Rada Krajowa SLD i Rada Polityczna Twojego Ruchu zbiorą się w sobotę w Warszawie. Mają zatwierdzić kształt list. To, czy do koalicji dojdzie, nie jest jednak oczywiste, bo kością niezgody stała sie walka o jedynki. Materiał magazynu "Polska i świat".
Jednym z punktów zapalnych jest jedynka w Warszawie. Wydawała się ona pewna dla Barbary Nowackiej (TR). Teraz przeciwny jest Włodzimierz Czarzasty. Miał zagrozić, że jeśli to nie on będzie pierwszy na liście, stanie na czele tych baronów SLD, którzy chcą wyjścia z koalicji i zerwania rozmów.
- Sojusz Lewicy Demokratycznej jako największe ugrupowanie chciałoby mieć swojego kandydata na jedynce w Warszawie, ale takie same są oczekiwania ze strony Ruchu Palikota - zaznaczyła Joanna Senyszyn, wiceprzewodnicząca SLD.
Zapalnym punktem nie jest jednak tylko Warszawa. Spór trwa również o Szczecin, Chełm, Olsztyn i Wrocław. Obie strony chcą mieść tam swoje jedynki i żadna nie chce odpuścić.
Rada Krajowa Sojuszu zbierze się w sobotę w południe i będzie poprzedzona spotkaniem zarządu partii. Od rana będzie też obradować Krajowa Rada Polityczna Twojego Ruchu. Jeżeli do zebrania rad krajowych nie będzie porozumienia, koalicja upadnie.
Walka o jedynki
Na stole negocjacyjnym leży propozycja by SLD obsadziło 24 spośród 41 jedynek. To m.in. Leszek Miller w Gdyni, Joanna Senyszyn w Gdańsku, w Bydgoszczy Krzysztof Gawkowski, w Toruniu Jerzy Wenderlich, a w Płocku Włodzimierz Czarzasty. Twój Ruch wziąłby natomiast 11 jedynek.
Jeżeli jedynką w Warszawie zostanie Barbara Nowacka, to na drugiej pozycji znajdzie się Katarzyna Piekarska. Janusz Palikot otworzyć ma listę lubelską, Kazimiera Szczuka krakowską. Z kolei Michał Kabaciński walczy o jedynkę w Chełmie. Pozostałe miejsca na listach mają należeć do mniejszych koalicjantów. O jedynkę w Szczecinie i Elblągu walczą Zieloni. Wanda Nowicka ma być jedynką w okręgu podwarszawskim.
W wyborach nie będą startowali Anna Grodzka i Wojciech Olejniczak.
Wstępnie porozumiano się w sprawie sfinansowania kampanii. SLD do wspólnej kasy wpłacić ma 3 mln zł, a Twój Ruch 1 mln.
Jeżeli koalicja lewicy rozpadnie się, to oba główne ugrupowania zapowiadają, że wystawią swoje osobne listy.
Wstępne porozumienie
W połowie lipca Rada Krajowa SLD i władze Twojego Ruchu podjęły decyzję o starcie w wyborach parlamentarnych w koalicji Zjednoczona Lewica. Rozmowy o wspólnym starcie lewicy toczyły się pod auspicjami OPZZ. Doradca OPZZ Piotr Szumlewicz powiedział PAP w piątek, że pomimo że jest gorącym orędownikiem porozumienia na lewicy, krytycznie ocenia przebieg rozmów koalicyjnych. Według niego błędem jest, że do tej pory lewica nie rozpoczęła wspólnej kampanii wyborczej. - Trochę to wygląda tak, jakby część działaczy SLD bojkotowała działania koalicyjne - stwierdził. Na początku lipca ugrupowania lewicowe wstępnie porozumiały się co do wspólnego minimum programowego. W rozmowach o wspólnym starcie w wyborach brało udział ponad 30 organizacji - partii i stowarzyszeń. Poza SLD, Zielonymi i Twoim Ruchem były to m.in.: Unia Pracy, Partia Demokratyczna, Wolność i Równość, Ruch Sprawiedliwości Społecznej Piotra Ikonowicza i Polska Partia Pracy.
Autor: js/gry / Źródło: TVN24, PAP
Źródło zdjęcia głównego: tvn24