Tuż przed dymisją rządu Jarosława Kaczyńskiego TNS OBOP na zamówienie "Dziennika" zapytał Polaków, czego oczekują od nowego gabinetu, koalicji, premiera i Sejmu.
Nowi posłowie powinni się przede wszystkim zająć zniesieniem poselskiego immunitetu (79 proc.) i uchwaleniem nowej ustawy o CBA, przekazującej kontrolę nad Biurem parlamentowi (74 proc.). Respondenci opowiadają się też za powołaniem komisji śledczej ds. akcji CBA w Ministerstwie Rolnictwa (64 proc.) oraz powołaniem komisji śledczej ds. akcji CBA i śmierci Barbary Blidy (53 proc.).
Będą tarcia na linii prezydent - premier TNS OBOP zapytał też biorących udział w badaniu o to, jak będzie się układała współpraca prezydenta Lecha Kaczyńskiego i premiera Donalda Tuska. Zdaniem 38 proc. respondentów będzie dochodziło do ostrych konfliktów, a według 53 proc. będzie dochodziło do konfliktów, ale nie ostrych. O tym, że współpraca prezydenta z nowym premierem będzie przebiegała bezkonfliktowo, przekonanych jest zaledwie 6 proc.
Według 73 proc. ankietowanych prezydent powinien bezzwłocznie powołać Tuska na premiera; 22 proc. uważa, że Lech Kaczyński nie powinien się spieszyć z tą decyzją; 5 proc. nie ma zdania na ten temat. 54 proc. ocenia, że Tusk będzie dobrym premierem, 16 proc. - złym, trudno powiedzieć - 30 proc.
W zgodzie przez całą kadencję 55 proc. respondentów jest przekonanych, że koalicja PO-PSL będzie rządzić przez całą 4-letnią kadencję; 2 proc. jest zdania, że rozpadnie się ona przed upływem kadencji; 13 proc. nie ma zdania na ten temat. Jeśli koalicja PO i PSL rozpadnie się przed upływem kadencji, według 37 proc. badanych winne temu będzie PSL, PO - 34 proc. Zdaniem 11 proc., rozpad koalicji nastąpi z winy obu partii. 2 proc. wskazało na "kogoś innego". 16 proc. nie ma zdania na ten temat.
W telefonicznym sondażu TNS OBOP dla "Dziennika" udział wzięła reprezentatywna 1000-osobowa grupa. Badanie przeprowadzono 3 listopada.
Źródło: Dziennik
Źródło zdjęcia głównego: TVN24