Możemy mieć wpływ na funkcjonowanie tarczy antyrakietowej. W trakcie negocjacji Amerykanie zadeklarowali, że zgodzą się m.in. na udział Polski w decyzjach o odpalaniu rakiet.
- Amerykanie potwierdzili nam, że będziemy otrzymywali informacje zbierane przez radar w Czechach. Polska miałaby prawo otrzymać odrębny terminal, na którym nasi eksperci mogliby śledzić informacje spływające z tego radaru. Uzyskaliśmy też potwierdzenie, że mielibyśmy możliwość dostępu do fazy programowania odpalania rakiet na wypadek ataku, czyli mielibyśmy wpływ na to, czego de facto rakiety te broniłyby w Europie. To są istotne deklaracje, które wprowadzają nas w realną współpracę z Amerykanami w dziedzinie obrony antyrakietowej - powiedział wiceminister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski po zakończeniu kolejnej rundy rozmów o tarczy w Waszyngtonie.
Rząd USA gotów jest zawrzeć z Polską dodatkowe dwustronne porozumienia o współpracy wojskowej i politycznej, które mają zwiększyć bezpieczeństwo Polski i zacieśnić jej sojusz z Ameryką. Tego właśnie domagali się we wrześniu w czasie wizyty w Waszyngtonie premier Jarosław Kaczyński i ówczesny minister obrony narodowej Radosław Sikorski.
- Możemy zawrzeć jedną lub kilka umów, które definiują współpracę polityczną. Mówimy o powołaniu bardzo konkretnych instytucji, które by między Polską a USA monitorowały cały czas problematykę międzynarodową, określały zagrożenia i odpowiedzi na nie. Następnie mówimy o współpracy wojskowej. Tutaj pole należy do ekspertów wojskowych, którzy określą, jak zagrożeniom stawić czoło - powiedział Waszczykowski. Nie wiadomo jednak jeszcze jaką rangę prawną będą miały porozumienia z USA w sprawie tarczy - czy w pełni wiążących umów międzynarodowych, czy tylko wspólnych deklaracji politycznych.
Wszystko to będzie przedmiotem dalszych negocjacji. Waszczykowski powiedział, że pod koniec lipca lub na początku sierpnia do Warszawy przyjadą amerykańscy negocjatorzy na następną rundę rozmów. Przewiduje on, że do ostatecznego porozumienia w sprawie umieszczenia tarczy w Polsce dojdzie już we wrześniu lub październiku.
Zapytany jakie są największe trudności w negocjacjach na temat tarczy, minister Waszczykowski odpowiedział, że wynikają one głównie z różnic w systemach prawnych Polski i USA. Kwestie te będą omawiać prawnicy obu krajów w Departamencie Stanu we wtorek.
Co do rosyjskiej propozycji udostępnienia Amerykanom postsowieckiego radaru w Azerbejdżanie, USA i Polska zgadzają się, że może być ona traktowana tylko jako "uzupełnienie" całego systemu europejskiego, ale nie jako jego jego alternatywa - poinformował Waszczykowski. Podkreślił też, że oferta Kremla nie wstrzyma rozmów polsko-amerykańskich. - Amerykanie obiecali też informować Warszawę na bieżąco o rozmowach prezydenta Busha z rosyjskim prezydentem Putinem w Kennebunkport w stanie Maine w najbliższą niedzielę i poniedziałek - powiedział Waszczykowski.
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: TVN24