Pożegnali Teresę Torańską. "Pisała historię Polski"

Prezydent pożegnał Teresę Torańską
Prezydent pożegnał Teresę Torańską
tvn24
Na warszawskich Powązkach pożegnano Teresę Torańskątvn24

Na warszawskich Powązkach pożegnano Teresę Torańską. Dziennikarka, pisarka, autorka wywiadów, m.in. z dawnymi działaczami komunistycznymi, zmarła 2 stycznia. Prezydent pośmiertnie odznaczył ją Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski. - Z ludzkiej pamięci, ludzkich przeżyć, wyznań pisała historię Polski; pisała, dociekając prawdy - mówił podczas uroczystości pogrzebowych Bronisław Komorowski.

- I wtedy, gdy jej rozmówcami byli "oni", z mijającej rzeczywistości komunistycznej, jak i gdy jej rozmówcami staliśmy się "my", z naszej Polski solidarnościowej - powiedział prezydent. Podkreślał, że dziennikarka nie oszczędzała swoich rozmówców, ale "szanowała ich emocje, zaskakiwała i potrafiła trafiać w czułe punkty, ale zawsze dawała szansę na obronę odmiennych, cudzych racji".

"Trwa dialog między mistrzem słowa a mistrzynią rozmowy"
"Trwa dialog między mistrzem słowa a mistrzynią rozmowy"tvn24

Pośmiertnie odznaczona

- Szukała prawdy o nas, o Polsce. Szukała tej prawdy nie po to, by stawiać proste bądź uproszczone diagnozy i oceny, ale po to, by budzić refleksję, by budować czytelne znaki ostrzegawcze. Potrafiła pokazać mroczne zakamarki ludzkich serc i ludzkich dusz, ale zawsze starała się wydobyć to, co pokazywało w każdym człowieku istniejącą lepszą, piękniejszą stronę - mówił Komorowski.

Prezydent pośmiertnie odznaczył Torańską Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski - "w uznaniu wybitnych zasług dla rozwoju polskiego dziennikarstwa, za szczególne osiągnięcia w pracy publicystycznej, upowszechniającej wiedzę o najnowszej historii Polski". Odznaczenie z rąk prezydenta odebrał w środę mąż dziennikarki Leszek Sankowski.

Rozmowa trwa "na tamtym brzegu"?

Głos zabrała także marszałek Sejmu Ewa Kopacz. - Przyszliśmy tu z potrzeby serca, ale z głowami pełnymi pytań. Na tamtym brzegu przed Najwyższym, kto jest rozmówcą, a kto pytającym? (...) Czy dziś pytanym jest On i trwa dialog między mistrzem słowa a mistrzynią rozmowy? - powiedziała marszałek. - Mam dziś głęboką nadzieję, że kiedyś przeczytam ten tekst w niebieskim archiwum. Torańską żegnali również dziennikarze. Publicystka Janina Paradowska mówiła, że była ona kobietą mądrą i radosną. - Przeczytałam to zdanie w jednym z nekrologów i wydaje mi się, że do tych słów właściwie niewiele trzeba dodać - powiedziała. Jej zdaniem, zmarła miała szacunek dla ludzi w czasach jego deficytu w życiu publicznym i w zawodzie, który wykonywała. - To przesłanie, które zostawia nam Teresa - dodała.

"Torańska jest tylko jedna"

- Mam do ciebie, Tereso, jedną prośbę. Jak będziesz patrzeć na to wszystko, co robimy - na nasze gazety, na nasze artykuły, nasze wywiady - to spójrz na to trochę przychylnym okiem. Nie bądź tak krytyczna, jak być może chciałabyś być. Bo mamy - z góry powiem - jedno słowo usprawiedliwienia: Torańska jest tylko jedna - mówił redaktor naczelny "Newsweek Polska" Tomasz Lis. Zdaniem honorowego prezesa Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich Stefana Bratkowskiego to, co zrobiła Teresa Torańska, jest "czymś niezwykłym w polskim dziennikarstwie". - Twórczość dziennikarzy żyje krótko. Aktualność naszych produkcji nie jest dłuższa niż parę miesięcy, co najwyżej. Jej prace, jej dzieła, pozostaną nie tylko jako dokumentacja dla historyków, a jako rzeczy do czytania przez wszystkich, którzy chcą się czegoś dowiedzieć o tym jak było, co było i z kim to było - podkreślił. Według niego, ludzie, którzy rozmawiali z Torańską, mieli do niej zaufanie oraz wierzyli w jej uczciwość i rzetelność.

Żegnali ją politycy i dziennikarze

Torańska miała 69 lat. Spoczęła na Powązkach, w alei naprzeciw pomnika ofiar katastrofy smoleńskiej. W uroczystościach pogrzebowych uczestniczyła rodzina, przyjaciele zmarłej i liczni przedstawiciele świata polityki. Obecni byli m.in.: prezydent Bronisław Komorowski z małżonką, marszałek Sejmu Ewa Kopacz, minister kultury i dziedzictwa narodowego Bogdan Zdrojewski, przewodniczący sejmowej komisji sprawiedliwości i praw człowieka Ryszard Kalisz, b. premier Tadeusz Mazowiecki i minister w kancelarii prezydenta Irena Wóycicka. Licznie stawili się też dziennikarze, m.in. Janina Paradowska, Tomasz Lis, Stefan Bratkowski, Jarosław Kurski, Jerzy Baczyński, Krystyna Kurczab-Redlich, Wojciech Maziarski, Jan Ordyński i Andrzej Mosz.

Autorka wyjątkowych wywiadów

Teresa Torańska urodziła się w 1944 r. w Wołkowysku. Ukończyła prawo na Uniwersytecie Warszawskim. W latach 70. współpracowała z tygodnikiem "Kultura", później z paryską "Kulturą". Była autorką książki pt. "Oni" (1985), na którą złożyły się wywiady z byłymi komunistycznymi decydentami i dygnitarzami o ich roli w budowaniu PRL. Książkę przetłumaczono na kilkanaście języków i weszła do kanonu obowiązujących lektur na wydziałach nauk społecznych i politycznych uniwersytetów. Kontynuacją książki "Oni" był wydany w 1994 r. kolejny zbiór wywiadów pt. "My". Złożyły się nań wywiady m.in. z Leszkiem Balcerowiczem, Janem Krzysztofem Bieleckim, Jackiem Merklem, Wiktorem Kulerskim, Jarosławem Kaczyńskim, Piotrem Szczepanikiem i Janem Rulewskim. W 2006 r. ukazała się książka "Byli" - Torańska kontynuowała swoje rozmowy z komunistycznymi decydentami i dygnitarzami. Wśród jej rozmówców znaleźli się: gen. Wojciech Jaruzelski, rzecznik rządu w latach 1981-1989 Jerzy Urban, minister kultury Józef Tejchma i szef Urzędu do spraw Wyznań Kazimierz Kąkol. Jej kolejna książka - "Są" - to wydana w 2007 r. publikacja, w której namówiła do zwierzeń m.in. Jana Nowaka Jeziorańskiego, Ewę Łętowską, Wandę Wiłkomirską, Michała Głowińskiego, Edmunda Wnuka-Lipińskiego. Opowiadają oni o osobistych, często tragicznych przejściach i o tym, jak sobie z nimi poradzili. Rok później ukazała się książka "Jesteśmy. Rozstania '68", w której po 40 latach marcowi emigranci opowiadali o swoich doświadczeniach. Książka zawiera kilkadziesiąt rozmów autorki z osobami, które wyjechały, noty o emigrantach, ich fotografie, często całych rodzin i kalendarium marcowych wydarzeń 1968 r. "Śmierć spóźnia się o minutę" to opublikowane w 2010 r. trzy rozmowy Teresy Torańskiej z Michałem Bristigerem, Michałem Głowińskim oraz Adamem Danielem Rotfeldem.

I w telewizji, i w filmie

Torańska była także autorką talk-show "Teraz Wy" w TVP 2 i cyklu programów telewizyjnych ("Powtórka z PRL-u" oraz "Władza").

Była współautorką filmów dokumentalnych, m.in. "Dworzec Gdański" (2007) i "Noc z generałem" (2004) - oba w reżyserii Marii Zmarz-Koczanowicz, "Było i już" (2002) w reżyserii Feliksa Falka oraz filmu dla BBC - "Changing the guard" (1990) o początkach demokracji w Polsce w reżyserii Petera Bate. W 2001 r. została odznaczona Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Autor: nsz,mon\mtom,tka / Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości

"W południowo-wschodnim obszarze kraju może występować podwyższony poziom hałasu związany z operowaniem w naszej przestrzeni polskiego i sojuszniczego lotnictwa wojskowego" - poinformowało Dowództwo Operacyjne Sił Zbrojnych.

Polskie i sojusznicze samoloty poderwane w związku z atakami w Ukrainie

Polskie i sojusznicze samoloty poderwane w związku z atakami w Ukrainie

Źródło:
tvn24.pl

Unia Europejska jest przerażona przyjętym przez talibów dekretem, który sankcjonuje między innymi obowiązek milczenia w miejscach publicznych przez kobiety w Afganistanie - przekazał szef unijnej dyplomacji Josep Borrell w oświadczeniu. Jednocześnie w Afganistanie trwają "badania", czy kształcenie dziewcząt i kobiet jest zgodne z zasadami islamu - poinformował afgański portal Tolo News.

Cios zadany kobietom. Mają milczeć. Bo takie stworzyli prawo

Cios zadany kobietom. Mają milczeć. Bo takie stworzyli prawo

Źródło:
PAP

W większości obwodów w Ukrainie we wtorek nad ranem ponownie wprowadzono alarm powietrzny z powodu startu w Rosji bombowców Tu-95. Media informują o serii wybuchów w Kijowie, Równem i Zaporożu. Dzień wcześniej Rosja przypuściła zmasowany atak rakietowy na Ukrainę. Celem była infrastruktura energetyczna.

Rosja znów atakuje. Eksplozje w wielu miastach, trzy serie wybuchów w Kijowie

Rosja znów atakuje. Eksplozje w wielu miastach, trzy serie wybuchów w Kijowie

Źródło:
Ukraińska Prawda, Reuters, PAP, tvn24.pl

916 dni temu rozpoczęła się rosyjska inwazja na Ukrainę. W nocy z poniedziałku na wtorek Rosjanie przeprowadzili atak na hotel w Krzywym Rogu. Zginęły dwie osoby, w mieście uszkodzone zostały domy, sklepy i pojazdy. Prezydent Wołodymyr Zełenski zapowiedział wzmocnienie sił w obwodzie donieckim, aby zabezpieczyć Pokrowsk - miasto, które leży przy ważnym szlaku zaopatrzeniowym. Ukraiński minister obrony oświadczył, że po zmasowanym poniedziałkowym ostrzale Ukraina "przygotowuje odpowiedź".

Najważniejsze wydarzenia ostatniej doby w Ukrainie

Najważniejsze wydarzenia ostatniej doby w Ukrainie

Źródło:
PAP, tvn24.pl

NATO potępiło w poniedziałek ustami swojej rzeczniczki "nieodpowiedzialne i potencjalnie niebezpieczne" działania Rosji. Farah Dakhlallah przypomniała, że od ataku na Ukrainę już kilkakrotnie "fragmenty rosyjskich dronów i pociski" były znajdowane na terytorium sojuszników. Kilkanaście godzin wcześniej polskie wojsko poinformowało, że na teren kraju wleciał niezidentyfikowany obiekt powietrzny.

"Działania nieodpowiedzialne i potencjalnie niebezpieczne". NATO zabiera głos

"Działania nieodpowiedzialne i potencjalnie niebezpieczne". NATO zabiera głos

Źródło:
Reuters

Na terytorium Polski prawdopodobnie nadal znajduje się obiekt powietrzny, który wleciał podczas zmasowanego ataku wojsk rosyjskich na Ukrainę. W poniedziałek w gminie Tyszowce w poszukiwania zaangażowanych było około 100 żołnierzy. Pomagali też policjanci, którzy szukali świadków. Wtorek to drugi dzień poszukiwań obiektu.

Nieznany obiekt na terytorium Polski. Drugi dzień poszukiwań. Co wiemy

Nieznany obiekt na terytorium Polski. Drugi dzień poszukiwań. Co wiemy

Źródło:
tvn24.pl

Ratownicy Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego ewakuowali z Doliny Pięciu Stawów grupę około 20 osób z osłabieniem organizmu, wymiotami i biegunką. TOPR i GOPR mają ręce pełne roboty. W tym roku jest wyjątkowo dużo interwencji.

Przybywa wypadków na górskich szlakach. Pod względem liczby interwencji są to rekordowe wakacje

Przybywa wypadków na górskich szlakach. Pod względem liczby interwencji są to rekordowe wakacje

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Spór na linii episkopat - resort edukacji się zaostrza. Chodzi o rozporządzenie o łączeniu lekcji religii. - Szkoła jest dla uczniów, nie dla komfortu episkopatu - mówi ministra edukacji Barbara Nowacka i zaznacza, że "organizacją lekcji religii zajmuje się ministerstwo". A co na to przepisy? Materiał Ewy Wagner z magazynu "Polska i Świat". Całe wydanie dostępne w TVN24 GO.

Spór o łączone lekcje religii. "Szkoła jest dla uczniów, a nie dla komfortu episkopatu"

Spór o łączone lekcje religii. "Szkoła jest dla uczniów, a nie dla komfortu episkopatu"

Źródło:
TVN24

Wprowadzenie cenników komunalnych na cmentarzach wyznaniowych w miejscach, gdzie cmentarz wyznaniowy jest jedynym cmentarzem, zaproponował w poniedziałek w TVN24 marszałek Sejmu, lider Polski 2050 Szymon Hołownia. Dodał, że pomysł ma poparcie w koalicji.

Specjalny cennik na cmentarzach. Koalicjanci są zgodni

Specjalny cennik na cmentarzach. Koalicjanci są zgodni

Źródło:
PAP

Ubrania piorą u znajomych, włosy suszą w budynku obok, jedzą głównie zupki instant, na balkonach montują panele słoneczne. Mieszkańcy ulicy Faworytki 2 po ulewie, która tydzień temu przeszła nad Warszawą, nadal nie mają prądu w gniazdkach i ciepłej wody w kranach.

Tydzień po wielkiej ulewie wciąż nie mają prądu i ciepłej wody

Tydzień po wielkiej ulewie wciąż nie mają prądu i ciepłej wody

Źródło:
Kontakt24, tvnwarszawa.pl

W pobliżu stacji kolejowej w Piastowie doszło do pobicia. Funkcjonariusze zatrzymali 29-letniego podejrzanego. Okazało się, że za wcześniejsze przestępstwa ma do odsiedzenia półtora roku w więzieniu. Za pobicie też odpowie.

Zaczepił przechodzącą parę. "Po brutalnym ataku zbiegł"

Zaczepił przechodzącą parę. "Po brutalnym ataku zbiegł"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Po fali ulewnego deszczu zawaliła się tama Arbaat, znajdująca się kilkadziesiąt kilometrów na północ od miasta Port Sudan na wschodzie Sudanu. W wyniku katastrofy zginęło co najmniej 60 osób - poinformowała w poniedziałek agencja Bloomberga, powołując się na lokalne media.

Wioski przestały istnieć. Kilkadziesiąt osób nie żyje

Wioski przestały istnieć. Kilkadziesiąt osób nie żyje

Źródło:
PAP, Reuters, BBC

Mamy w Polsce system opieki nad pacjentem z mpoksem, ale modyfikujemy go, ponieważ wiemy, że ten wirus jest bardziej zakaźny - wyjaśniał w poniedziałek główny inspektor sanitarny dr Paweł Grzesiowski. Przekonywał, że pracuje nad tym grupa ekspertów, a zaktualizowane zasady pojawią się "w ciągu najbliższych dni". Tymczasem WHO uruchomiła w poniedziałek sześciomiesięczny program walki z epidemią mpoksu.

Szef GIS: zaktualizowane wytyczne w sprawie mpoksu w ciągu najbliższych dni

Szef GIS: zaktualizowane wytyczne w sprawie mpoksu w ciągu najbliższych dni

Źródło:
PAP, TVN24

- W następnym budżecie będzie absolutnie rekordowy poziom wydatków na obronność. Taki, który jest nieporównywalny z niczym, co widzimy dzisiaj w NATO - powiedział w "Kropce nad i" marszałek Sejmu Szymon Hołownia po spotkaniu koalicjantów i ministrów na temat projektu budżetu na rok 2025.

Hołownia o nowym budżecie: wydatki na obronność będą nieporównywalne z niczym, co widzimy dzisiaj w NATO

Hołownia o nowym budżecie: wydatki na obronność będą nieporównywalne z niczym, co widzimy dzisiaj w NATO

Źródło:
TVN24

- Sprawozdanie finansowe za wybory parlamentarne, które przedstawił komitet PiS-u, jest zafałszowane, jest kłamstwem - mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 europoseł Koalicji Obywatelskiej Michał Szczerba. Zapowiedział, że we wtorek przedstawi wspólnie z europosłem Dariuszem Jońskim nowe informacje dotyczące sposobów finansowania kampanii wyborczej kandydatów PiS. Bartłomiej Wróblewski, przedstawiciel partii Jarosława Kaczyńskiego, powiedział, że zarzuty stawiane pod adresem jego ugrupowania "mają charakter polityczny, nie mają charakteru prawnego".

"Postaramy się zrobić to, czego nie zrobiła PKW". Zapowiedź "nowych rzeczy" w sprawie kampanii PiS

"Postaramy się zrobić to, czego nie zrobiła PKW". Zapowiedź "nowych rzeczy" w sprawie kampanii PiS

Źródło:
TVN24

Pod Sochaczewem pociąg potrącił mężczyznę. 350 pasażerów zostało ewakuowanych do innego pociągu, którym mogli kontynuować podróż.

Śmiertelny wypadek na torach. Ewakuacja 350 pasażerów

Śmiertelny wypadek na torach. Ewakuacja 350 pasażerów

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Rosjanie przeprowadzili w poniedziałek masowy atak na terytorium Ukrainy. Dowódca ukraińskich Sił Powietrznych generał Mykoła Ołeszczuk przekazał, że okupanci wystrzelili w poniedziałek na Ukrainę 127 pocisków rakietowych i 109 dronów szturmowych, z czego 102 pociski i 99 bezzałogowych statków powietrznych zostało zestrzelonych. Nazwał to "największym atakiem powietrznym". Wołodymyr Zełenski powiedział, że Władimir Putin jest "chorą istotą", ale "robi to, na co pozwala mu świat".

"Największy atak powietrzny". Rosjanie odpalili setki rakiet i dronów

"Największy atak powietrzny". Rosjanie odpalili setki rakiet i dronów

Aktualizacja:
Źródło:
Ukraińska Prawda, NV, PAP, tvn24.pl

Władze Plymouth w stanie Massachusetts zdecydowały o zamknięciu w godzinach nocnych wszystkich miejskich parków i boisk. Jak przekazano, to skutek zwiększonego ryzyka zakażenia przenoszonym przez komary wirusem wywołującym chorobę nazywaną wschodnim końskim zapaleniem mózgu (EEE). Choroba może być śmiertelna dla ludzi.

Miasto zamyka na noc parki i boiska. Zagrożenie śmiertelną chorobą przenoszoną przez komary

Miasto zamyka na noc parki i boiska. Zagrożenie śmiertelną chorobą przenoszoną przez komary

Źródło:
CNN, tvn24.pl

W piwnicach, na poddaszach i strychach oraz na klatkach schodowych i korytarzach nie wolno przechowywać materiałów niebezpiecznych pożarowo, w tym materiałów wybuchowych i wyrobów pirotechnicznych - przypomniała w poniedziałek Państwowa Straż Pożarna.

Tego nie można trzymać w piwnicach i na strychach. Straż ostrzega

Tego nie można trzymać w piwnicach i na strychach. Straż ostrzega

Źródło:
PAP

Prokurator wydał postanowienie o poszukiwaniu listem gończym Michała Kuczmierowskiego, byłego prezesa Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych - poinformowała w poniedziałek Prokuratura Krajowa. List gończy opublikowała Komenda Stołeczna Policji.

Jest list gończy za byłym prezesem RARS Michałem Kuczmierowskim

Jest list gończy za byłym prezesem RARS Michałem Kuczmierowskim

Źródło:
TVN24, PAP
Mniej wiernych, mniej z tacy. Kościół idzie w biznes bez podatku

Mniej wiernych, mniej z tacy. Kościół idzie w biznes bez podatku

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Do grona prowadzących "Dzień Dobry TVN" dołączył Adam Małysz. Słynny skoczek narciarski to jeden z kilku nowych gospodarzy programu. Oprócz niego na antenie w roli tymczasowych prowadzących pojawią się także między innymi Piotr Adamczyk i Krzysztof Zalewski.

Adam Małysz dołączył do grona prowadzących "Dzień Dobry TVN". Kogo jeszcze zobaczymy?

Adam Małysz dołączył do grona prowadzących "Dzień Dobry TVN". Kogo jeszcze zobaczymy?

Źródło:
tvn24.pl, dziendobry.tvn.pl

Jak chciałbym zostać zapamiętany? W tej sprawie nie mam żadnych wątpliwości. Chciałbym zostać zapamiętany jako dziennikarz, fachowiec w tej branży.

Prawda i realizm

Prawda i realizm

Źródło:
tvn24.pl

Filmowe hity w rozszerzonych wersjach, nowe odcinki znanych programów - platforma Max przygotowała szereg nowości na ostatni tydzień wakacji.

Filmowe hity w rozszerzonych wersjach, emocje w reality show. Nowości tygodnia na Max

Filmowe hity w rozszerzonych wersjach, emocje w reality show. Nowości tygodnia na Max

Źródło:
TVN, prasa.wbdpoland.pl, tvn24.pl