Kolejny po Stanisławie Piotrowiczu poseł Prawa i Sprawiedliwości zmaga się z przeszłością. Tym razem chodzi o Wojsko Ludowe i posła Leonarda Krasulskiego - dziś bliskiego współpracownika Jarosława Kaczyńskiego - przez przyjaciół nazywanego Lonią. Warto jednak pamiętać, że w latach 80. zasłużył się dla "Solidarności", za co został skazany i w więzieniu przebywał dwa lata. Materiał "Polska i Świat.
Na początku stycznia "Fakt" podał, że bliski kolega Jarosława Kaczyńskiego i szef PiS w Elblągu poseł Leonard Krasulski ukrywał, że służył w Ludowym Wojsku Polskim w 1 Warszawskim Pułku Czołgowym. To jednostka, która odpowiadała m.in. za pacyfikację Wybrzeża w grudniu 1970 roku.
Dziś poseł Krasulski zasiada w sejmowych ławach PiS. Jego partyjni koledzy bronią go. - Wydawaliśmy w poprzedniej kadencji "Zeszyty Polityczne" PiS. Był artykuł szczegółowo opisujący życie pana posła Leonarda Krasulskiego - podkreśla szef klubu PiS Ryszard Terlecki.
Służba w wojsku opisana jest w "Zeszytach Politycznych PiS". "Pochodzi z Sopotu, liceum skończył w Gdańsku, tam wzięli go do wojska, a potem dostał pracę w Zakładach Piwowarskich w Elblągu" - czytamy.
- Zostałem postawiony w jednym szeregu ze skazanymi wyrokami karnymi członkami jednostek wojskowych, które pacyfikowały robotników - mówił Krasulski.
Pytany przez dziennikarzy o komunistyczną przeszłość, stwierdził, że w grudniu 70. roku "odmówił wyjazdu".
Nie jest jasne jednak, czy tak rzeczywiście było. - Nie znam przypadku, żeby odmowa rozkazu nie została zarejestrowana w papierach, co najmniej w papierach czy bez konsekwencji - mówi Edmund Krasowski, pierwszy szef IPN w Gdańsku.
Po Grudniu 70'
W wolnej Polsce Krasulski tłumaczył się przed Prokuraturą Garnizonową w ten sposób: "W grudniu 1970 roku w Gdańsku nie przebywałem. Byłem przez cały okres tego miesiąca w koszarach JW (Jednostce Wojskowej - red.) 3749 i nie znam przebiegu zdarzeń w tym okresie ani w Gdańsku, ani w Elblągu, gdyż w zdarzeniach tych nie uczestniczyłem”. Zapis pochodzi z 30 listopada 1992 roku. Po masakrze na Wybrzeżu Krasulski nadal służył w wojsku. Wiosną 1971r. awansował na starszego kaprala. Półtora roku później został plutonowym. Później został zdegradowany do stopnia szeregowca (w 1976 roku).
W latach 80. zasłużył się dla "Solidarności". Był inicjatorem strajku w zakładach w Elblągu, za co został skazany. W więzieniu przebywał dwa lata.
Bliski współpracownik Kaczyńskiego
Leonard Krasulski, zwany przez współpracowników i przyjaciół Lonią (co ujawnił m.in. w rozmowie z Teresą Torańską w książce "Smoleńsk" Karol Karski) od lat uchodzi za jednego z najbliższych współpracowników Jarosława Kaczyńskiego, co podczas wizyt w tym mieście Kaczyński wiele razy podkreślał. Krasulski już w 1989 r. organizował w woj. elbląskim kampanię wyborczą Jarosława Kaczyńskiego do Senatu, a potem uczestniczył w zakładaniu Porozumienia Centrum oraz PiS. Od lat Krasulski jest szefem lokalnych struktur PiS w Elblągu. Krasulski posłem jest nieprzerwanie od V kadencji Sejmu (2005-2007), podczas posiedzeń często siedzi tuż za prezesem Kaczyńskim, w obecnej kadencji Sejmu jest członkiem prezydium klubu PiS. Krasulski jest zastępcą przewodniczącego w komisjach Gospodarki i Rozwoju oraz Łączności z Polakami za Granicą. Od wielu lat zabiega m.in. o realizację pomysłu przekopu Mierzei Wiślanej.
Autor: kło/gry / Źródło: TVN24, PAP