Biskup Andrzej Malicki, zwierzchnik Kościoła Ewangelicko-Metodystycznego w Polsce, został wybrany na nowego prezesa Polskiej Rady Ekumenicznej. Wybrano również pozostałych członków zarządu oraz skład komisji rewizyjnej - poinformowała rada w sobotnim komunikacie.
Nowe władze wyłoniono podczas Zgromadzenia Ogólnego Polskiej Rady Ekumenicznej, które odbyło się w siedzibie Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej w Warszawie. "Na prezesa kandydowali biskup Jerzy Samiec i biskup Andrzej Malicki, zwierzchnik Kościoła Ewangelicko-Metodystycznego w Polsce. Prezesem został bp Andrzej Malicki. W skład Zarządu weszli również: abp Abel (Kościół Prawosławny), bp M. Karol Babi (Kościół Starokatolicki Mariawitów) – wiceprezesi, ks. Adam Malina (Kościół Ewangelicko-Augsburski) – sekretarz oraz bp Marek Izdebski (Kościół Ewangelicko-Reformowany) – skarbnik. Członkami Komisji Rewizyjnej zostali: pastor Piotr Czerwiński, ks. Andrzej Gontarek, ks. Andrzej Lewczak, ks. Dominik Miller (przewodniczący) oraz ks. Jan Ostryk" - napisano.
"Zdaję sobie sprawę, że w Polskiej Radzie Ekumenicznej pojawią się trudne tematy. Nie możemy ich unikać"
Organizacja ekumeniczna poinformowała, że bp Andrzej Malicki jest absolwentem teologii w Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej w Warszawie i Wyższym Seminarium Teologicznym im. Jana Łaskiego w Warszawie. "W 1988 r. został ordynowany na diakona, a w 1991 r. na prezbitera Kościoła Metodystycznego w Polsce. Był pastorem parafii metodystycznych w Kielcach (1985–1997) i Katowicach (1997–2013). W 2013 r. został wybrany na superintendenta naczelnego Kościoła Ewangelicko-Metodystycznego w Polsce. Gdy był pastorem w Katowicach angażował się w prace Śląskiego Oddziału Polskiej Rady Ekumenicznej" - wspomniała.
Dodała, że biskup Malicki "był sekretarzem zarządu tamtejszego oddziału". "W 2016 r., już jako zwierzchnik Kościoła, wszedł w skład zarządu Polskiej Rady Ekumenicznej jako sekretarz. Zasiada w Komisji Wspólnej Przedstawicieli Rządu RP i PRE. Jako zwierzchnik Kościoła Ewangelicko-Metodystycznego był sygnatariuszem kilku dokumentów dialogu ekumenicznego: "Apelu Kościołów w Polsce o poszanowanie i świętowanie niedzieli", "Przesłania Kościołów w Polsce w sprawie uchodźców", "Przesłania Kościołów w 100. rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę". Od 2017 r. jest prezesem Towarzystwa Biblijnego w Polsce" - czytamy.
Rada przekazała, że podczas Zgromadzenia Ogólnego bp Malicki "podziękował dotychczasowemu prezesowi bp. Jerzemu Samcowi za jego pracę", a także "wyraził chęć do współpracy z Kościołami spoza PRE, np. z Zielonoświątkowym". "Zdaję sobie sprawę, że w Polskiej Radzie Ekumenicznej pojawią się trudne tematy. Nie możemy ich unikać. Trzeba je w duchu dialogu, porozumienia, pojednania na wszystkich płaszczyznach rozwiązywać – powiedział, cytowany w tekście.
Polska Rada Ekumeniczna zrzesza siedem Kościołów członkowskich
W komunikacie przypomniano, że Polska Rada Ekumeniczna powstała w 1946 r. i "aktualnie zrzesza siedem Kościołów członkowskich: Kościół Chrześcijan Baptystów w RP, Kościół Ewangelicko-Augsburski w RP, Kościół Ewangelicko-Metodystyczny w RP, Kościół Ewangelicko-Reformowany w RP, Kościół Polskokatolicki w RP, Kościół Starokatolicki Mariawitów w RP oraz Polski Autokefaliczny Kościół Prawosławny. Członkami stowarzyszonymi PRE są Towarzystwo Biblijne w Polsce oraz Społeczne Towarzystwo Polskich Katolików".
"Rada działa na rzecz rozwoju dialogu ekumenicznego, tolerancji religijnej oraz zbliżenia i pielęgnowania braterskich stosunków między Kościołami. Swą działalność prowadzi na wielu polach: organizuje ekumeniczne nabożeństwa, konferencje, obozy i wymiany młodzieżowe, podejmuje inicjatywy diakonijne (charytatywne), prowadzi dialog międzywyznaniowy i konsultacje z organami państwa, współpracuje z mediami, realizuje różnorodne projekty. Prace Rady prowadzone są w jej komisjach i oddziałach regionalnych" - wskazano.
Wyjaśniono, że "pracami Polskiej Rady Ekumenicznej kieruje jej prezydium, w skład którego wchodzą zwierzchnicy Kościołów członkowskich". "Zarząd na czele z prezesem wykonuje uchwały prezydium i prowadzi bieżące prace Rady, reprezentując ją na zewnątrz. Zgromadzenie Ogólne składa się z delegacji Kościołów członkowskich i członków stowarzyszonych. Wybiera ono zarząd i prezesa Rady, decyduje o przyjęciu nowych członków i zmianach w statucie, a także zatwierdza sprawozdania i udziela absolutorium Zarządowi" - podsumowano.
Źródło: PAP