Po zmianach PiS rodzic rozliczy się "z połową dziecka". Komentarze polityków

Autor:
js/kab
Źródło:
TVN24, PAP
"Trzeba wspierać rodziny bez względu na to, czy to jest rodzina pełna, czy niepełna"
"Trzeba wspierać rodziny bez względu na to, czy to jest rodzina pełna, czy niepełna"TVN24
wideo 2/7
TVN24"Trzeba wspierać rodziny bez względu na to, czy to jest rodzina pełna, czy niepełna"

Po zmianach Prawa i Sprawiedliwości rodzic samotnie wychowujący dziecko ma mieć możliwość zastosowania 1,5 kwoty wolnej od podatku zamiast dwukrotności jak było do końca 2021 roku. - W Senacie przywrócimy pełne rozliczanie samodzielnych rodziców z ich dziećmi - zapowiedział senator Koalicji Obywatelskiej Marcin Bosacki. - Trzeba wspierać rodziny bez względu na to, czy to jest rodzina pełna czy niepełna - podkreślił senator PiS Stanisław Karczewski.

W poniedziałek sprawę rozliczania się samotnych rodziców opisywał "Dziennik Gazeta Prawna". Zwrócił uwagę, że nie będzie ono już tak korzystne jak wcześniej. Gazeta pisze, że rodzic rozliczy się "z połową dziecka". Tylko rodzice wychowujący niepełnosprawne dziecko będą się rozliczać jak przed wejściem w życie zmian podatkowych z Polskiego Ładu.

"Wychowujący dzieci samodzielnie będą w gorszej sytuacji niż bezdzietne małżeństwo. Ci ostatni przy rocznym dochodzie 60 tys. zł nie zapłacą w ogóle podatku. W przypadku samotnego rodzica podatek wyniesie 1,8 tys. zł" - podkreśliła w rozmowie z gazetą Małgorzata Samborska, doradca podatkowy i partner w Grant Thornton.

Karczewski: trzeba wspierać bez względu na to, czy to jest rodzina pełna czy niepełna

 Rozwiązania znalazły się w znowelizowanym Polskim Ładzie. Ustawa trafi teraz do rozpatrzenia przez Senat. 

- Trzeba wspierać rodziny bez względu na to, czy to jest rodzina pełna czy niepełna - powiedział w Sejmie w rozmowie z TVN24 senator PiS Stanisław Karczewski. - Moja córka wychowuje trójkę dzieci, jest rodziną - dodał.

Senator niezrzeszony Jan Maria Jackowski pytany, czy będzie za poprawką zrównującą prawa podatkowe osób samodzielnie wychowujących z prawami rodziców, którzy wychowują dzieci w pełnych rodzinach, powiedział, że zagłosuje za taką poprawką. - Uważam, że niepotrzebnie stworzono ten mechanizm, który jest wprowadzony w tej chwili do tych rozwiązań - ocenił.

Okła-Drewnowicz: PiS skrzywdził rodziców samodzielnie wychowujących dzieci

Posłanka KO Marzena Okła-Drewnowicz oświadczyła we wtorek na konferencji prasowej w Sejmie, że "PiS skrzywdził rodziców samodzielnie wychowujących swoje dzieci". Przypomniała, że podczas ubiegłotygodniowych prac Zjednoczona Prawica odrzuciła poprawkę opozycji przywracającą możliwość wspólnego rozliczania ze swoimi dziećmi, która funkcjonowała przez trzydzieści lat.

- Jesteśmy przekonani, że powodem dyskryminacji rodziców samodzielnie wychowujących dzieci jest ideologia - mówiła posłanka. Oświadczyła, że walka o przywrócenie praw należnych rodzicom samodzielnie wychowującym swoje dzieci trwa nadal i teraz Senat ma możliwość naprawienia błędu rządzących.

"My ten świadomy sabotaż ze strony PiS-u naprawimy"
"My ten świadomy sabotaż ze strony PiS-u naprawimy"TVN24

"Przywrócimy pełne rozliczanie samodzielnych rodziców z dziećmi"

- W Senacie z całą pewnością przegłosujemy te poprawki, o których mówiła pani poseł, czyli przywrócimy pełne rozliczanie samodzielnych rodziców z ich dziećmi - zapewnił obecny na konferencji senator KO Marcin Bosacki. Dodał, że politycy mają też gotowy projekt ustawy, która całościowo przywróci rozliczanie samodzielnych rodziców z dziećmi. Dodał, że problem ten dotyczy ponad pół miliona podatników.

Bosacki akcentował, że "PiS bardzo często swoją ideologię, czy swoje interesy polityczne kładzie ponad interes i dobro obywateli. - I tak jest też w tej sprawie - dodał. - My ten świadomy sabotaż ze strony PiS-u - bo to nie jest błąd, tylko świadomy sabotaż - naprawimy, odeślemy ustawę z poprawkami oraz wzorcową ustawę, jak to powinno być napisane, prawdopodobnie w czwartek i oczekujemy od Sejmu, by przyjął uwagi Senatu, które dążą do tego, aby dzieci samotnych rodziców miały takie same prawa, jak dzieci z rodzin, w których jest i ojciec i matka - zapewnił Bosacki.

- Samotni rodzice to są rodzice, którzy wychowują jako osoby rozwiedzione, wdowcy, wdowy. Bardzo dużo ludzi umarło na covid i zostały matki, ojcowie z dziećmi i oni dzisiaj nie dosyć, że zostali pokrzywdzeni tym, że jeden rodzic na przykład odszedł wskutek tej strasznej choroby, to jeszcze będą pokrzywdzeni podatkowo - mówiła wicemarszałek Senatu Gabriela Morawska-Stanecka (koło PPS).

Wspólne rozliczanie z dzieckiem - zmiany w przepisach

"DGP" przypomniał, że posłowie opozycji podczas prac w Sejmie pytali wiceministra finansów Artura Sobonia, dlaczego rząd dyskryminuje samotnych rodziców i pozwala im rozliczyć się jedynie z "połową dziecka". Chodzi o możliwość zastosowania 1,5 kwoty wolnej od podatku zamiast dwukrotności jak było do końca 2021 roku.

Polski Ład zastąpił od stycznia wspólne rozliczenie samotnego rodzica z dzieckiem nową ulgą w wysokości 1500 zł. Było to jednak rozwiązanie krytykowane przez część osób, stąd zapowiedź premiera dotycząca powrotu do poprzednich rozwiązań.

Mateusz Morawiecki i Artur Soboń o wspólnym rozliczaniu się z dzieckiem (wypowiedź z 24.03.2022)
Mateusz Morawiecki i Artur Soboń o wspólnym rozliczaniu się z dzieckiem (wypowiedź z 24.03.2022)TVN24

Jak informuje Dziennik Gazeta Prawna, zgodnie z ustawą w wersji przyjętej przez Sejm tylko rodzice wychowujący niepełnosprawne dziecko będą się rozliczać jak przed wejściem w życie zmian podatkowych z Polskiego Ładu, czyli przy uwzględnieniu podwójnej kwoty wolnej.

- 24 marca premier (Mateusz) Morawiecki zapowiedział, że powrócimy do tego, żeby rodzice samotnie wychowujący dzieci mogli rozliczać się z dziećmi, do Sejmu trafiła jednak ustawa, która tego rozwiązania nie przyjmuje - mówiła pod koniec kwietnia na konferencji prasowej Małgorzata Kidawa-Błońska. Dodała, że "obowiązkiem państwa jest wspieranie tych rodziców", tymczasem premier "znowu oszukał ludzi, obiecał i nie dotrzymał słowa".

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:js/kab

Źródło: TVN24, PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości