Polityk w czarno-białym świecie

Aktualizacja:
Sylwetka Jarosława Kaczyńskiego
Sylwetka Jarosława Kaczyńskiego
TVN24
Sylwetka Jarosława KaczyńskiegoTVN24

"Krzyki i płacze nas nie przekonają, że białe jest białe, a czarne jest czarne". Zwykłe przejęzyczenie, językowy lapsus. Według politycznych przeciwników zdanie najlepiej opisujące jednak jego apodyktyczny charakter. Zdaniem zwolenników, dowód na to, że w obliczu wielkich idei szczegóły i drobne pomyłki są mało ważne. A jaka jest polityczna idea Jarosława Kaczyńskiego? - Czarna, albo biała. Bez kompromisów. I na pewno odporna na "krzyki i płacze" - mówią zgodnie konkurenci i przyjaciele.

Cytowane zdanie prezes PiS - i od poniedziałku kandydat tej partii na prezydenta - wypowiedział 19 lipca 2006 roku, podczas sejmowego expose szefa rządu. Trwało ono ponad godzinę. Jarosław Kaczyński, zastępujący wówczas na stanowisku premiera Kazimierza Marcinkiewicza, zdążył w tym czasie zdefiniować "zasadę jego zasad".

- Jest nią stwierdzenie: warto być Polakiem - mówił. I zaznaczał, że "chce sukcesu, bo sukces to słowo klucz, jeśli chodzi o przyszłość Polski". "Polak" i trudna droga do "sukcesu" to także słowa klucze jeśli chodzi o przeszłość - przeszłość Jarosława Kaczyńskiego.

Starszy "duży bliźniak"

Urodził się 18 czerwca 1949 roku w Warszawie, około 50 sekund przed bratem Lechem. Jego ojciec Rajmund Kaczyński był inżynierem, ale dla Jarosława i Lecha ważniejsza od jego wykształcenia była działalność konspiracyjna ojca i walka w szeregach Armii Krajowej (Rajmund, dowódca pułku "Baszta" szturmującego Tor Wyścigów Konnych na Służewcu, został ranny już w pierwszej godzinie powstania warszawskiego - red.)

Pierwsze historyczne książki braciom podsuwała matka - Jadwiga - z wykształcenia filolog polski (kiedy miała 14 lat została harcerką Szarych Szeregów). Zamiłowanie do historii zaowocowało wyborem kierunku studiów. Tytuł magistra Jarosław i Lech zdobyli na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. Studiowali na tym samym roku. Później ich droga naukowa się rozeszła. Obaj obronili jednak doktoraty. Jarosław był szybszy, o cztery lata.

Bracia wiele razy podkreślali, że to domowe rozmowy z rodzicami o historii i literaturze pozwoliły im zrozumieć, co znaczy słowo patriotyzm. Matka, po latach wspominała, że zrozumieli to bardzo wcześnie, choć na początku patriotyzm ten przybierał raczej zabawne formy. Bracia po każdym pacierzu śpiewali ponoć "Jeszcze Polska nie zginęła". Ale kiedy dorośli o nową Polskę zaczęli walczyć w rzeczywistości.

Poszukiwania

Współpracę z Komitetem Obrony Robotników (KOR) Jarosław Kaczyński rozpoczyna w 1976 roku. Kiedy zaczyna działać w Biurze Interwencyjnym KSS KOR staje się wyjątkowo cenny dla trójmiejskiej opozycji. Jego brat przebywa wtedy przecież na Uniwersytecie Gdańskim, gdzie też działa w podziemiu. Jarosław daje mu bibułę i dokumenty, Lech przywozi do Warszawy wiadomości z Gdańska. Bracia już wtedy tworzą dobry polityczny duet.

Ale po latach konkurencja polityczna zarzuci Jarosławowi, że jego opozycyjny zapał mógł być zdecydowanie większy. O sile, czy raczej słabości jego walki w pierwszej połowie lat 80-tych świadczyć będzie - według nich - fakt, że w stanie wojennym nie był (w odróżnieniu od brata) na liście do internowania i internowany nie został. Zatrzymano go wtedy tylko raz - na kilka godzin - 17 grudnia 1981 roku.

Po zniesieniu stanu wojennego Jarosław Kaczyński rozpoczyna współpracę z Tymczasową Komisją Koordynacyjną, organem koordynującym działalność regionalnych struktur zdelegalizowanej "Solidarności". W 1986 roku zaczyna kierować biurem społeczno-politycznym TKK. Dwa lata później, podczas strajków w stoczni gdańskiej doradza jej pracownikom. Przebywa tam z bratem, który w tamtym czasie jest jednym z najbliższych współpracowników Lecha Wałęsy.

Nowa droga

Jarosław nie jest tak blisko z przyszłym prezydentem. Ale jest na tyle blisko, że w wyborach 1989 roku razem z bratem startuje z Komitetu Obywatelskiego przy Lechu Wałęsie i zostaje (podobnie jak brat) senatorem. W lipcu i sierpniu tego roku reprezentuje też przyszłego prezydenta w rozmowach ze Stronnictwem Demokratycznym i Zjednoczonym Stronnictwem Ludowym o warunkach powołania koalicyjnego rządu.

Najbliżej Lecha Wałęsy Jarosław Kaczyński jest w latach 1990-1992 kiedy sprawuje funkcję szefa prezydenckiej kancelarii. Ale już dwa miesiące po wyborach, w których uzyskuje mandat poselski, współpraca Jarosława z Wałęsą kończy się definitywnie. Partia, którą współtworzył rok wcześniej - Porozumienie Centrum - zaczyna organizować przeciwko ówczesnemu prezydentowi manifestacje, podczas których płoną jego kukły. Mówi się o konflikcie Kaczyńskich z innymi współpracownikami Wałęsy - przede wszystkim, z Mieczysławem Wachowskim (wiele lat później skazany składanie fałszywych zeznań). Sam Jarosław w wywiadzie dla "Gazety Wyborczej" powie później, że wystąpił przeciwko Wałęsie, bo ten "stracił posiadane kiedyś umiejętności współpracy".

Jarosław Kaczyński rusza swoją polityczną drogą. Ale jej początki są trudne, wręcz ekstremalne. Najpierw upadek rządu Jana Olszewskiego, popieranego przez PC do końca. To o tym upadku Jarosław, krótko przed wyborami parlamentarnymi w 1993 roku, powie, że "była to największa porażka Porozumienia Centrum". Po wyborach - tych samych, w których Jarosław Kaczyński i jego PC nie wejdą do parlamentu - nikt nie zada mu już takiego pytania.

Na granicy

Porozumienie znika z politycznej mapy, ale cztery lata później Jarosławowi udaje się wrócić do Sejmu dzięki listom wyborczym Ruchu Odbudowy Polski. To nie jest jednak jeszcze moment wejścia na polityczny szczyt. Krótko po wyborach opuszcza szeregi RPO i staje się politykiem drugiego planu. W udzielanych wówczas wywiadach rozważa nawet wycofanie się z polityki.

Ale przychodzi rok 2000, moment decydujący. Młodszy brat Jarosława zostaje ministrem sprawiedliwości w rządzie Hanny Suchockiej. Jest nim krótko bo nieco ponad rok, ale w tym czasie zyskuje sporą popularność. Na niej Jarosław zaczyna budować nową partię - Prawo i Sprawiedliwość. Zbliżają się wybory 2001 r. a razem z nimi bardzo dobry wynik PiS - 9,5 proc. głosów.

Solidna partia opozycyjna czeka na rozwój wypadków. A ten jest znów bardzo korzystny dla PiS. Wybucha "afera Rywina", która dla partii mającej w nazwie słowa "prawo" i "sprawiedliwość" może oznaczać tylko jedno - wielki sukces wyborczy.

Władza

W kolejnych wyborach wygrywa PiS, którego Jarosław jest już wtedy prezesem (zastąpił brata po tym, jak ten został prezydentem Warszawy). On sam zdobywa wówczas 171.129 głosów w okręgu warszawskim (najlepszy indywidualny wynik w kraju) i tytuł Człowieka Roku "Wprost".

W 2005 roku sukcesy partii nie kończą się we wrześniu. Dwa miesiące po triumfalnych wyborach parlamentarnych nadchodzą bowiem wybory prezydenckie. Faworytem jest Donald Tusk, ale 23 października to nie on może "zameldować wykonanie zadania". Meldunek ten składa swojemu starszemu bratu i ojcu tego sukcesu, Lech Kaczyński.

W roku sukcesu była jednak też i łyżka dziegciu - niewypał koalicji PO-PiS. Mimo początkowych gorących deklaracji, negocjacji przy otwartej kurtynie (z udziałem mediów) politykom nie udaje się znaleźć pomysłu na wspólny gabinet z premierem PiS na czele. Pomysł ostatecznie upada 30 października kiedy PiS po raz kolejny nie godzi się na stanowisko szefa MSWiA dla Jana Rokity. Ostatecznie ministrem w tym resorcie zostaje Ludwik Dorn.

31 października powstaje rząd Marcinkiewicza otoczonego ministrami wybranymi w większości spośród najbliższych współpracowników Jarosława. PiS samo rządzić jednak nie może i dlatego już w lutym następnego roku partia podpisuje tzw. pakt stabilizacyjny z Samoobroną i LPR, a na przełomie kwietnia i maja umowę koalicyjną.

Marcinkiewicz - mimo początkowych zapewnień szefa PiS-u, że to "premier na cztery lata" - ze stanowiska odchodzi dosyć szybko, bo już w lipcu 2006 r. Tym razem Jarosław Kaczyński przed władzą nie ucieka. W expose nie mówi już o idei "IV RP" i walce z układami. Zmienia ton - zapewnia, że jego rząd będzie rządem "optymizmu i nadziei". Ale koncyliacyjny język kończy się szybko. - My jesteśmy tu, gdzie wtedy, oni tam, gdzie stało ZOMO! - rzuca w październiku tego samego roku w stronę opozycji pod stocznią gdańską.

PiS jest wtedy atakowane ze wszystkich stron. To moment tuż po pierwszym zdymisjonowaniu Andrzeja Leppera ze stanowiska ministra rolnictwa i ujawnieniu tzw. taśm Renaty Beger. Choć po niespełna miesiącu od wyrzucenia Leppera wraca on do ministerstwa, to koalicja PiS-Samoobrona-LPR chwieje się już bardzo mocno. Jej ostateczny rozpad zaczyna się wybuchem afery korupcyjnej, zwanej "gruntową" w ministerstwie szefa Samoobrony. Ślad po koalicji znika 11 sierpnia 2007 roku, kiedy rada polityczna PiS ogłasza to oficjalnie i w stosownej uchwale decyduje o przedterminowych wyborach.

Jarosław jeszcze wiele razy będzie później podkreślał, że krok ten (powołanie koalicji) był konieczny dla obrony idei, którą przygotował dla Polaków - kraju solidarnego, nie tylko dla ludzi bogatych.

- W tworzeniu idei, koncepcji, programów jest lepszy ode mnie. To zdecydowanie lepszy mówca i polemista - tak Jarosława Kaczyńskiego opisywał w jednym z wywiadów dla "Polityki" jego brat.

Kto nie jest ze mną...

W ostatnich wyborach parlamentarnych PiS przegrało z Platformą, ale nie tak dotkliwie jak wcześniej wskazywały sondaże. Partii udało się zdobyć 166 miejsc w Sejmie przy 209 mandatów PO.

PiS do tych wyborów szło w czarno-białych barwach wyborczych plakatów i billboardów. Jak tłumaczyli wtedy spin doktorzy partii miało to podkreślać, że pewne wartości są niezmienne, a w walce o Polskę nie może być kompromisów. - Zwyciężyć, to znaczy dobrze przysłużyć się Polsce. (...) Zwyciężymy, bo to zwycięstwo jest potrzebne Polsce. Jest potrzebne po to, by w tym państwie, w Rzeczypospolitej Polskiej, żył jeden naród polski, a nie różne narody - mówił podczas ostatniej kampanii parlamentarnej prezes PiS.

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Komenda Stołeczna Policji poinformowała, że policjant, który postrzelił swojego kolegę podczas interwencji na ulicy Inżynierskiej w Warszawie, pełnił służbę od ponad roku. W związku ze śmiercią funkcjonariusza prokuratura wszczęła śledztwo. Według ustaleń dziennikarza tvn24.pl, policjant, który strzelał, był bardzo dobrze oceniany przez przełożonych.

Policjant, który oddał śmiertelny strzał, pełnił służbę od ponad roku. "Powstrzymajmy się od wyroków"

Policjant, który oddał śmiertelny strzał, pełnił służbę od ponad roku. "Powstrzymajmy się od wyroków"

Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP

Politycy Prawa i Sprawiedliwości robią wszystko, by przekonywać wyborców, że będzie to kandydat niezależny - powiedziała na antenie TVN24 dziennikarka "Faktów" TVN Arleta Zalewska, nawiązując do niedzielnego wydarzenia w Krakowie, gdzie PiS, na czele z Jarosławem Kaczyńskim, ma ogłosić poparcie dla kandydata na prezydenta w przyszłorocznych wyborach. Spotkanie - jak przekonuje partia - ma mieć charakter "obywatelski".

"Politycy PiS robią wszystko, by przekonywać wyborców, że będzie to kandydat niezależny"

"Politycy PiS robią wszystko, by przekonywać wyborców, że będzie to kandydat niezależny"

Źródło:
tvn24.pl

Do tragicznego wypadku trzech aut doszło w Przyłubiu (woj. kujawsko-pomorskie). Dwie osoby zginęły na miejscu, trzy trafiły do szpitala.

Łódź spadła z przyczepy i uderzyła w jadący samochód. Dwie osoby zginęły

Łódź spadła z przyczepy i uderzyła w jadący samochód. Dwie osoby zginęły

Źródło:
tvn24.pl

Po kilku zimnych dniach teraz czeka nas raptowny wzrost temperatury. Co w pogodzie czeka nas do końca listopada i jak zacznie się grudzień? Czy wróci mróz? Sprawdź długoterminową prognozę temperatury na 16 dni, przygotowaną przez prezentera tvnmeteo.pl Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: nagłe i duże ocieplenie

Pogoda na 16 dni: nagłe i duże ocieplenie

Źródło:
tvnmeteo.pl

Prawo i Sprawiedliwość w niedzielę po południu ogłosi decyzję w sprawie swojego kandydata w przyszłorocznych wyborach prezydenckich. Jako najbardziej prawdopodobne wskazuje się dwa nazwiska - Karol Nawrocki i Przemysław Czarnek. Przypominamy, kim są potencjalni kandydaci.

Miesiące spekulacji, zostały dwa nazwiska. Na kogo postawi PiS?

Miesiące spekulacji, zostały dwa nazwiska. Na kogo postawi PiS?

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl

Jarosław Kaczyńskie kompletnie niepoważnie podchodzi do tych wyborów. Pokazuje to ten casting na kandydata - powiedziała w "Kawie na ławę" Joanna Scheuring-Wielgus z Lewicy. - Wy się rzeczywiście wstydzicie za swoją politykę - mówił do przedstawicieli PiS Cezary Tomczyk z KO. Andrzej Dera z kancelarii prezydenta przekonywał, że Karol Nawrocki, prawdopodobny kandydat PiS, "ma cechy osobowościowe, które go predysponują do tego, żeby ubiegać się" o prezydenturę.

"Niepoważny casting" bez "frontmanów PiS". Czy Nawrocki "ma cechy, by wygrać maraton"?

"Niepoważny casting" bez "frontmanów PiS". Czy Nawrocki "ma cechy, by wygrać maraton"?

Źródło:
TVN24

W niedzielę poznamy kandydata PiS na prezydenta. Zdaniem politologa dr Tomasza Słomki zapowiedź poparcia bezpartyjnego kandydata wskazuje na Karola Nawrockiego. - Nawrocki może wejść w swoistą legendę polityczną o swojej bezpartyjności - stwierdził. Dodał, że fakt jego małej rozpoznawalności może być z jednej strony słabością, a z drugiej atutem. - Można mu przypisać pewną nową narrację, nową historię - powiedział Słomka.

Dylemat PiS. "Negatywny elektorat jest równie problematyczny, co nierozpoznawalność"

Dylemat PiS. "Negatywny elektorat jest równie problematyczny, co nierozpoznawalność"

Źródło:
TVN24

- Mieszkam w stumetrowym domu, samotnie wychowuję dwoje dzieci. Dom podzielony jest na pół. Rodzice mają osobne liczniki. Oni płacą około dwieście złotych za prąd, a ja - mając fotowoltaikę - dwadzieścia tysięcy złotych - opowiada w rozmowie z biznesową redakcją tvn24.pl pani Agnieszka z Rudy Kozielskiej. - Jeden z największych rachunków, o którym mam wiedzę wyniósł 80 tysięcy złotych, a mówimy o zwykłych domach - komentuje Izabela Dąbrowska-Antoniak, koordynator do spraw negocjacji przy prezesie Urzędu Regulacji Energetyki.

"Mamy zwykły dom, piekarnik, lodówkę i czajnik, a dostajemy w tyłek"

"Mamy zwykły dom, piekarnik, lodówkę i czajnik, a dostajemy w tyłek"

Źródło:
tvn24.pl
Ziemia podnosi się tu o 2 centymetry miesięcznie. Przygotowują się na najgorsze

Ziemia podnosi się tu o 2 centymetry miesięcznie. Przygotowują się na najgorsze

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Kolejnym celem ataku sił ukraińskich z użyciem pocisków ATACMS i Storm Shadow może być obwód rostowski w Rosji, miejsce dużej koncentracji wojsk rosyjskich, przerzucanych na front - pisze amerykański dziennik "Wall Street Journal". Jak dotąd Ukraińcy, według doniesień medialnych, użyli zachodnich pocisków do ataków w obwodach briańskim i kurskim.  

Ukraińcy mają zgodę na uderzenia w głąb Rosji. "WSJ": to może być kolejny cel

Ukraińcy mają zgodę na uderzenia w głąb Rosji. "WSJ": to może być kolejny cel

Źródło:
"Wall Street Journal", tvn24.pl

Kolejna w ciągu kilku dni fala intensywnych opadów deszczu spowodowała lokalne powodzie na północy Kalifornii. Zalanych jest wiele dróg, a na niektórych da się poruszać tylko łodziami. Jak opisuje część mieszkańców, woda powodziowa dotarła do ich domów tak szybko, że nie mieli czasu na ewakuację.

"To przyszło naprawdę szybko"

"To przyszło naprawdę szybko"

Źródło:
Reuters, CBS News, tvnmeteo.pl

Minister rolnictwa Czesław Siekierski przyjechał w niedzielę na rozmowy z rolnikami blokującymi przejście graniczne w Medyce. Zapewniał, że jego resort razem z ministerstwem rozwoju przygotowują negatywne stanowisko do umowy handlowej między UE a krajami Mercosur. Tłumaczył, co się stało ze spełnieniem postulatu o umorzeniu czwartej raty podatku rolnego. - Sytuacja się zmieniła - wyjaśniał.

Minister rolnictwa na przejściu w Medyce: sytuacja się zmieniła

Minister rolnictwa na przejściu w Medyce: sytuacja się zmieniła

Źródło:
PAP

Centymetr kwadratowy - tyle zostało wymierającego w Polsce gatunku mchu na torfowisku na Lubelszczyźnie. Samorządowcy wciąż wydają zgody na eksploatację torfu, nieraz mimo sprzeciwów regionalnych dyrekcji ochrony środowiska, bo wartość torfowisk w kontekście zmian klimatycznych i zapobieganiu powodziom jest nie do przecenienia. W Starym Stręczynie sprawą zajmuje się już prokuratura.

Wymierający gatunek zniszczony, cenne torfowisko wyeksploatowane. Sprawę bada prokuratura

Wymierający gatunek zniszczony, cenne torfowisko wyeksploatowane. Sprawę bada prokuratura

Źródło:
tvn24.pl

890 błędów, z czego ponad 200 o charakterze krytycznym zawierała dokumentacja projektowa rozbudowy szpitala we Włocławku. W efekcie dwa nowe budynki, które miały być gotowe w 2023 roku do teraz znajdują się w stanie surowym i nie zostaną oddane do użytku wcześniej niż za trzy lata. A cała inwestycja zamiast planowanych 155 milionów będzie kosztować ponad 400 milionów złotych.

Czekają na nowy szpital, NIK zawiadamia CBA. "208 błędów krytycznych"

Czekają na nowy szpital, NIK zawiadamia CBA. "208 błędów krytycznych"

Źródło:
tvn24.pl

Urzędnicy z podkrakowskich Myślenic opiniowali wnioski fundacji, w której zarządzie zasiadała ich przełożona - wynika z raportu Najwyższej Izby Kontroli. Organizacja w ciągu niecałych trzech lat otrzymała kilkadziesiąt tysięcy złotych w miejskich dotacjach. W sprawie jest też wątek polityczny i przewrót przed wyborami.

Miejskie dotacje dla fundacji urzędniczki, wnioski oceniali jej podwładni. Kontrola NIK

Miejskie dotacje dla fundacji urzędniczki, wnioski oceniali jej podwładni. Kontrola NIK

Źródło:
tvn24.pl

W niedzielę po południu odbędzie się konwencja PiS z udziałem prezesa Jarosława Kaczyńskiego. Według zapowiedzi, partia ma ogłosić decyzję dotyczącą poparcia bezpartyjnego kandydata na prezydenta. Według nieoficjalnych informacji będzie to szef IPN Karol Nawrocki.

PiS poprze "bezpartyjnego kandydata". Dziś konwencja i wystąpienie Kaczyńskiego

PiS poprze "bezpartyjnego kandydata". Dziś konwencja i wystąpienie Kaczyńskiego

Źródło:
PAP

W Nowym Jorku mieszka najwięcej miliarderów na świecie - aż 144. Około 30 procent najbogatszych osób na Ziemi to mieszkańcy zaledwie 15 miast.

To miasto ma największy odsetek miliarderów na metr kwadratowy

To miasto ma największy odsetek miliarderów na metr kwadratowy

Źródło:
PAP

Szefowa sztabu generalnego kanadyjskiej armii generał Jennie Carignan skrytykowała publicznie kandydata na sekretarza obrony USA Pete'a Hegsetha, wysuniętego przez prezydenta elekta USA Donalda Trumpa. Ten jest zdania, że kobiety i mężczyźni nie powinni razem służyć w jednostkach frontowych.

"Po 39 latach służby nie mogę w to uwierzyć". Ostry komentarz pierwszej żołnierz Kanady

"Po 39 latach służby nie mogę w to uwierzyć". Ostry komentarz pierwszej żołnierz Kanady

Źródło:
PAP

Kanadyjski rząd federalny przeprosił za zabicie w latach 50. i 60. XX wieku ponad tysiąca inuickich psów i zapowiedział wypłacenia 45 milionów dolarów odszkodowania. Oficjalne przeprosiny przedstawił w sobotę minister ds. relacji między Koroną a rdzennymi narodami Gary Anandasangaree.

Kanada przeprasza za zabicie ponad tysiąca psów

Kanada przeprasza za zabicie ponad tysiąca psów

Źródło:
PAP

W Kazachstanie pojawiły się plany, by cyrylicę zamienić na alfabet łaciński. - Pod rządami sowieckiego reżimu narzucono nam rosyjski alfabet i zakazano zmieniać choćby jedną literę, chociaż połowa z tych liter w ogóle nie pasuje do języka kazachskiego - tłumaczy profesor Jerden Każybek. Problem w tym, że językoznawcy nie mogą dojść do porozumienia i wypracować jednej, kanonicznej wersji nowego alfabetu, w której litery odpowiadałyby dźwiękom tamtejszego języka.

Naród bez własnego alfabetu chce odczarować "język przeszłości"

Naród bez własnego alfabetu chce odczarować "język przeszłości"

Źródło:
PAP

W niedzielę drogi mogą być śliskie po marznących opadach. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega przed gołoledzią na południu i południowym wschodzie Polski. Groźny ma być także silny wiatr.

Niebezpieczna gołoledź na drogach. IMGW ostrzega

Niebezpieczna gołoledź na drogach. IMGW ostrzega

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW
"Tu jest taka rurka, a tu dziurka". Marek Raczkowski chciał sprzedać nerkę, by ratować pęcherz

"Tu jest taka rurka, a tu dziurka". Marek Raczkowski chciał sprzedać nerkę, by ratować pęcherz

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Policjanci z Warszawy poszukują 9-letniej Zosi i jej 31-letniej mamy. Dziewczynkę ostatni raz widziano w mieszkaniu przy ulicy Maltańskiej w Warszawie. Ojciec ostatni kontakt z dzieckiem miał 10 listopada.

Zaginięcie 9-latki i jej mamy. Policja prosi o pomoc

Zaginięcie 9-latki i jej mamy. Policja prosi o pomoc

Źródło:
tvn24.pl

Świeżość jest zawsze atutem w kampaniach i na to też może liczyć kandydat Prawa i Sprawiedliwości - powiedziała w "Faktach po Faktach" politolożka dr Anna Materska-Sosnowska. PiS ma ogłosić kandydata w niedzielę, ale pojawiają się już głosy, że może nim być prezes IPN Karol Nawrocki. Politolog dr hab. Sławomir Sowiński wskazywał, że niedocenienie wartości małej rozpoznawalności Nawrockiego, "to jest pierwszy krok, którego powinien dzisiaj wystrzegać się sztab Rafała Trzaskowskiego".

"Pierwszy krok, którego powinien wystrzegać się sztab Rafała Trzaskowskiego"

"Pierwszy krok, którego powinien wystrzegać się sztab Rafała Trzaskowskiego"

Źródło:
TVN24
Zagadka wyjaśniona po 24 latach. Już wiemy, kto zmarł pod Matragoną

Zagadka wyjaśniona po 24 latach. Już wiemy, kto zmarł pod Matragoną

Źródło:
tvn24.pl
Premium
Odkąd pamięta, towarzyszyła mu presja. "Bo tak skoczył, gdy miał 10 lat", "bo następca Małysza"

Odkąd pamięta, towarzyszyła mu presja. "Bo tak skoczył, gdy miał 10 lat", "bo następca Małysza"

Źródło:
tvn24.pl
Premium

W sobotę 23 listopada w Hadze odbyła się kolejna edycja konferencji Poland 2.0 Summit. Zrzesza ona młodych Polaków z całego świata. To okazja do poszerzania wiedzy, nawiązania kontaktów i współpracy z polskimi przedsiębiorcami.

Co jest prawdą, a co fake newsem? Wyzwanie dla mediów w zmieniającej się rzeczywistości

Co jest prawdą, a co fake newsem? Wyzwanie dla mediów w zmieniającej się rzeczywistości

Źródło:
tvn24.pl

W najnowszym "Kadrze na kino" Ewelina Witenberg opowiedziała o najważniejszych wydarzeniach ze świata filmu i muzyki. W programie między innymi o długo wyczekiwanej premierze filmu "Gladiator 2" Ridley'a Scotta, nowym gospodarzu Oscarów oraz przyszłorocznym line up'ie festiwalu Open'er.

Powrót "Gladiatora", nowy gospodarz Oscarów i line up festiwalu Open'er. Co w świecie filmu i muzyki?

Powrót "Gladiatora", nowy gospodarz Oscarów i line up festiwalu Open'er. Co w świecie filmu i muzyki?

Źródło:
tvn24.pl