Posłowie Koalicji Obywatelskiej chcą udostępnienia informacji przez prezesa Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych dotyczących zakupu sprzętu medycznego za 200 milionów złotych - poinformowali na konferencji prasowej. - Wygląda na to, że wydatkowanie tych 200 milionów złotych w trybie tajnym jest dla swoich, a nie dla osób z niepełnosprawnościami - mówiła Marzena Okła-Drewnowicz.
Chodzi o zakup przez Rządową Agencję Rezerw Strategicznych (RARS) sprzętu medycznego. Wyposażenie ma zostać przeznaczone na utworzenie wypożyczalni sprzętu rehabilitacyjnego, wyrobów medycznych i technologii asystujących, której koordynatorem operacyjnym będzie RARS. Wcześniej posłowie KO złożyli w tej sprawie wniosek do NIK z prośbą o przeprowadzenie kontroli w RARS, Ministerstwie Rodziny i Polityki Społecznej, Państwowym Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON) i Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.
Kropiwnicki: to dziwne postępowanie
W środę na konferencji prasowej w Sejmie posłowie KO Robert Kropiwnicki i Marzena Okła-Drewnowicz poinformowali o kontynuowaniu kontroli zakupu sprzętu medycznego przez RARS.
Jak podkreślał Kropiwnicki, jest to "dziwne postępowanie, niby przetarg, ale niejawny." - Czy ktoś z państwa pomyślałby o tym, że Rządowa Agencja Rezerw Strategicznych zajmie się nagle wózkami dla osób niepełnosprawnych? - pytał poseł.
- Gdyby chodziło o pomoc dla osób niepełnosprawnych, wszystko byłoby okej, ale mamy wszelkie podejrzenia, że chodzi o zwykły przekręt, że Rządowa Agencja Rezerw Strategicznych ogłasza niejawny przetarg na 200 milinów złotych na wózki dla osób niepełnosprawnych i daje na to osiem dni. W ciągu ośmiu dni firmy mają dostarczyć zamówienie, ofertę na przygotowanie specjalistycznych wózków, które robi się na indywidualne zamówienie. To po prostu na odległość czuć, że jest coś z tym nie tak, że chodziło o to, żeby ktoś zarobił - mówił Kropiwnicki.
Okła-Drewnowicz: to nie jest żadna wypożyczalnia sprzętu medycznego
- Wygląda na to, że wydatkowanie tych 200 milionów złotych w trybie tajnym jest dla swoich, a nie dla osób z niepełnosprawnościami - mówiła Okła-Drewnowicz. W jej ocenie ten sprzęt został zakupiony bez podstawy prawnej.
Zapowiedziała złożenie pisma do prezesa RARS, aby do końca marca przesłał posłom dokumenty dotyczące wypożyczalni sprzętu medycznego: jaki to sprzęt, ile sztuk i jaki był koszt zakupu. Dodała, że w sytuacji, gdy nie będzie możliwości przekazania tych informacji ze względu na niejawność, posłowie zwracają się z prośbą o przekazanie ich do Kancelarii Tajnej Sejmu, aby można się z nimi zapoznać.
Posłanka zwróciła uwagę, że na razie z tego sprzętu nie mogą korzystać osoby z niepełnosprawnościami, a na przykład samorządy za odpłatnością. - Zatem dzisiaj to nie jest żadna wypożyczalnia i żaden zakup dla osób z niepełnosprawnościami, póki co wygląda, że jest to kolejna afera, w której biorą udział po prostu swoi - powiedziała.
Posłanka KO o "wrzutce" rządzących do nowelizacji ustawy
Posłowie KO zapowiedzieli też uzupełnienie złożonego do NIK wniosku z prośbą o przeprowadzenie kontroli m.in. w RARS. Posłowie poinformowali w środę, że NIK zapowiedział taką kontrolę.
Okła-Drewnowicz powiedziała, że uzupełnienie ma dotyczyć poprawek do ustawy o ochronie konkurencji i konsumentów. Jej zdaniem to "wrzutka" rządzących. Oceniła, że zapis "legalizuje ten ich tak naprawdę nielegalny zakup" i jest zapisem po fakcie, bo zakupy już nastąpiły, ale daje to furtkę do kolejnych zakupów na przyszłość.
Chodzi o nowelizację ustawy o ochronie konkurencji i konsumentów, do której podczas prac sejmowych dopisano artykuły dotyczące między innymi ułatwień dla osób z niepełnosprawnościami. To zapisy, które przewidują możliwość świadczenia przez Rządową Agencję Rezerw Strategicznych na rzecz Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych usług logistycznych dotyczących sprzętu, urządzeń, pojazdów itp. służących zwiększaniu, utrzymaniu lub poprawie możliwości funkcjonalnych osób niepełnosprawnych. Przepis zakłada też, że na zlecenie PRFON Agencja może też kupować taki sprzęt i urządzenia.
Ustawa jest w Senacie, senacka komisja gospodarki nie przyjęła we wtorek poprawek zakładających skreślenie tych artykułów, ale według zapowiedzi niektórych senatorów propozycja ich skreślenia powróci jeszcze w Senacie jako wniosek mniejszości.
RARS: dokonujemy zakupów zgodnie z obowiązującymi przepisami
RARS poinformowało w środę PAP, że do wczesnego popołudnia pismo posłów KO nie wpłynęło. Decyzje mają być podejmowane dopiero po jego wpłynięciu.
Wcześniej RARS, odnosząc się do zarzutów w sprawie nieprawidłowości przy tworzeniu wypożyczalni sprzętu dla niepełnosprawnych w oświadczeniu opublikowanym na Twitterze, podawało, że "dokonuje zakupów zgodnie z obowiązującymi przepisami, dochowując należytej staranności, konsultując się ze specjalistami różnych dziedzin", a towary muszą spełniać wszystkie wymagania, posiadać stosowne certyfikaty, instrukcje i paszporty techniczne.
Źródło: PAP