- To obowiązek rządu, żeby sprawiać, aby wszyscy polscy obywatele żyli godnie, byli bezpieczni, by każdemu światło pokoju i szczęścia przez cały rok świeciło - powiedziała we wtorek premier Beata Szydło po przyjęciu od harcerzy Betlejemskiego Światła Pokoju w KPRM.
Podkreśliła, że spotkanie odbywa się w szczególnym dniu, w 35. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego w Polsce. Jak mówiła, ten dzień niesie przesłanie, że nie ma droższej i cenniejszej rzeczy ponad pokój, ojczyznę i wspólne dobro.
Obowiązek rządu
- To obowiązek rządu, żeby sprawiać, aby wszyscy polscy obywatele żyli godnie, byli bezpieczni, by każdemu to światło pokoju i szczęścia przez cały rok świeciło - dodała szefowa rządu.
Jak mówiła, zwłaszcza 13 grudnia musimy pamiętać, że najważniejszą, najcenniejszą sprawą dla wszystkich jest pokój, wzajemne poszanowanie, ojczyzna, szczęście i bezpieczeństwo obywateli. - To obowiązek nas wszystkich, byśmy dbali o to dobro wspólne. 13 grudnia trzeba o tym mówić i o tym przypominać - zaznaczyła, dodając, że dbanie o dobro wspólne to obowiązek polityków.
- Nie interesy polityczne, ale interesy narodu i ojczyzny powinny zwyciężać. Tym się kierujemy, polski rząd, rząd PiS tym się kieruje. Chcemy to betlejemskie światło zanieść do każdego polskiego domu - powiedziała Beata Szydło.
Betlejemskie Światło Pokoju
Szefowej rządu Betlejemskie Światło Pokoju przekazała 11-letnia Natalia z drużyny działającej w szczepie przy Instytucie Głuchoniemych.
Podczas uroczystości w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów obecni byli przedstawiciele rządu, m.in. wicepremier Mateusz Morawiecki, wicepremier Piotr Gliński, minister obrony narodowej Antoni Macierewicz i szef MSWiA Mariusz Błaszczak.
W niedzielę polscy harcerze odebrali Betlejemskie Światło Pokoju od słowackich skautów. Tegoroczne hasło towarzyszące przekazaniu światła to: "Odważnie twórzmy pokój".
W piątek płomień został rozpalony w Grocie Narodzenia Pańskiego w Betlejem. Następnie skauci przynieśli go do Wiednia, a stamtąd na Słowację. Z Polski światło trafi na Ukrainę, Białoruś, do Niemiec, Rosji, Danii i na Litwę.
Akcja przekazywania betlejemskiego światła pokoju została zapoczątkowana w 1986 roku przez austriackich skautów, którzy przywieźli płomień z betlejemskiej Groty Narodzenia Pańskiego do katedry wiedeńskiej. Stamtąd, dzięki skautom, płomień trafia niemal do wszystkich krajów Europy. Polscy harcerze uczestniczą w wielkiej sztafecie przekazywania betlejemskiego światła pokoju od 1991 roku.
Autor: KB/ja / Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: tvn24