Warszawa, centralna część woj. mazowieckiego, śląskiego, Elbląg, Rzeszów, Szczecin i Wisła - w tych regionach we wtorek wyłączone zostały analogowe nadajniki telewizyjne. W zamian włączono naziemną telewizją cyfrową. Dzięki niej można oglądać m.in. programy telewizji TVN, TVN7 i TTV.
W woj. mazowieckim od dzisiaj przestały działać nadajniki analogowe w Warszawie i Raszynie, oraz w powiatach (w całości lub części): kozienickim, białobrzeskim, garwolińskim, grójeckim, otwockim, piaseczyńskim, pruszkowskim, grodziskim, żyrardowskim, mińskim, warszawskim zachodnim, wołomińskim, legionowskim, nowodworskim, sochaczewskim, wyszkowskim, pułtuskim, płońskim, węgrowskim, siedleckim i płockim.
Wyłączenie w woj. śląskim dotyczy Beskidu Śląskiego i Żywieckiego, rejonu Raciborza, Jastrzębia-Zdroju, Wodzisławia Śląskiego i Żor.
Wyłączanie stacji analogowych i równoczesne włączanie głównych stacji cyfrowych odbyło się między północą a godz. 5.
W miejscowościach, do których nie dotrze sygnał z głównych nadajników (np. ze względu na ukształtowanie terenu), cyfrowa telewizja będzie dostępna dzięki 45 tzw. stacjom doświetlającym. Włączanie na nich sygnału MUX-3 będzie odbywać się sukcesywnie. Jako pierwsza, o godz. 8 we wtorek, włączona została stacja doświetlająca w Raciborzu (woj. śląskie), a jako ostatnia zostanie wyłączona - o godz. 17 w środę - w Baligrodzie, Krzemiennej, Majdanie i Tylawie (woj. podkarpackie).
Telewizor nowszej generacji albo dekoder
Oferta naziemnej telewizji cyfrowej jest bezpłatna, jednak by poprawnie odebrać cyfrowy sygnał wizji naziemnego sygnału telewizyjnego, odbiorniki muszą obsługiwać formaty SDTV i HDTV, kodowane w systemie MPEG-4 część 10. W starszych odbiornikach telewizyjnych, trzeba wyposażyć je w zewnętrzny dekoder DVB-T. Jego koszt to 80-200 złotych. Nowy dekoder, czy antenę o lepszych parametrach można kupić w sklepach ze sprzętem RTV. Policja przestrzega przed oszustami, którzy próbują np. sprzedawać bardzo drogie dekodery lub namawiać do niepotrzebnych umów z dostawcami płatnego sygnału telewizyjnego. Na multipleksach naziemnej telewizji cyfrowej dostępne są dziś programy: TVN, TVN7, TVP1, TVP2, TVP Info, TVP Kultura, TVP Historia, TVP Polonia, Polsat, Polsat Sport News, TV Puls, TV Puls2, TV4, TV6, Polo TV, Eska TV, ATM Rozrywka TV, T-TV. Kolejne cztery programy mają pojawić się w pierwszej połowie 2014 r. - trwa konkurs na miejsca na cztery programy.
Informacje na temat cyfryzacji można znaleźć na stronie cyfryzacja.gov.pl. Poradnik dla odbiorców telewizji naziemnej dostępny jest też na stronie Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji: krrit.gov.pl. Działa też bezpłatna infolinia: 800 007 788.
Brak sygnału lub zakłócenia w odbiorze programów naziemnej telewizji cyfrowej można tez zgłaszać telefonicznie w delegaturach Urzędu Komunikacji Elektronicznej. Wykaz placówek i numery telefonów znajdują się na stronie urzędu: uke.gov.pl.
Autor: nsz,abs\mtom / Źródło: tvn24.pl, PAP
Źródło zdjęcia głównego: sxc.hu