Poświęcenie ognia. Wigilie Paschalne w kościołach

TVN24

Aktualizacja:
TVN24Polacy doczekali się światła. Wigilie Paschalne w całym kraju

W sobotę wieczorem w kościołach w całej Polsce rozpoczęły się Wigilie Paschalne, centralny punkt obchodów Triduum Psachalnego. Niezwykle bogata tego dnia liturgia składa się z czterech części.

Na początku mamy do czynienia z Liturgią Światła ("lucernarium"). Wtedy to przed pogrążonym w mroku kościołem zapala się ogniska. Od poświęconych przez kapłana płomieniu zapala się paschał, symbolizujący przejście z mroku do jasności, ze śmierci do życia, będący symbolem Chrystusa Zmartwychwstałego. Później paschał zostaje wniesiony do świątyni, a od niego wierni zapalają swoje świece.

Druga część, Liturgia Słowa, w Wielką Sobotę jest niezwykle bogata. Tego dnia składa się ona z dziewięciu czytań, przeplatanych psalmami i modlitwą. Po czytaniach ze Starego Testamentu zapala się światła na ołtarzu, uderza się w dzwony i intonowany jest hymn "Chwała na wysokości Bogu". Po czytaniu z Listu św. Pawła do Rzymian po raz pierwszy od 40 dni odśpiewuje się radosne Alleluja. Liturgię Słowa zamyka homilia.

Kolejna, trzecia część uroczystości Wigilii Paschalnej, poświęcona jest tajemnicy sakramentu chrztu (Liturgia Chrzcielna).

Uroczystości Wigilii Paschalnej kończą się komunią świętą (Liturgia Eucharystyczna) i uroczystym błogosławieństwem.

Święto Zmartwychwstania Pańskiego

W niedzielę Kościół katolicki obchodzi święto Zmartwychwstania Pańskiego. Święta wielkanocne są szczególnie radosne, ponieważ zmartwychwstanie Chrystusa jest symbolem Jego zwycięstwa nad grzechem i śmiercią.

W kościołach katedralnych w całym kraju uroczystościom świąt wielkanocnych przewodniczyć będą biskupi diecezjalni.

W stolicy głównym uroczystościom będzie przewodniczył metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz. Wcześnie rano odprawi mszę świętą rezurekcyjną w warszawskiej archikatedrze św. Jana Chrzciciela i poprowadzi procesję. Przed południem poprowadzi procesję i odprawi mszę św. pontyfikalną w warszawskiej archikatedrze św. Jana Chrzciciela.

Źródło: PAP, TVN24