Powietrzne harce na oczach 100 tys. ludzi w Radomiu

Aktualizacja:
Air Show z punktu widzenia gości
Air Show z punktu widzenia gości
TVN24 (fot. PAP)
Air Show z punktu widzenia gościTVN24 (fot. PAP)

Powietrze nad lotniskiem w Radomiu raz po raz przecinają samoloty prezentujące swoje możliwości. Bojowe odrzutowce popisują się ciasnymi skrętami, zespoły akrobacyjne precyzją manewrów. Wszystko na oczach około 100 tysięcy widzów. W Radomiu trwa pierwszy dzień Międzynarodowych Pokazów Lotniczych Air Show 2011.

Imprezę otworzył w południe minister obrony narodowej Tomasz Siemoniak. Szef resortu obrony narodowej podziękował organizatorom imprezy oraz polskim i zagranicznym pilotom, którzy biorą udział w sobotnio-niedzielnych pokazach. - Air Show w Radomiu to wielkie święto lotnictwa, nie tylko polskiego. Radom zaczyna być znany w Polsce i w Europie - powiedział dziennikarzom minister Siemoniak.

"Piękne beczki" w pełnym słońcu (TVN24)
"Piękne beczki" w pełnym słońcu (TVN24)TVN24/fot. PAP

Polecieli

Na oficjalne otwarcie imprezy reprezentujące polskie Siły Powietrzne "Biało-Czerwone Iskry" wykonały przelot nad płytą lotniska i wypuściły dymy w barwach narodowych.

Wcześniej odbyły się popisowe loty cywilne w wykonaniu najlepszych pilotów Aeroklubu Polskiego. Zaprezentowano m.in. akrobacje na samolocie EXTRA 300, pokaz lotu grupowego samolotów PIPER CUB, pokaz w locie samolotu HUSKY.

W locie zaprezentował się też samolot historyczny Luscombe Silvaire Phantom 2. Kultowa ekipa The Flying Bulls zaprezentowała na Air Show dwukadłubowca z okresu II wojny światowej P-38L Lightning. Ten odrestaurowany amerykański samolot myśliwski wykonał przelot nad płytą lotniska. Widzowie będą go mogli też podziwiać na wystawie statycznej.

Publiczności szczególnie podobał się popisowy lot belgijskiego F-16. - Szybki, głośny, wykonuje w powietrzu piękne beczki. Super pokaz - emocjonował się miłośnik lotnictwa z Warszawy.

180 statków z 17 krajów

Niebo nad Radomiem jest bezchmurne. Świeci słońce i jest gorąco. Według prognoz taka pogoda ma utrzymać się do końca dnia. Międzynarodowe Pokazy Lotnicze Air Show w Radomiu są głównym punktem uroczystości z okazji Święta Lotnictwa Polskiego. Pokazy odbywają się na radomskim lotnisku Sadków od godz. 9 do 18.30.

Podczas dwudniowej imprezy będzie można zobaczyć 180 statków powietrznych i 50 wystawnych z 17 krajów. Organizatorzy spodziewają się nawet 200 tysięcy widzów.

Gwiazdami pokazów będą dwa światowej sławy zespoły akrobacyjne - "Frecce TriColori" ("Trójkolorowe Strzały") z Włoch oraz "Patrouille de France" z Francji. Włosi latający w zespole 10 samolotów Aermacchi MB-339PAN po raz ostatni wystąpili w Polsce w 2001 r., a Francuzi - wykonujący pokaz na ośmiu samolotach Alpha Jet - cztery lata temu. Po raz pierwszy w Polsce wystąpi też zespół akrobacyjny Szwajcarskich Sił Powietrznych "Patrouille Suisse", latający na sześciu samolotach Northrop F-5E Tiger II, a także zespół Chorwackich Sił Powietrznych i Obrony Przeciwlotniczej "Krila Oluje" ("Skrzydła Burzy"), wykorzystujący sześć samolotów Pilatus PC-9M.

Akrobacje wykonają też piloci m.in. z Austrii, Belgii, Czech, Grecji, Holandii, Węgier, Niemiec.

Tomasz Czerwiński o elitarnych "Biało-Czerwonych Iskrach" (TVN24/fot. PAP)
Tomasz Czerwiński o elitarnych "Biało-Czerwonych Iskrach" (TVN24/fot. PAP)TVN24/fot. PAP

Zaliczeni do elity

Na pokazach nie zabraknie także polskich zespołów - "Biało-Czerwonych Iskier" oraz "Orlików". Siły Powietrzne zaprezentują samoloty MiG-29, F-16, Su-22 oraz m.in. C-130, CASA i C-295M.

– Reprezentujemy Siły Powietrzne, jesteśmy zaliczani do elity – mówił na antenie TVN24 lider "Iskier", Tomasz Czerwiński. Jak dodał, zespoły reprezentacyjne na całym świecie zaliczane są do elit danych sił powietrznych. - Mamy zaszczyt i niewypowiedzianą przyjemność reprezentować nasze Siły na terenie całej Europy – mówił dumny Tomasz Czerwiński.

Latają razem już prawie 11 lat

W sobotę jego zespół odbył już pierwszy z zapowiadanych przelotów. Była to "flaga". – To ugrupowanie siedmiu samolotów, które lecą za liderem po lewej i prawej stronie w tzw. "schodach" – tłumaczył Czerwiński. Drugi odbędzie się o 16:08.

Lider pytany, jak długo trzeba trenować do takich pokazów, powiedział, że jego zespół obchodził w ubiegłym roku dziesięciolecie. Poza tym do każdego sezonu przygotowania trwają ok. 2 miesiące. – Najtrudniejsze są tak zwane figury pionowe, tak jak beczki i przewroty – mówił Czerwiński.

Reprezentujemy Siły Powietrzne, jesteśmy zaliczani do elity. Z resztą zespoły reprezentacyjne na całym świecie zaliczane są do elit danych sił powietrznych Tomasz Czerwiński

W związku z ostatnimi licznym przypadkami wypadków lotniczych pilot powiedział, że na pokazach najważniejsze są trzy rzeczy: bezpieczeństwo, bezpieczeństwo i jeszcze raz bezpieczeństwo. Czerwiński tłumaczył, że prezentowane akrobacje są wielokrotnie ćwiczone i odbywają się według ściśle określonego planu, a wszystko po to, by widzowie mogli bez obaw oglądać pokaz.

Normy bezpieczeństwa określone są też prawem. Co więcej zespoły prezentują swoje ewolucje podczas treningów, a ich poziom ocenia osoba odpowiedzialna za pokazy. Jeśli któryś z elementów jest niebezpieczny, flydirector przesuwa limity. Oznacza to, że np. zwiększone są wysokości minimalne, od widzów odsunięte są linie pokazu, zwiększony jest dystans od lecących samolotów. - Oprócz przepisów najważniejszy jest zdrowy rozsądek i doświadczenie – powiedział lider "Biało-Czerwonych Iskier".

Stare, dobre maszyny

Czerwiński przyznał, że samoloty, którymi lata zespół, są już dość wysłużone. – Można powiedzieć, że są pełnoletnie, ale to dobre maszyny. Bardzo dobrze je znamy, a nasi technicy dbają, by były one przygotowane na najwyższym poziomie – zapewnił.

Dodał też, że ze względu na międzynarodowe wymogi, samoloty musiały zostać wyposażone w najnowszy sprzęt, by mogły latać jak maszyny liniowe.

Spotykają się już w Radomiu XII raz

Air Show w Radomiu to największe w Polsce międzynarodowe pokazy lotnicze samolotów wojskowych i cywilnych. Pierwsza taka impreza odbyła się w 1991 r. w Poznaniu, potem pokazy odbywały się też w Gdyni, Bydgoszczy i Dęblinie. Od 2000 r. Air Show odbywa się na radomskim lotnisku Sadków; od 2003 r. jest organizowane co dwa lata.

Organizatorami imprezy są: Siły Powietrzne RP, Urząd Miejski w Radomiu, Aeroklub Polski, Stowarzyszenie Społeczno-Kulturalne SWAT i Port Lotniczy Radom S.A. Honorowy patronat nad pokazami objął prezydent Bronisław Komorowski.

Radomski Air Show zakończy się w niedzielę o 18:30. Organizatorzy przewidują nawet 570 minut pokazów.

Źródło: tvn24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24 (fot. PAP)

Pozostałe wiadomości

Drożeje woda. Argument jest taki, że jej ceny ostatnio sztucznie zaniżano, a przecież była wysoka inflacja. Wodę trzeba oszczędzać, bo skokowy wzrost cen może zaboleć.

Rosną ceny wody w kranie. "Nam też nie jest miło, że te podwyżki mają taki skokowy charakter"

Rosną ceny wody w kranie. "Nam też nie jest miło, że te podwyżki mają taki skokowy charakter"

Źródło:
Fakty TVN

Najbliższej nocy nad Polską będą widoczne satelity telekomunikacyjne Starlink. Tak zwany kosmiczny pociąg przemknie po niebie aż cztery razy. Sprawdź, o której godzinie popatrzeć w górę.

"Dziś w nocy będzie ich pełno". Sprawdź, kiedy spojrzeć w niebo

"Dziś w nocy będzie ich pełno". Sprawdź, kiedy spojrzeć w niebo

Źródło:
"Z głową w gwiazdach", tvnmeteo.pl

Jak dowiedziały się "Fakty" TVN, wezwany przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych ambasador Marek Magierowski w najbliższy wtorek opuści placówkę w Waszyngtonie i wróci do Polski.

"Fakty" TVN: Marek Magierowski we wtorek opuści Waszyngton

"Fakty" TVN: Marek Magierowski we wtorek opuści Waszyngton

Źródło:
"Fakty" TVN, TVN24

Strażacy przeprowadzili w niedzielę blisko trzy tysiące interwencji. Ich działania polegały głównie na usuwaniu z dróg i chodników powalonych drzew. Silny wiatr na Warmii i Mazurach przewracał jachty na jeziorach i Zalewie Wiślanym. W jeziorze Niegocin utonął 74-letni mężczyzna. W związku z gwałtowną aurą ewakuowano obozy harcerskie.

Ewakuacja obozów harcerskich, powalone drzewa. Jedna osoba utonęła

Ewakuacja obozów harcerskich, powalone drzewa. Jedna osoba utonęła

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, Kontakt 24

W Gronówku w powiecie toruńskim doszło do zderzenia na niestrzeżonym przejeździe kolejowym. Według ustaleń policji, samochód "wjechał wprost przed nadjeżdżający pociąg". Trzy osoby zostały ranne. Jedną z nich do szpitala przetransportował śmigłowiec LPR. Pierwszą informację o tym zdarzeniu otrzymaliśmy na Kontakt 24.

"Wjechał wprost przed nadjeżdżający pociąg". Trzy osoby ranne

"Wjechał wprost przed nadjeżdżający pociąg". Trzy osoby ranne

Źródło:
Kontakt 24, PAP

Organizatorzy igrzysk olimpijskich w Paryżu wystosowali w niedzielę przeprosiny wobec katolików oraz przedstawicieli innych wyznań chrześcijańskich, którzy poczuli się oburzeni fragmentem ceremonii otwarcia przypominającym obraz "Ostatnia wieczerza" przedstawiający ostatni posiłek Chrystusa. Dyrektor artystyczny ceremonii otwarcia przekazał, że nie nikogo nie wyszydzał, a elementem "wieczerzy" była też pojawiająca się postać Dionizosa mająca nawiązać do greckiego Olimpu, a więc i olimpizmu.

"Ostatnia wieczerza" na otwarcie igrzysk. Organizatorzy przepraszają chrześcijan

"Ostatnia wieczerza" na otwarcie igrzysk. Organizatorzy przepraszają chrześcijan

Aktualizacja:
Źródło:
Reuters, PAP

Konar drzewa runął na 61-letnią rowerzystkę w pobliżu ulicy Skrzydlatej biegnącej przez Las Łagiewnicki. - Strażacy i pogotowie pojawili się niemal w tym samym momencie. Niestety, resuscytacja krążeniowo oddechowa nie przyniosła efektu - przekazał kapitan Łukasz Górczyński, oficer prasowy Komendanta Miejskiego PSP w Łodzi.

Konar runął na rowerzystkę. Kobieta nie żyje

Konar runął na rowerzystkę. Kobieta nie żyje

Źródło:
tvn24.pl

Ziemia zapadła się w sobotę na osiedlu apartamentowców w Houston w Teksasie. Żaden z budynków nie został uszkodzony, jednak na wszelki wypadek ewakuowano część mieszkańców.

Wielkie zapadlisko na luksusowym osiedlu apartamentowców

Wielkie zapadlisko na luksusowym osiedlu apartamentowców

Źródło:
CBS News

69-letnia kobieta zmarła po tym, jak w trakcie wesela zawalił się fragment tarasu - pisze dziennik "Le Monde". Cztery osoby zostały ciężko ranne. Do zdarzenia doszło w środkowej Francji.

Śmierć na weselu. Zawalił się fragment tarasu, jedna osoba nie żyje

Śmierć na weselu. Zawalił się fragment tarasu, jedna osoba nie żyje

Źródło:
"Le Monde"

Dzieci ze Strzelec Krajeńskich (województwo lubuskie) miały jechać do Grecji autokarem ze zużytymi oponami. Na szczęście do tego nie doszło. Interweniowali policjanci.

Podstawili dzieciom autokar z łysymi oponami. Żeby jechały nim do Grecji

Podstawili dzieciom autokar z łysymi oponami. Żeby jechały nim do Grecji

Źródło:
PAP

To była ustawa, która była wyciągnięciem ręki w kierunku konserwatywnego środowiska Polskiego Stronnictwa Ludowego - mówiła Dorota Olko (Lewica Razem) o projekcie zakładającym dekryminalizację aborcji. Michał Kamiński (PSL) mówił z kolei, że "pretensje można mieć do poszczególnych posłów, którzy głosują tak, jak uważają, że im pozwala na to sumienie". - PSL w tej sprawie ma takie stanowisko, jakie mają poszczególni posłowie i senatorowie - powiedział.

Spór w sprawie aborcji. "Polki są dziś ofiarami prawicowej rewolucji"

Spór w sprawie aborcji. "Polki są dziś ofiarami prawicowej rewolucji"

Źródło:
TVN24

Policja poinformowała, że przy ulicy Dąbrowskiego w Środzie Wielkopolskiej doszło do włamania do jednego z domów. - Policjanci zastali dwie osoby ciężko ranne, matkę i syna. Kobieta zmarła w szpitalu - przekazał młodszy inspektor Andrzej Borowiak z Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu. W związku ze sprawą zatrzymany został 48-letni mężczyzna.

Matka nie żyje, syn ciężko ranny. Policja o włamaniu w Środzie Wielkopolskiej

Matka nie żyje, syn ciężko ranny. Policja o włamaniu w Środzie Wielkopolskiej

Źródło:
tvn24.pl

Zarzut narażenia osób i pracowników basenu na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty zdrowia lub życia poprzez niewłaściwe dozowanie chloru, usłyszał jeden z trzech zatrzymanych w związku z zatruciem na pływalni Polonez na Targówku. Mężczyzna został też objęty policyjnym dozorem.

Zatrucie chlorem na basenie. Zarzut dla pracownika pływalni

Zatrucie chlorem na basenie. Zarzut dla pracownika pływalni

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl

Śnieżkę zaczęła porastać roślinność, której do tej pory nie można było tam spotkać. To efekt dużego wzrostu średniorocznej temperatury na najwyższym szczycie Karkonoszy. - Pojawiły się pierwsze rośliny drzewiaste. Wcześniej występowały jedynie niskopienne trawy - powiedział kierownik Wysokogórskiego Obserwatorium Meteorologicznego IMGW na Śnieżce Piotr Krzaczkowski.

Wcześniej nie było ich na Śnieżce. Teraz "jest coraz więcej"

Wcześniej nie było ich na Śnieżce. Teraz "jest coraz więcej"

Źródło:
PAP

IMGW ostrzega przed silnym wiatrem, który w porywach może osiągać prędkość do 100 kilometrów na godzinę. Obowiązują alarmy pierwszego i drugiego stopnia.

Porywy mogą sięgać 100 km/h. IMGW ostrzega

Porywy mogą sięgać 100 km/h. IMGW ostrzega

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl

Temperatura znowu przekroczy 30 stopni, ale nie w całej Polsce. Jaka pogoda czeka nas na końcu lipca i na początku sierpnia? Sprawdź długoterminową prognozę na 16 dni.

Pogoda na 16 dni: nie wszędzie gorący półmetek wakacji

Pogoda na 16 dni: nie wszędzie gorący półmetek wakacji

Źródło:
tvnmeteo.pl
"Nasza historia wylądowała na śmietniku. Dosłownie tam, gdzie zaczęło się życie mojego ojca"

"Nasza historia wylądowała na śmietniku. Dosłownie tam, gdzie zaczęło się życie mojego ojca"

Źródło:
tvn24.pl
Premium

1 sierpnia byłem jeszcze dzieckiem, miałem niecałe 12 lat - mówi Jan Witkowski, pseudonim "Jaś". Wspomina, że dla niego i wielu mieszkańców miasta powstanie było zaskoczeniem, które zamieniło się w radość.

Powstanie Warszawskie oczami Powstańca, który miał wówczas 12 lat. "Była wielka radość, że się zaczęło"

Powstanie Warszawskie oczami Powstańca, który miał wówczas 12 lat. "Była wielka radość, że się zaczęło"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Ksiądz Adam Boniecki obchodzi 90. urodziny. Były redaktor naczelny "Tygodnika Powszechnego" świętował ten wyjątkowy dzień w niedzielę wieczorem w Krakowie w gronie znajomych i przyjaciół. Wcześniej odbyła się uroczysta msza święta w kościele salezjanów.

Obchody 90. urodzin ks. Bonieckiego. "Wspomnienie tego spotkania będę nosił w sercu przez długie lata"

Obchody 90. urodzin ks. Bonieckiego. "Wspomnienie tego spotkania będę nosił w sercu przez długie lata"

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Tej zabawy będzie na maksa - mówił w rozmowie z TVN24 aktor Bartosz Gelner, zapowiadając ostatni sezon serialu "Szadź", który pojawi się jesienią na platformie Max. Artysta uczestniczy w Festiwalu Dwa Brzegi w Kazimierzu Dolnym, który - jak zaznaczał - "ma bardzo fajną tradycję".

"Szadź" po raz ostatni i "żart, który popełnił jeszcze na studiach"

"Szadź" po raz ostatni i "żart, który popełnił jeszcze na studiach"

Źródło:
TVN24

Sejm poparł poprawki Senatu do ustawy o prawie autorskim, która jest wdrożeniem przepisów unijnej dyrektywy, regulującej kwestie wynagrodzenia za wykorzystywanie utworów. Zgodnie z przyjętymi poprawkami to prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej będzie mediatorem w sporach między wydawcami a big techami. Wcześniej wydawcy i redakcje apelowały, by wyższa izba zmieniła uchwalone w Sejmie niekorzystne przepisy tak, by łatwiej było negocjować z platformami cyfrowymi.

Nowelizacja prawa autorskiego. O co w niej chodzi

Nowelizacja prawa autorskiego. O co w niej chodzi

Źródło:
tvn24.pl