Polska Agencja Kosmiczna informuje o zawarciu porozumienia z Dowództwem Kosmicznym USA i Ministerstwem Obrony Narodowej o wymianie informacji na temat przestrzeni kosmicznej. - Szybko rosnąca liczba obiektów na orbicie oraz potrzeba utrzymania pokojowego wykorzystania przestrzeni kosmicznej wymagają zacieśnienia współpracy - komentował prezes agencji profesor Grzegorz Wrochna.
Porozumienie o wymianie informacji służących świadomości sytuacyjnej w przestrzeni kosmicznej podpisały Polska Agencja Kosmiczna, Dowództwo Kosmiczne USA i MON - poinformowała w czwartek Polska Agencja Kosmiczna (POLSA).
Według Agencji trójstronne porozumienie, dotyczące wymiany informacji np. o satelitach i śmieciach kosmicznych, służy zwiększeniu bezpieczeństwa i stabilności oraz zrównoważonemu rozwojowi działań w przestrzeni kosmicznej.
Porozumienie o udostępnianiu informacji dotyczących świadomości sytuacyjnej w przestrzeni kosmicznej (Space Situational Awareness, SSA) zostało zawarte w ramach programu dzielenia się danymi (Data Sharing) przez Dowództwo Kosmiczne Stanów Zjednoczonych (US Space Command, USSPACECOM).
Umowa "pozwoli na wymianę danych o sytuacji na orbicie"
Podpisali je 19 kwietnia podczas 38. Sympozjum Kosmicznego w Colorado Springs prezes POLSA prof. dr hab. Grzegorz Wrochna, dowódca USSPACECOM gen. James Dickinson (w imieniu Departamentu Obrony USA) i pierwszy zastępca szefa Sztabu Generalnego WP gen. broni Piotr Błazeusz (w imieniu MON).
- Szybko rosnąca liczba obiektów na orbicie oraz potrzeba utrzymania pokojowego wykorzystania przestrzeni kosmicznej wymagają zacieśnienia współpracy międzynarodowej - powiedział prof. Wrochna cytowany w komunikacie POLSA.
- Ta umowa pozwoli na wymianę danych o sytuacji na orbicie między Polską i USA. Jest to szczególnie ważnie w dobie, kiedy technologie satelitarne w zakresie łączności, nawigacji i obserwacji Ziemi są już niezbędne do funkcjonowania nowoczesnych państw - dodał.
Dokument zastępuje umowę o wymianie informacji SSA
W ramach programu Data Sharing zawarto ponad 170 umów o wymianie informacji służących świadomości sytuacyjnej w przestrzeni kosmicznej z krajami partnerskimi, podmiotami sektora komercyjnego i akademickiego oraz agencjami międzyrządowymi z całego świata.
Dla Polskiej Agencji Kosmicznej podpisany w środę dokument zastępuje dotychczasową bilateralną umowę o wymianie informacji SSA, zawartą z Departamentem Obrony USA w kwietniu 2019 roku.
Polska Agencja Kosmiczna zaznaczyła, że "aktywnie wykorzystuje informacje pochodzące od strony amerykańskiej w celu informowania organów administracji publicznej o występujących zagrożeniach w przestrzeni kosmicznej, w tym o zagrożeniach dla aktywnych satelitów pochodzących z Polski".
Gwałtowny wzrost liczby satelitów i kosmicznych śmieci
W przestrzeni kosmicznej wokół Ziemi znajduje się obecnie około 7800 aktywnych satelitów, a ich liczba stale wzrasta w związku z rozwojem megakonstelacji np. komunikacji satelitarnej. Monitorowanych jest prawie 46 tysięcy obiektów, w tym około 19 tysięcy zidentyfikowanych śmieci kosmicznych.
Na ponad milion szacuje się liczbę niezidentyfikowanych śmieci kosmicznych większych niż 1 cm, mogących zagrozić uszkodzeniem lub zniszczeniem aktywnych satelitów.
Monitorowane są także duże śmieci kosmiczne takie jak szczątki rakiet, które mogą w niekontrolowany sposób wejść w atmosferę Ziemi, a nawet dotrzeć na jej powierzchnię, stwarzając zagrożenie dla ludności cywilnej.
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Twitter/SztabGenWP