Polscy lekarze stworzyli model serca płodu w 3D

tvn24"Pobudzenie rozumienia trójwymiarowego pozwoli na zwiększenie wykrywalności wad serca u płodu"

Lekarze będą się uczyć, a rodzice łatwiej zrozumieją na czym polega wada serca u ich dziecka – krakowski położnik i ginekolog wraz z zespołem opracowali i wydrukowali w 3D model serca płodu. Wygląda trochę jak zabawka, ale pomoże zdiagnozować jeszcze w łonie matki aż 29 najczęściej występujących wad serca. "Fakty" TVN.

Jest to pierwszy model na świecie, który już służy na kursach i szkoli lekarzy położników. Wcześniej produkowane nie były zbyt dokładne, ale ten odwzorowuje to, co widać na aparacie ultrasonograficznym.

- Pobudzenie rozumienia trójwymiarowego pozwoli na zwiększenie wykrywalności wad serca u płodu - wyjaśnia położnik ginekolog dr Marcin Wiecheć.

Jak choćby w przypadku Zuzi, którą trafnie zdiagnozowano w 21. tygodniu ciąży. Zaraz po urodzeniu otrzymała właściwy lek. - Lekarze zostali naprowadzeni na to, by dziecko od razu było pod specjalistyczną opieką - mówi jej matka.

"Narząd trudny do badania"

Niestety nie zawsze wady są wykrywane. - Wady serca są jednymi z częstszych wad występujących w życiu płodowym, ponieważ jest to narząd ruszający się, a więc trudny do badania - mówi dr Agnieszka Nocuń.

Dzięki modelowi łatwiej wytłumaczyć rodzicom co i dlaczego trzeba operować. - Pokazanie na modelu ułatwi nam pracę, ponieważ to prostsze niż tłumaczenie wszystkiego i rozrysowywanie - uważa prof. Janusz Skalski, kierownik Kliniki Kardiochirurgii Dziecięcej Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie.

WIĘCEJ INFORMACJI NA STRONIE "FAKTÓW TVN"

Autor: iwan//gak / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości