UE. - Największe kluby, chadecy, socjaldemokraci i liberałowie, zgłaszały sporo uwag do polskiego rządu, ale rozsiani w znacznie mniejszych grupach eurosceptycy mówili, że to dobrze, że Polska się UE i KE stawia - powiedział Zemke. Zaznaczył, że eurosceptycy nie pomogą nam jednak wtedy, gdy będziemy mieli interesy do załatwienia w UE. - Lepiej mieć kontakty z największymi frakcjami - zaakcentował. Według niego szefowa polskiego rządu odpowiadała w sposób ogólnikowy na zarzuty sformułowane przez KE. - Powtarzała ciągle te same argumenty - wskazał.

Poseł Nowoczesnej: żaden problem nie został rozwiązany

Brak konkretów wytknął premier Szydło również poseł Nowoczesnej Witold Zembaczyński, który podkreślał w rozmowie z dziennikarzami w Sejmie, że "żaden problem nie został rozwiązany". - Rozmawiając z partnerami europejskimi trzeba czuć ten klimat, czuć, czym jest Europa, czym jest Zachód. Widzę tutaj brak pewnej orientacji i obycia w kontakcie z europejskimi politykami - stwierdził Zembaczyński. Poseł Nowoczesnej wyraził też obawę, że wtorkowa debata na temat sytuacji w Polsce może nie być ostatnią. - Obawiamy się (...), że będą teraz kolejne okazje do tego, żeby tłumaczyć poczynania rządu na zachodzie Europy i w UE. Już wkrótce taką okolicznością może być zmiana ordynacji wyborczej, czy to, co się dzieje z ustawą o prokuraturze i całkowite jej upolitycznienie - zaznaczył.

Autor: js//kk / Źródło: PAP, TVN24

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Raporty:
Pozostałe wiadomości

O 20 w niedzielę zakończyło się głosowanie w drugiej turze wyborów parlamentarnych we Francji. Według sondaży exit poll najwięcej mandatów zdobyła lewicowa koalicja Nowego Frontu Ludowego we Francji, co stawia ją na dobrej drodze do nieoczekiwanego zwycięstwa nad skrajnie prawicową partią Zjednoczenie Narodowe (RN).

Francuzi zdecydowali. Wyniki exit poll zaskoczeniem

Francuzi zdecydowali. Wyniki exit poll zaskoczeniem

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl, PAP

Skrajna prawica jest dziś skrajnie daleko od większości - stwierdził jeden z liderów Nowego Frontu Ludowego Jean-Luc Melenchon po ogłoszeniu wyników exit poll drugiej tury wyborów parlamentarnych we Francji. Kandydat na premiera z ramienia Zjednoczenia Narodowego Jordan Bardella ocenił z kolei, że wynik wyborów to "rzucenie Francji w ramiona skrajnej lewicy".

Melenchon mówi o "klęsce Macrona", Bardella wieści "koniec starego świata"

Melenchon mówi o "klęsce Macrona", Bardella wieści "koniec starego świata"

Źródło:
Reuters

Najpierw przybył do Ukrainy, a trzy później ku zaskoczeniu wszystkich spotkał się w Moskwie z Władimirem Putinem. Teraz premier Węgier Viktor Orban zapowiada "równie zaskakujące" wizyty. W wywiadzie dla szwajcarskiego tygodnika zdradził, że "następna niespodzianka będzie w poniedziałek rano". Jeden z węgierskich portali poinformował, że Orban najprawdopodobniej jest w drodze do Chin.

Orban wrócił z Rosji i zapowiada "równie zaskakujące wizyty"

Orban wrócił z Rosji i zapowiada "równie zaskakujące wizyty"

Źródło:
PAP

Niedziela w części kraju upływa pod znakiem gwałtownej aury. Superkomórka burzowa przeszła po południu przez Mielec (Podkarpackie). Wiatr łamał drzewa i uszkadzał linie energetycznie. Doszło też do zalań piwnic. Strażacy w całym województwie przeprowadzili 130 interwencji.

Zalane piwnice, brak prądu. Superkomórka przeszła przez Mielec

Zalane piwnice, brak prądu. Superkomórka przeszła przez Mielec

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl, TVN24, PAP

To jest rocznica powstania Paktu Północnoatlantyckiego, więc na czele polskiej delegacji powinien być prezes Rady Ministrów, który dysponuje realną władzą, a nie prezydent, który dysponuje władzą tytularną - stwierdził w "Faktach po Faktach" były premier Leszek Miller, mówiąc o przyszłotygodniowym szczycie NATO.

Miller: prezydent sabotuje działania Rady Ministrów i innych instytucji

Miller: prezydent sabotuje działania Rady Ministrów i innych instytucji

Źródło:
TVN24

Co najmniej 12 osób zostało w sobotę rannych na południu Czech w wyniku paniki, która wybuchła podczas festiwalu. Dach namiotu, w którym odbywało się wydarzenie, zaczął uginać się pod naporem ulewnego deszczu.

Panika podczas festiwalu w Czechach. Są ranni

Panika podczas festiwalu w Czechach. Są ranni

Źródło:
PAP

Gdzie jest burza? W niedzielę 7.07 nad Polską pojawiają się wyładowania atmosferyczne, które miejscami są gwałtowne. Śledź aktualną sytuację pogodową w kraju na tvnmeteo.pl.

Gdzie jest burza? Możliwa trąba powietrzna

Gdzie jest burza? Możliwa trąba powietrzna

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl

Władze podejmują zdecydowane działania w celu powstrzymania epidemii w Namwom w Korei Południowej. Ponad tysiąc osób zatruło się tam norowirusem po zjedzeniu kimchi - popularnego w Korei dania z fermentowanej kapusty. Norowirusy powodują objawy zatrucia pokarmowego - biegunkę, boleści, wymioty.

Ponad tysiąc osób zatruło się po zjedzeniu kimchi

Ponad tysiąc osób zatruło się po zjedzeniu kimchi

Źródło:
PAP

W sobotę wieczorem przez Polskę przetoczyły się gwałtowne burze. Wiało tak mocno, że w Międzychodzie (Wielkopolskie) pękł ponad stuletni dąb i przewrócił się na samochód. W Radgoszczy silny podmuch wiatru poderwał dwa dmuchane zamki, cztery osoby zostały ranne. Skutki gwałtownej pogody były odczuwalne także w innych regionach.

Powiało tak silnie, że "symbol miasta" runął w kilka minut

Powiało tak silnie, że "symbol miasta" runął w kilka minut

Aktualizacja:
Źródło:
TVN24, PAP

Dyrektorka szkoły na warszawskim Ursynowie, która prowadziła w lekcję pod wpływem alkoholu, została zdegradowana. Postępowanie w sprawie nauczycielki prowadzą też policja oraz rzecznik dyscyplinarny.

Miała dwa promile, prowadziła lekcję. Dyrektorka szkoły straciła posadę

Miała dwa promile, prowadziła lekcję. Dyrektorka szkoły straciła posadę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci z Kalisza zostali wezwani do psa zamkniętego w nagrzanym aucie. Mimo wysiłków pracowników lokalnego schroniska, którzy próbowali schłodzić ciało zwierzęcia, nie udało się go uratować.

Nie żyje pies zamknięty w nagrzanym aucie. "Pracownicy schroniska parzyli się o jego ciało"

Nie żyje pies zamknięty w nagrzanym aucie. "Pracownicy schroniska parzyli się o jego ciało"

Źródło:
PAP

Potwierdzimy, że jesteśmy najpotężniejszym sojuszem w historii i że los Ukrainy jest w naszym żywotnym interesie - powiedział w niedzielę przed szczytem NATO w Waszyngtonie szef MSZ Radosław Sikorski podczas wspólnej konferencji ze swoim brytyjskim odpowiednikiem Davidem Lammym. - Nasze zaangażowanie na rzecz Ukrainy jest żelazne, niezachwiane - stwierdził szef dyplomacji Wielkiej Brytanii.

Właśnie stanął na czele brytyjskiej dyplomacji. Przyjechał do Chobielina

Właśnie stanął na czele brytyjskiej dyplomacji. Przyjechał do Chobielina

Aktualizacja:
Źródło:
TVN24, PAP, tvn24.pl, "Guardian"

W mediach społecznościowych znowu masowo rozpowszechniany jest fałszywy cytat przypisywany Robertowi Makłowiczowi. To przykład trollingu internetowego.

Antypolska "wypowiedź" Makłowicza. Drugie życie fake newsa

Antypolska "wypowiedź" Makłowicza. Drugie życie fake newsa

Źródło:
Konkret24

Młoda mewa utknęła na dachu jednego z budynków w Ustce. Pomogli strażacy, którzy do jej oswobodzenia użyli podnośnika.

Próbowała odlecieć, utknęła na dachu

Próbowała odlecieć, utknęła na dachu

Źródło:
Kontakt24

Już za kilka dni termometry pokażą wartości sięgające aż 35 stopni Celsjusza. Jak długo pozostanie z nami skwar? Sprawdź długoterminową prognozę pogody na 16 dni, przygotowaną przez prezentera tvnmeteo.pl Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: spiekota będzie trudna do zniesienia

Pogoda na 16 dni: spiekota będzie trudna do zniesienia

Źródło:
tvnmeteo.pl

Na stację benzynową w Oakland w Kalifornii napadł blisko stuosobowy tłum. Policja przyjechała na miejsce dopiero po dziewięciu godzinach od zgłoszenia. Właściciel stacji oszacował straty na ponad 100 tysięcy dolarów. Stacja CNN pokazała nagranie z monitoringu.

Napad tłumu na stację benzynową w Kalifornii

Napad tłumu na stację benzynową w Kalifornii

Źródło:
CNN

Ołena Piech przez prawie sześć lat była więziona przez prorosyjskich separatystów w Donbasie. Została uwolniona w ramach niedawnej wymiany jeńców. O jej losie opowiedziała Monika Andruszewska, która pracuje dla Centrum Dokumentowania Zbrodni Rosyjskich im. Rafała Lemkina przy Instytucie Pileckiego. - Wiemy, że Ołena Piech była wielokrotnie torturowana - podkreśliła.

Lata spędzone w niewoli. "Wiemy, że ją podduszano, wbijano metalowe śruby w kolana"

Lata spędzone w niewoli. "Wiemy, że ją podduszano, wbijano metalowe śruby w kolana"

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Jon Landau, laureat Oscara, producent filmów "Titanic", "Avatar" oraz "Avatar: istota wody", nie żyje. Miał 63 lat. O jego śmierci poinformowała rodzina.

Zmarł Jon Landau, producent trzech z czterech najbardziej kasowych filmów w historii kina

Zmarł Jon Landau, producent trzech z czterech najbardziej kasowych filmów w historii kina

Źródło:
PAP, tvn24.pl
"Jeżeli mamy rozmawiać o pokoju, o państwie palestyńskim, to musimy zacząć od Jerozolimy"

"Jeżeli mamy rozmawiać o pokoju, o państwie palestyńskim, to musimy zacząć od Jerozolimy"

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Treściwe, pełnokrwiste relacje, a do tego smoki, miecze i magia Westeros – oto co zdaniem Eve Best, odtwórczyni roli Rhaenys Velaryon, przyciąga widzów do "Rodu smoka". Jej serialowy małżonek u źródeł popularności serialu upatruje połączenia "epickości i kameralności". Jak na planie kreowana jest pierwsza z nich? Jak z kręcone były sceny na morzu i kadry z udziałem smoków? O tych i innych wątkach gwiazdy produkcji opowiadają w rozmowie z reporterką TVN24 Eweliną Witenberg.  

"Ród smoka". W drugim sezonie więcej politycznych intryg

"Ród smoka". W drugim sezonie więcej politycznych intryg

Źródło:
TVN24

Posłowie nie posłuchali apelu mediów, teraz czas na senatorów. Chodzi o nowelizację ustawy o prawie autorskim, która jest wdrożeniem przepisów unijnej dyrektywy, regulującej kwestie wynagrodzenia za wykorzystywanie utworów. Jak przestrzegają najwięksi polscy wydawcy, przepisy w kształcie, który przyjął Sejm, są bardzo niekorzystne dla mediów i mogą doprowadzić do zamknięcia wielu z nich. Zapytaliśmy największe koncerny o komentarz do nowych regulacji. Na naszą prośbę odpowiedział Google.

Dlaczego uchwalana ustawa o prawie autorskim może oznaczać likwidację wielu mediów

Dlaczego uchwalana ustawa o prawie autorskim może oznaczać likwidację wielu mediów

Źródło:
tvn24.pl