TVN24 | Polska

Premier już po szczepieniu AstraZenecą, minister zdrowia ma "termin za pięć dni"

TVN24 | Polska

Aktualizacja:
Autor:
mart,
pp//now
Źródło:
PAP, tvn24.pl
Minister Niedzielski zapisał się na szczepienie AstraZenecą
Minister Niedzielski zapisał się na szczepienie AstraZenecąTVN24
wideo 2/21
TVN24Minister Niedzielski zapisał się na szczepienie AstraZeneką

"Moja żona Iwona i ja właśnie przyjęliśmy pierwszą dawkę szczepionki AstraZeneca" - napisał w mediach społecznościowych premier Mateusz Morawiecki. Wcześniej o rejestracji na szczepienie poinformował minister zdrowia Adam Niedzielski. Jak przyznał, również będzie zaszczepiony preparatem AstraZeneki. "Nie zawahałem się ani sekundy" - dodał.

Od 12 kwietnia trwa rejestracja osób w wieku 59 lat i młodszych na szczepienia przeciw COVID-19. Do soboty obowiązywała reguła, że codziennie taką możliwość uzyskują młodsi o rok od tych, którzy zapisywali się dzień wcześniej. W sobotę 24 kwietnia przypada kolej na rocznik 1973, czyli osoby w wieku 48 lat.

Premier po szczepieniu: wszystko przebiegło szybko i sprawnie

W sobotnie przedpołudnie premier Mateusz Morawiecki poinformował, że wraz z małżonką Iwoną przyjęli pierwszą dawkę szczepionki firmy AstraZeneca w szpitalu tymczasowym na Stadionie Narodowym. "Moja żona Iwona i ja właśnie przyjęliśmy pierwszą dawkę szczepionki AstraZeneca. Wszystko przebiegło szybko i sprawnie. Jesteśmy bardzo wdzięczni i dziękujemy służbom medycznym ze Szpitala Narodowego. Kochani, #SzczepimySię, bo chcemy szybko wrócić do normalnego życia. Do dzieła!" - napisał we wpisie zamieszczonym wraz ze zdjęciem na Twitterze.

Na początku tego tygodnia szef rządu poinformował, że w związku z tym, iż uruchomiono rejestrację dla jego rocznika (1968), zarejestrował się na szczepienie poprzez infolinię.

Minister Niedzielski ma "termin za 5 dni"

Wcześniej w sobotę o rejestracji na szczepienie poinformował w mediach społecznościowych szef resortu zdrowia Adam Niedzielski. "Dziś dzień rejestracji mojego rocznika! Rejestracja z wykorzystaniem profilu zaufanego zajęła 30 sekund. Termin za 5 dni. System podpowiedział miejsce, czas i preparat - #AstraZeneca. Tak jak deklarowałem nie zawahałem się ani sekundy" - napisał na Twitterze.

Od poniedziałku 26 kwietnia nastąpi przyspieszenie i każdego dnia zapisywać na szczepienia będą mogły się dwa roczniki. Z kolei od 7 maja rejestracja będzie obejmować po trzy roczniki.

Rząd zapowiada, że do 9 maja każdy, kto skończył 18 lat, otrzyma e-skierowanie.

Szczepionki w Polsce

Szczepienia przeciw COVID-19 wykonuje się preparatami firm: Pfizer/BioNTech, Moderna, AstraZeneca i Johnson & Johnson. Trzy pierwsze są dwudawkowe.

Na rynku od połowy kwietnia dostępne są też szczepionki jednodawkowe opracowane przez Janssen Pharmaceutica NV, firmę z pionu farmaceutycznego Johnson & Johnson. W pierwszej kolejności zespoły wyjazdowe podają ją osobom, które samodzielnie nie mogą dojechać do punktu szczepień.

Autor:mart, pp//now

Źródło: PAP, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Twitter/MorawieckiM

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości