Politycy PiS spędzili noc w siedzibie TVP. Co się działo po głosowaniu?

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, TVN24
Politycy PiS spędzili noc w siedzibie TVP
Politycy PiS spędzili noc w siedzibie TVPTVN24
wideo 2/9
Politycy PiS spędzili noc w siedzibie TVPTVN24

Politycy Prawa i Sprawiedliwości spędzili cała noc w siedzibie TVP, z której przez osiem lat stworzyli tubę propagandową dla swoich rządów. Twierdzą, że bronią demokracji. Dopiero nad ranem z budynku przy Woronicza wyszedł Jarosław Kaczyński. Wcześniej we wtorek Sejm przyjął projekt uchwały w sprawie mediów publicznych, ale aż 109 polityków PiS nie było wtedy na sali plenarnej. Przedstawiamy przebieg zdarzeń.

> Sejm we wtorek wieczorem podjął uchwałę o przywróceniu ładu prawnego oraz bezstronności i rzetelności mediów publicznych i Polskiej Agencji Prasowej. > W głosowaniu nie wzięło udziału 109 posłów Prawa i Sprawiedliwości. Wielu z nich udało się do siedziby TVP.  > Politycy PiS przez całą noc pełnili dyżury w budynku telewizji państwowej, z której przez lata zrobili własną tubę propagandową. > Wśród nich był prezes partii Jarosław Kaczyński, który opuścił siedzibę TVP około 6 rano, a także Ryszard Terlecki, Przemysław Czarnek czy Marek Suski.  > "Broniący wolności słowa" politycy Zjednoczonej Prawicy fotografowali się z pracownikami TVP, a posłanka PiS i członkini Rady Mediów Narodowych Joanna Lichocka udostępniła w mediach społecznościowych zdjęcie z telewizyjnej "reżyserki", a więc miejsca, w który decyduje się o tym, co pojawia się na antenie.  > Były premier Mateusz Morawiecki udał się z kolei do siedziby TVP przy placu Powstańców Warszawy. Tam sfotografował się z dyrektorami pionu informacyjnego stacji Michałem Adamczykiem, Samuelem Pereirą oraz Marcinem Tulickim. 

Sejm podjął we wtorek wieczorem uchwałę ws. przywrócenia ładu prawnego oraz bezstronności i rzetelności mediów publicznych oraz Polskiej Agencji Prasowej.

Wcześniej posłowie analogicznym stosunkiem głosów nie przyjęli wniosku o odrzucenie tej uchwały. 109 posłów PiS nie brało udziału w głosowaniach.

Uchwała głosi m.in., że "Sejm RP kierując się stojącym przed konstytucyjnymi organami państwa zadaniem naprawy fundamentów demokratycznego państwa prawnego oraz dobrem obywateli i interesem publicznym, uznaje za niedopuszczalne trwanie stanu jawnego naruszenia prawa oraz łamania przez jednostki publicznej radiofonii i telewizji oraz Polską Agencję Prasową prawa do informacji i zasady pluralizmu politycznego mającego swoje źródło w przepisach Konstytucji".

Za głosowało 244 posłów, przeciw 84, a wstrzymało się 16. W głosowaniu nad projektem uchwały nie brało udziału aż 109 posłów PiS. Wśród nich byli między innymi Jarosław Kaczyński, Ryszard Terlecki czy Przemysław Czarnek.

114 posłów PiS zabrakło z kolei podczas głosowania nad powołaniem komisji śledczej w sprawie afery wizowej, do którego doszło trzy minuty wcześniej.

Politycy zamiast głosować, udali się do siedzib TVP

Wielu z polityków, którzy nie brali udziału w wieczornych głosowaniach, udało się do siedziby TVP, twierdząc, że będą bronić pluralizmu mediów.

Jak przekazała w mediach społecznościowych była wicemarszałek Sejmu Małgorzata Gosiewska, politycy PiS udali się do siedziby TVP. "Bronimy niezależności polskiej telewizji" - napisała.

Na ulicy Woronicza pojawili się wczoraj wieczorem m.in. prezes PiS Jarosław Kaczyński i szef klubu PiS Mariusz Błaszczak. 

Siedzibę TVP na placu Powstańców odwiedził z kolei były premier Mateusz Morawiecki, o czym poinformował poseł PiS Marcin Horała, publikując wspólne selfie polityków z pracownikami telewizji rządowej - Michałem Adamczykiem, Marcinem Tulickim i Samuelem Pereirą.

Reporter TVN24 Artur Molęda informował, że Ryszard Terlecki na Woronicza przyszedł z... wuwuzelą.

Wpis z Woronicza dodała też posłanka PiS Anita Czerwińska, która opublikowała fotografię z pracującym w TVP Info Miłoszem Kłeczkiem.

Posłanka Joanna Lichocka opublikowała z kolei zdjęcie z telewizyjnej "reżyserki". "Plac Powstańców. TVP" - napisała.

Noc polityków PiS w siedzibie TVP

Noc w siedzibie TVP spędziło wielu polityków Prawa i Sprawiedliwości. Wśród nich był Jarosław Kaczyński, który odjechał po godzinie 6 rano. Na miejscu byli też m.in. Ryszard Terlecki, Radosław Fogiel czy Marek Suski,

- Bronimy wolnych mediów. Uważamy, że (...) nie tylko TVN ma być na świecie. My chcemy, żeby Polak miał wybór - mówił Robert Telus.

Politycy PiS spędzili noc w siedzibie TVP
Politycy PiS spędzili noc w siedzibie TVPTVN24

Henryk Kowalczyk powiedział, że nie brał udziału w głosowaniu, bo "nie będzie brał udziału w farsie". - Jeśli ktoś na podstawie uchwały chce łamać ustawę, to ja nie będę brał udziału w takim głosowaniu - powiedział były minister rolnictwa.

- Najważniejsze jest teraz to, żeby bronić wolności słowa. Prawo jest ewidentnie łamane i przyjmowane są niezgodnie z prawem, niezgodnie z konstytucją uchwały - mówiła Anna Milczanowska.

Marek Suski do siedziby TVP zabrał głośnik, z którego, jak mówił, włączał "Żeby Polska była Polską". - Bronimy po prostu demokracji, wolności słowa - mówił Suski.

Ryszard Terlecki w siedzibie TVP tvn24
Politycy PiS w siedzibie TVPtvn24
Radosław Fogiel, Jarosław Kaczyński, Marek Suski w TVPTVN24

Politycy będą pełnić dyżury w TVP

Według informacji dziennikarzy, na terenie TVP będą stacjonować grupy polityków, którzy będą pilnować, aby nie doszło do zmian w funkcjonowaniu podporządkowanych PiS mediów. Grupy mają liczyć około 10 osób.

- (Poseł PiS) Maciej Małecki potwierdził, że politycy mają dyżury i będą się zmieniać - relacjonowała Katarzyna Gozdawa-Litwińska.

Polityk nie zdradził, co ile godzin będą zmiany "dyżurów". - Powiedział, że oni dopiero tutaj przyszli zmienić Jarosława Kaczyńskiego, który wyszedł około godziny 6. Teraz jest tutaj kilku polityków Prawa i Sprawiedliwości - są Marek Suski, Joanna Borowiak, Maciej Małecki, Urszula Rusecka. Siedzą przy wejściu do siedziby TVP na Woronicza na kanapach, raczej nie rozmawiają, robią coś w telefonach bądź czytają jakieś książki i gazety. Jest bardzo spokojnie, ale nie zamierzają stąd wychodzić i wygląda na to, że zamierzają pełnić te dyżury - relacjonowała Gozdawa-Litwińska.

Zmiany warty polityków w TVP
Zmiany warty polityków w TVPTVN24

Kaczyński: nasz protest to jest obrona demokracji

W wypowiedzi dla TVP Info Jarosław Kaczyński przekonywał, że "to jest obrona demokracji, bo nie ma demokracji bez pluralizmu mediów i bez silnych mediów antyrządowych". - W każdej demokracji muszą być silne media antyrządowe. Tak się składa, że w Polsce to są media publiczne - stwierdził. Ocenił, że "to się w najbliższej perspektywie nie zmieni".

Jak przekonywał, PiS "broni prawa obywateli do dostępu do informacji". - Nasi przeciwnicy uważają, że dobry obywatel, to obywatel źle poinformowany. To wyszło na przykład przy lustracji, to wyszło przy IPN czy innych badaniach historycznych, przy wielu innych okazjach - powiedział Kaczyński.

Politycy PiS w siedzibie TVP. Relacja reportera TVN24 Artura Molędy
Politycy PiS w siedzibie TVP. Relacja reportera TVN24 Artura MolędyTVN24

W jego ocenie jest szerszy kontekst obecnego procesu, jakim jest "obrona polskiej demokracji, bo to jest także obrona polskiej niepodległości".

- Wiadomo, co dzieje się w Unii Europejskiej, że są plany tak naprawdę niemiecko-francuskie zmierzające do tego, żeby Europę scentralizować a państwa, szczególnie te, które mogą zagrażać tej dominacji - w gruncie rzeczy pozbawić niepodległości i to tak dalece, że będzie trudno mówić o istnieniu państwa - stwierdził.

Autorka/Autor:pp//kg

Źródło: PAP, TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Dwa ciosy w udo i prawą dłoń zadał napastnik idącemu ulicą mężczyźnie w Boguszowie-Gorcach (woj. dolnośląskie). Ten trafił z ciężkimi obrażeniami do szpitala. Przeżył, ale niemal stracił prawą dłoń. Ciosy zostały zadane mieczem samurajskim. Policja zatrzymała podejrzanego i jeszcze dwóch mężczyzn. Nagranie ataku zarejestrowała kamera monitoringu.

Dwa ciosy w udo, jeden w dłoń. Atak mieczem samurajskim na ulicy

Dwa ciosy w udo, jeden w dłoń. Atak mieczem samurajskim na ulicy

Źródło:
PAP, TV DAMI Region

Ryszard Terlecki, były szef klubu PiS i były wicemarszałek Sejmu, odniósł się do sytuacji PiS-u w Małopolsce, gdzie partia ma większość, ale wciąż nie może wybrać marszałka. Napisał, że "zdrada nie popłaca" i dodał, że "dla oszustów, którzy dbają jedynie o własne korzyści, nie powinno być w niej miejsca". Jego zdaniem sytuacja w Małopolsce wymaga "zdecydowanej reakcji".

Terlecki o "zdradzie" i "oszustach, którzy dbają jedynie o własne korzyści"

Terlecki o "zdradzie" i "oszustach, którzy dbają jedynie o własne korzyści"

Źródło:
TVN24

W zbiorniku wodnym na terenie żwirowni w Glinicy (woj. śląskie) utonęła 9-letnia dziewczynka - poinformowała w niedzielę policja. Trwa wyjaśnianie okoliczności tragedii.

Tragedia na Śląsku, utonęła 9-latka. Kąpała się w miejscu zabronionym

Tragedia na Śląsku, utonęła 9-latka. Kąpała się w miejscu zabronionym

Źródło:
tvn24.pl

Propozycja Jarosława Kaczyńskiego jest mało przekonująca, mało porywająca - mówiła w "Faktach po Faktach" w TVN24 doktor Anna Materska-Sosnowska, politolożka z Uniwersytetu Warszawskiego, odnosząc się do planów prezesa PiS dotyczących przeprowadzenia referendum w sprawie wypowiedzenia paktu migracyjnego. - Kaczyński cały czas myśli: "jeszcze więcej tego samego i to pozwoli mi odnieść zwycięstwo". Wątpię w to - ocenił z kolei profesor Andrzej Rychard, socjolog z Polskiej Akademii Nauk.

"Kaczyński cały czas myśli: jeszcze więcej tego samego"

"Kaczyński cały czas myśli: jeszcze więcej tego samego"

Źródło:
TVN24

W Derbencie w rosyjskim Dagestanie miał miejsce atak na synagogę, cerkiew oraz posterunek policji. Z rąk uzbrojonych napastników zginęło sześciu funkcjonariuszy policji, a 12 zostało rannych – donosi agencja Reuters, powołując się na komunikat rosyjskiego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych. Dwóch napastników zostało zastrzelonych - donosi kanał Baza na Telegramie.

Ostrzelali synagogę, cerkiew i posterunek policji

Ostrzelali synagogę, cerkiew i posterunek policji

Aktualizacja:
Źródło:
Reuters, Nexta TV, Clash Report

Rok temu Jewgienij Prigożyn organizował "marsz sprawiedliwości" i szedł w kierunku Moskwy. Dwa miesiące później już nie żył, zginął w katastrofie samolotu. Co stało się z zarządzaną przez niego Grupą Wagnera? Według ekspertów, na których powołuje się BBC, w ciągu niespełna dwunastu miesięcy rosyjski reżim skutecznie "rozwiązał" tę organizację najemników, zastępując ją nową formacją.

Rok temu szli na Moskwę, co dzieje się z nimi teraz?

Rok temu szli na Moskwę, co dzieje się z nimi teraz?

Źródło:
BBC

Niedziela to siódmy dzień poszukiwań 19-letniego Brytyjczyka Jaya Slatera, który na początku tygodnia zaginął na Teneryfie. W poszukiwaniach uczestniczą m.in. ojciec i brat zaginionego. - Mam nadzieję, że ktoś mu pomógł - powiedział Warren Slater w rozmowie ze Sky News. - Chcę tylko, żeby wrócił i tyle. To mój syn - dodał mężczyzna.

Siedem dni koszmaru. "Chcę tylko, żeby wrócił"

Siedem dni koszmaru. "Chcę tylko, żeby wrócił"

Źródło:
Sky News, BBC

W ramach rosyjskich działań dezinformacyjnych przed wyborami do Parlamentu Europejskiego stworzono strony internetowe, które były bliźniaczo podobne do stron uznanych serwisów medialnych. W Polsce podszyto się pod strony tygodnika "Polityka" i Polskiego Radia. Opisujemy szczegóły rosyjskiej kampanii dezinformacyjnej wymierzonej w eurowybory.

Rosyjski "Sobowtór" kontratakuje. Jak podszyto się pod "Politykę" i Polskie Radio

Rosyjski "Sobowtór" kontratakuje. Jak podszyto się pod "Politykę" i Polskie Radio

Źródło:
Konkret24

Na ulicy Robotniczej we Wrocławiu 38-letnia kobieta zostawiła w nagrzanym samochodzie czteroletnie dziecko. Jeden z zaniepokojonych świadków postanowił wybić szybę. Kobieta tłumaczyła, że oddaliła się tylko na 15 minut. - Tak naprawdę to nieistotne, czy to jest 5, 10 minut czy 15 minut. Ta sytuacja nie powinna w ogóle się wydarzyć - podkreśla w rozmowie z TVN24 komisarz Wojciech Jabłoński, oficer prasowy Komendanta Miejskiego Policji we Wrocławiu.

Małe dziecko w nagrzanym aucie. Matka tłumaczyła, że oddaliła się tylko na 15 minut

Małe dziecko w nagrzanym aucie. Matka tłumaczyła, że oddaliła się tylko na 15 minut

Źródło:
TVN24

13 osób zostało aresztowanych w związku z pożarem lasu na greckiej wyspie Hydra - poinformowały w niedzielę lokalne media. Według władz ogień wybuchł w efekcie wystrzelonych z jachtu fajerwerków.

Wystrzelili fajerwerki z jachtu, na wyspie wybuchł pożar. Może grozić im nawet 20 lat więzienia

Wystrzelili fajerwerki z jachtu, na wyspie wybuchł pożar. Może grozić im nawet 20 lat więzienia

Źródło:
ekathimerini.com, tvnmeteo.pl

W sobotę wieczorem wznowiono dostawy wody na włoskiej wyspie Capri. Wróciła też część turystów, jednak - jak zauważają miejscowe media - straty dla wizerunku tej turystycznej perły są ogromne. Wiele osób zrezygnowało z przyjazdu na wyspę.

Na Capri wróciła woda i część turystów. Ale straty są "ogromne"

Na Capri wróciła woda i część turystów. Ale straty są "ogromne"

Źródło:
PAP

Włoska straż przybrzeżna przeprowadziła serię akcji ratunkowych na jeziorze Como w Lombardii w północnych Włoszech. Dziesiątkom żeglarzy groziło niebezpieczeństwo z powodu silnego wiatru i wysokich fal.

Seria akcji ratunkowych na włoskim jeziorze

Seria akcji ratunkowych na włoskim jeziorze

Źródło:
ANSA, Reuters

Upały wrócą do Polski w połowie następnego tygodnia. Po krótkiej przerwie w części kraju mogą pojawić się znów także gwałtowne burze. Synoptycy IMGW zapowiadają ostrzeżenia drugiego stopnia.

Już wkrótce ostrzeżenia drugiego stopnia mogą objąć prawie całą Polskę

Już wkrótce ostrzeżenia drugiego stopnia mogą objąć prawie całą Polskę

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

25-letni motocyklista zginął w Wohyniu (woj. lubelskie) po uderzeniu w zaparkowane auto. Policjanci, który zjawili się na miejscu, zauważyli ciało mężczyzny, kask i uszkodzone elementy. Nie było jednak śladu po motocyklu. Znalazł się u 23-letniego właściciela. Był ukryty za belami słomy. Mężczyzna był pijany. Został zatrzymany. 

Na miejscu wypadku zauważyli ciało i kask. Nigdzie nie było motocykla

Na miejscu wypadku zauważyli ciało i kask. Nigdzie nie było motocykla

Źródło:
tvn24.pl

Załoga helikoptera Lotniczego Pogotowia Ratunkowego pomogła w sobotę pacjentowi i nie mogła wrócić do bazy na lotnisku Katowice-Muchowiec. Trwa tam impreza masowa, a zarządca lotniska zdecydował o zamknięciu przestrzeni powietrznej – również dla lotów ratunkowych - o czym załoga dowiedziała się w trakcie misji. Ostatecznie, na podstawie jednorazowej zgody, wróciła z przyszpitalnego lądowiska do bazy, ale dziś nie mogła już z niej wylecieć. Zakaz miał obowiązywać do jutra, do godz. 6, jednak zarządca lotniska zmienił zdanie i śmigłowiec LPR może latać.

Helikopter ratowników był uziemiony przez imprezę na lotnisku

Helikopter ratowników był uziemiony przez imprezę na lotnisku

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Nagranie, które zamieszczono na TikToku, a potem w innych mediach społecznościowych sugeruje, że w województwie lubelskim powstaje obóz dla migrantów, którzy rzekomo zostaną relokowani z innych państw. Przeznaczenie obiektu jest inne. Wyjaśniamy.

"Czyżby tu powstawał obóz dla nielegalnych migrantów Tuska?" Nie. Wyjaśniamy, co wybudowano w pobliżu granicy

"Czyżby tu powstawał obóz dla nielegalnych migrantów Tuska?" Nie. Wyjaśniamy, co wybudowano w pobliżu granicy

Źródło:
Konkret24
Rodzinny obiad to koszmar. Mlaskanie, siorbanie, przełykanie… każdy dźwięk ich boli

Rodzinny obiad to koszmar. Mlaskanie, siorbanie, przełykanie… każdy dźwięk ich boli

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Nowa fala gorącego powietrza dotrze do Polski i znowu będzie ponad 30 stopni. Kiedy możemy spodziewać się powrotu upału? Sprawdź długoterminową prognozę pogody na 16 dni, przygotowaną przez prezentera tvnmeteo.pl Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: szykuje się kolejny skok temperatury

Pogoda na 16 dni: szykuje się kolejny skok temperatury

Źródło:
tvnmeteo.pl

Zdjęcia do kolejnego prequela "Gry o tron" ruszyły - przekazało we wtorek HBO. Fabuła produkcji zostanie oparta na treści jednego z opowiadań autorstwa George'a R.R Martina. Ten będzie też producentem wykonawczym serialu. W jego głównych rolach wystąpią Peter Claffey i Dexter Sol Ansell.  

Nowy prequel "Gry o tron". Rusza ekranizacja opowiadania George'a R.R. Martina 

Nowy prequel "Gry o tron". Rusza ekranizacja opowiadania George'a R.R. Martina 

Źródło:
HBO

Arcybiskup Burgos Mario Iceta w sobotę ogłosił nałożenie ekskomuniki na grupę zbuntowanych sióstr z zakonu Ubogich Sióstr Świętej Klary w miejscowości Belorado na północy Hiszpanii. Konflikt między klaryskami a archidiecezją dotyczy między innymi nieuznawania przez zakonnice postawień Soboru Watykańskiego II.

Zbuntowane zakonnice wykluczone z Kościoła

Zbuntowane zakonnice wykluczone z Kościoła

Źródło:
PAP