Ośmiu sędziów odpowie za pytania o nową KRS

Sędziowie z Olsztyna pytają o legalność wyroków
Sędziowie z Olsztyna pytają o legalność wyroków
Źródło: tvn24

Rzecznik dyscyplinarny podjął czynności wyjaśniające w sprawie sędziów z Sądu Okręgowego w Olsztynie - poinformowano w piątek w komunikacie na stronie internetowej Rzecznika Dyscyplinarnego Sędziów Sądów Powszechnych. Chodzi o skierowanie do Sądu Najwyższego siedmiu pytań prawnych dotyczących tego, czy ważne są orzeczenia wydane przez sędziów nominowanych przez nową Krajową Radę Sądownictwa.

Siedem trzyosobowych składów orzekających skierowało pytania w siedmiu różnych sprawach odwoławczych rozpoznawanych w IX Wydziale Cywilnym Odwoławczym Sądu Okręgowego w Olsztynie. Jak podkreślono w komunikacie sądu, obejmuje to ośmiu z dziesięciu sędziów orzekających w tym wydziale.

- Sędziowie mają wątpliwości, czy ona jest niezależna od władzy ustawodawczej i wykonawczej – mówił Olgierd Dąbrowski-Żegalski, rzecznik Sądu Okręgowego w Olsztynie.

"Działanie na szkodę interesu publicznego"

W piątek rzecznik dyscyplinarny sędziów sądów powszechnych sędzia Piotr Schab poinformował, że jego zastępca Michał Lasota "podjął czynności wyjaśniające w sprawie uzasadnionego podejrzenia popełnienia przewinień dyscyplinarnych".

Komunikat Rzecznika Dyscyplinarnego Sędziów Sądów Powszechnych

Według rzecznika dyscyplinarnego olsztyńscy sędziowie "przekroczyli swoje uprawnienia w ten sposób, że przyznając sobie kompetencje do ustalania i oceny sposobu działania konstytucyjnych organów państwa w zakresie sposobu wyboru części członków Krajowej Rady Sądownictwa oraz sposobu powołania na jej wniosek sędziego przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej".

"Wydali postanowienia o przedstawieniu Sądowi Najwyższemu zagadnień prawnych, których treść stanowiła bezprawną ingerencję w ustawowy sposób powołania sędziów do składów orzekających" – dodano w komunikacie.

Zdaniem rzecznika dyscyplinarnego działanie sędziów "stanowiło działanie na szkodę interesu publicznego w postaci prawidłowego funkcjonowania wymiaru sprawiedliwości".

Czytaj także: