Politolodzy: frekwencja będzie niska. "Kampania samorządowa tania, żałosna"

Natalia plakaty wyborcze
Natalia plakaty wyborcze
tvn24
Zdaniem politologów kampania była raczej nudnatvn24

Kampania samorządowa w skali ogólnopolskiej była słaba i nijaka, widać było powszechny brak wiary w zmianę układu politycznego, zarówno w skali krajowej, jak i lokalnej - uważają politolodzy pytani przez PAP. To może wpłynąć na dalszy spadek frekwencji, podobnie jak przypadki kompromitacji polityków - dodają.

Choć to kampania przed wyborami samorządowymi, największy wpływ na ich wynik może mieć zdarzenie, które z samorządami nie ma wiele wspólnego - przyznają politolodzy, z którymi rozmawiała PAP. Chodzi o przygodę trzech posłów PiS i ich żon przy okazji wylotu do Madrytu na posiedzenie komisji Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy. Nie tylko doszło do awantury na pokładzie samolotu z udziałem żon zainteresowanych, ale okazało się, że posłowie polecieli samolotem, biorąc zaliczkę na podróż samochodem. Cała trójka przypłaciła aferę wykluczeniem z PiS. Politolodzy nie mają wątpliwości, że afera przełoży się na wynik wyborczy, przynajmniej w przypadku wyborów do sejmików. Pogorszy wynik PiS na korzyść PO, która najprawdopodobniej po raz kolejny wygra wybory na tym szczeblu - przewidują. - PiS ma oczywiście swój twardy elektorat, który i tak na niego zagłosuje. Wybory wygrywa się jednak dzięki elektoratowi niezdecydowanemu, a ten został zdegustowany tym, co się wydarzyło - mówi Olgierd Annusewicz z Ośrodka Studiów Politologicznych Uniwersytetu Warszawskiego. Jego zdaniem najważniejszym skutkiem afery będzie jednak dalsze obniżenie frekwencji wyborczej. - Gdy stanowiska wykorzystują politycy koalicji, to zawsze można zagłosować na jakąś opozycję. A tutaj to wykorzystywanie stanowisk pojawia się po stronie opozycji, więc to szczególnie zniechęca do całej klasy politycznej - zaznacza Annusewicz.

"Lepsze i gorsze" mikrokampanie

Co do samej kampanii samorządowej, jednoznaczna jej ocena jest, zdaniem Annusewicza, trudna, bo "mieliśmy do czynienia z kilkoma tysiącami mikrokampanii, z których jedne były lepsze, drugie gorsze". - Kampania samorządowa niczym się nie wyróżniła, była kampanią tanią, żałosną. Pokazała, że Polacy są polityką bardzo zmęczeni i to w każdym wydaniu. Czy będzie to wydanie partyjne, czy wydanie kandydata określającego siebie jako niezależny - mówi natomiast specjalista od wizerunku politycznego Wojciech Jabłoński (Uniwersytet Warszawski). - Podejrzewam, że to mocno wpłynie na frekwencję, która nigdy w wyborach samorządowych nie była zachwycająca - dodaje.

Bój o Warszawę

Kampania koncentrowała się wokół rywalizacji prezydenckiej w największych miastach. Czasem głośne stawały się jakieś lokalne tematy. W Warszawie takim tematem stał się m.in. problem dzikiej reprywatyzacji, czyli przejmowania nieruchomości, często użytkowanych przez instytucje publiczne, przez osoby, które w różny sposób przejęły roszczenia dawnych właścicieli tych gruntów. Sprawa nie jest ustawowo rozwiązana od wielu lat, ale kampania była okazją, by kilku kandydatów na prezydenta Warszawy złożyło projekty ustawowego rozwiązania tej sprawy. Zrobił to Andrzej Rozenek, kandydat Twojego Ruchu, a także Piotr Guział, kandydat Warszawskiej Wspólnoty Samorządowej. Choć projekty różniły się w szczegółach, ich idea była podobna - chodziło o zablokowanie możliwości zwrotu w naturze obiektów wykorzystywanych na cele publiczne, m.in. szkół, szpitali, obiektów kultury i sportu, a także parków i zieleńców. Kwestia ta wypływała jednak także przy okazji poprzednich wyborów samorządowych, ale wtedy zapowiedzi kampanijne nie przekładały się na realną zmianę prawa po wyborach.

Aktywny PSL

Tradycyjnie aktywną kampanię prowadziło PSL, choć jedną z cech wyróżniających te wybory były spory ludowców z SLD. Lider Sojusz Leszek Miller domagał się odejścia ministra rolnictwa Marka Sawickiego, a całe SLD zwróciło się do Państwowej Komisji Wyborczej o sprawdzenie, czy udział marszałka województwa mazowieckiego Adama Struzika w kampanii społecznej "Jesteś widoczny, jesteś bezpieczny" nie jest złamaniem prawa. Politycy Sojuszu uważali, że doszło do nielegalnej kampanii wyborczej. Akcja "jesteś widoczny, jesteś bezpieczny" ruszyła na Mazowszu na początku października i promowała noszenie elementów odblaskowych. Została podjęta w związku ze zmianą w Kodeksie drogowym, wprowadzającą obowiązek noszenia tzw. odblasków przez wszystkich pieszych, którzy po zmroku poruszają się po drogach w terenie niezabudowanym. Na plakatach i billboardach promujących noszenie elementów odblaskowych był m.in. marszałek Struzik, noszący odblaskową kamizelkę. Kandyduje on w wyborach samorządowych z ramienia PSL do sejmiku woj. mazowieckiego. PKW nie zajęła w sprawie jednoznacznego stanowiska.

Co schłodziło kampanię?

Politolog Jarosław Flis (Uniwersytet Jagielloński) wskazuje na dwie przyczyny słabości kampanii. Przede wszystkim, zaznacza, wszyscy mają świadomość, że wynik nie zmieni wieloletniego układu politycznego - PO zapewne lekko wygra, PiS będzie tuż za Platformą, a dalej, z gorszymi wynikami, będą SLD i PSL. - Nikt nie walczy o wielki cel, ani nie odczuwa zagrożenia, więc to jest czynnik lekko schładzający kampanię - mówi Flis. Przyznaje, że największą uwagę mediów przyciągają wybory prezydentów największych miast, ale akurat tam walka jest trochę pro forma, bo w większości z tych miast nikt specjalnie nie wierzy, że można pokonać urzędującego prezydenta. To także wpływa na niski poziom ogólnej mobilizacji. - Nie widać, by kandydaci wstawali o szóstej rano i na najwyższych obrotach prowadzili kampanię - podkreśla politolog.

Kampanijny minimalizm Gronkiewicz-Waltz, dobre pomysły Sasina

Podobnie uważa Olgierd Annusewicz i zwraca uwagę, że charakterystyczna pod tym względem była kampania warszawska. Wskazuje, że kandydatka PO Hanna Gronkiewicz-Waltz postawiła raczej na minimalizm. W jej kampanii niewiele się działo, a na pewno mniej niż podczas referendum w sprawie jej odwołania w ubiegłym roku. Obecna prezydent Warszawy nie brała np. udziału w debatach z innymi kandydatami, sugerując, że jest trochę ponad nimi. Choć zarazem ta minimalistyczna kampania okaże się w jej przypadku zapewne skuteczna - dodaje Annusewicz. Z kolei jej główny rywal Jacek Sasin miał czasem niezłe pomysły, wskazuje politolog, jak choćby akcja "zapytaj Sasina", nawiązująca wprost do amerykańskich wyborów prezydenckich z 1952 roku i akcji "zapytaj generała Eisenhowera", ale zarazem popełnił kilka błędów. Największy, przyznaje, to oświadczenie, że nie płaci podatków w Warszawie.

"Mało kto mówił, dlaczego samorząd jest ważny"

- W skali ogólnopolskiej ta kampania była chyba jeszcze gorsza niż kampania do europarlamentu. W tamtej kampanii politykom zdarzało się mówić o kampanii europejskiej. Tutaj dyskurs samorządowy w ogóle się nie pojawiał. Mało kto mówił, dlaczego samorząd jest ważny - mówi Annusewicz. - A wybory samorządowe to wbrew pozorom najważniejsze wybory, jakich dokonujemy, mówię to z pełną odpowiedzialnością. Tymczasem wątek edukacyjny, dlaczego to jest takie ważne, w ogóle nie mógł się przebić. Żadna z partii nie postawiła tego jasno. Nikt nie powiedział - wyborco, wybierasz radnego, który będzie decydował, czy pod twoim domem będzie inwestycja. Wybierasz wójta, od którego będzie zależało, czy w twoim rejonie będzie więcej sklepów wielkopowierzchniowych, czy mniej - dodaje politolog. Jarosław Flis zwraca z kolei uwagę, że tam, gdzie toczy się rzeczywista walka o władzę, czyli w wyborach do sejmików, ani media, ani partie nie są mentalnie przygotowane, by robić z tego widowisko. - Tam się rozstrzyga, kto będzie rządzić w województwach, ale media i partie jakoś sobie z tym nie radzą - zaznacza politolog. Wskazuje, że nie ma np. debat między kandydatami na marszałków województw, a partie opozycyjne w ogóle boją się wskazywać takich kandydatów.

"Te wybory przegrali politycy"

Zdaniem Annusewicza może być jeden pozytywny skutek dalszej kompromitacji polityków partyjnych, widocznego podczas tej kampanii, m.in. za sprawą "afery madryckiej". Beneficjentami tej sytuacji mogą być autentyczne lokalne komitety wyborcze. - Te wybory przegrali politycy, a mają szanse wygrać lokalni działacze samorządowi - mówi Annusewicz. Mają zresztą tego świadomość sami pozapartyjni kandydaci, którzy podczas kampanii wzywali do dalszego odpartyjnienia samorządów. - Przynajmniej 15 proc. mieszkańców naszego kraju nie chce głosować na partie, ale chce głosować w wyborach samorządowych i będzie popierać lokalne komitety wyborcze. Bezpartyjne ruchy cieszą się autentycznym poparciem społecznym. W wielu przypadkach to sami mieszkańcy namawiali nas do startu w wyborach. Ważny jest brak dyscypliny partyjnej i jasny system odpowiedzialności – odpowiada ten, który dał się wybrać - podkreślał podczas jednej z konferencji prezydent Poznania Ryszard Grobelny, kandydujący na kolejną kadencję z własnego komitetu.

Niemniej jednak kandydowanie bezpartyjnych kandydatów ma też inne oblicze. W Olsztynie w wyborach prezydenckich zdecydował się wystartować Czesław Małkowski - odwołany w 2008 roku w wyniku tzw. seksafery w ratuszu - mimo że proces, w którym oskarżono go o przestępstwa seksualne wobec czterech kobiet, toczy się cały czas przed sądem.

Wybory już w niedzielę

Wybory samorządowe odbędą się 16 listopada 2014 roku. Zgodnie z ordynacją kandydaci do rad gmin zostaną wyłonieni w jednomandatowych okręgach wyborczych. W wyborach do rad powiatów, rad miejskich, sejmików oraz rad dzielnic Warszawy obowiązuje system proporcjonalny. Liczba kobiet na listach nie może stanowić mniej niż 35 proc. liczby wszystkich kandydatów. We wszystkich 85 okręgach wyborczych w wyborach do 16 sejmików województw listy zarejestrowały PO, PiS, PSL, SLD Lewica Razem oraz Nowa Prawica Janusza Korwin-Mikkego. Ponadto Ruch Narodowy zarejestrował listy w 81 na 85 okręgach wyborczych we wszystkich województwach, a Demokracja Bezpośrednia w 51 na 85 okręgów. Jednolite numery list w wyborach do sejmików, rad powiatów i rad gmin otrzymały komitety, które zarejestrowały listy w co najmniej połowie okręgów w wyborach do wszystkich sejmików województw. Kandydaci PO wystartują z list z nr 4; PiS z list z nr 3; listy komitetu SLD Lewica Razem będą miały nr 6; PSL - 1; Nowej Prawicy JKM - nr 7; Demokracji Bezpośredniej - nr 2; Ruchu Narodowego - nr 5. 16 listopada odbędą się też bezpośrednie wybory wójtów, burmistrzów i prezydentów miast. Jeśli w pierwszej turze żaden z kandydatów nie otrzyma bezwzględnej liczby głosów, 30 listopada przeprowadzona zostanie druga tura, w której wystartują dwaj najlepsi.

[object Object]
Czas decyzji. Ruszyły wybory samorządowetvn24
wideo 2/35

Autor: kde / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Raporty:
Pozostałe wiadomości

Jedna z pięciu ofiar piątkowego ataku w Magdeburgu to dziewięcioletni Andre. "Niech mój mały miś znowu lata dookoła świata" - napisała w pożegnalnym wpisie w mediach społecznościowych jego matka. Hołd zmarłemu dziewięciolatkowi oddała też lokalna straż pożarna. Chłopiec należał do jej dziecięcego oddziału.

"Był z nami tylko dziewięć lat". Matka żegna syna, który zginął na jarmarku

"Był z nami tylko dziewięć lat". Matka żegna syna, który zginął na jarmarku

Źródło:
BBC, Bild, Sky News

Premier Albanii Edi Rama zapowiedział wprowadzenie blokady na popularną aplikację TikTok - poinformował Reuters. Nowe przepisy mają zacząć obowiązywać od stycznia 2025 roku. TikTok domaga się wyjaśnień od albańskich władz.

Zapowiedź zakazu popularnej aplikacji. "Zablokujemy dla wszystkich"

Zapowiedź zakazu popularnej aplikacji. "Zablokujemy dla wszystkich"

Źródło:
Reuters

Samolot z dziesięcioma osobami na pokładzie rozbił się i uderzył w sklep w centrum turystycznej miejscowości Gramado na południu Brazylii. Jak podały władze, nikt z pasażerów nie przeżył.

Samolot spadł na sklep

Samolot spadł na sklep

Źródło:
Reuters

Pogoda na Boże Narodzenie. Przed świętami lokalnie dosypie jeszcze trochę śniegu, czy jednak wystarczy go, by utrzymał się do Wigilii? Sprawdź najnowszą aktualizację świątecznej prognozy pogody.

Przed samymi świętami spadnie śnieg. Czy pozostanie z nami na dłużej?

Przed samymi świętami spadnie śnieg. Czy pozostanie z nami na dłużej?

Źródło:
tvnmeteo.pl

Członek Państwowej Komisji Wyborczej Ryszard Kalisz ujawnił w TVN24, że otrzymał e-mail z informacją, że przewodniczący PKW Sylwester Marciniak "zarządził tryb obiegowy podjęcia uchwał", wśród których ma się znajdować uchwała w sprawie sprawozdania finansowego komitetu wyborczego PiS. Kalisz zgodził się, że jest to próba podjęcia uchwały "tylnymi drzwiami" przez przewodniczącego PKW. Sprawę komentowali politycy PSL, KO, a także szefowa kancelarii prezydenta.

PKW "najwyraźniej chce dopchnąć kolanem możliwość finansowania Prawa i Sprawiedliwości"

PKW "najwyraźniej chce dopchnąć kolanem możliwość finansowania Prawa i Sprawiedliwości"

Źródło:
TVN24

Amerykańska aktorka Blake Lively oskarżyła Justina Baldoniego, swojego partnera z planu "It Ends with Us" i jednocześnie reżysera tego filmu, o szereg niestosownych zachowań. Aktorka twierdzi również, że mężczyzna, wspólnie ze studiem, które wyprodukowało film, zorganizował przeciwko niej kampanię oszczerstw. Prawnik studia stanowczo temu zaprzeczył, nazywając twierdzenia aktorki "całkowicie fałszywymi i oburzającymi".

Improwizowane pocałunki, "plan odwetu" i kampania oszczerstw. Blake Lively oskarża reżysera

Improwizowane pocałunki, "plan odwetu" i kampania oszczerstw. Blake Lively oskarża reżysera

Źródło:
BBC, New York Times, Variety

W australijskim stanie Wiktoria trwa walka z pożarem, który niemal tydzień temu wybuchł na terenie parku narodowego. W niedzielę płomienie ogarniały obszar 34 tysięcy hektarów i wciąż rozszerzały swój zasięg. Mieszkańcy miejscowości sąsiadujących z parkiem musieli opuścić swoje domy i nie wrócą do nich przed świętami.

Musieli uciekać z domów przed świętami. "Ludzie nie są do końca pewni, co się wydarzy"

Musieli uciekać z domów przed świętami. "Ludzie nie są do końca pewni, co się wydarzy"

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, The Guardian, ABC News, 9news.com.au

Wielu zagranicznych internautów zachwyciła znajdująca się w Polsce świecąca w ciemności ścieżka rowerowa, na której w nocy jakoby widać odwzorowane gwiazdy i gwiazdozbiory. Jak się okazuje, w kraju mamy takiego rodzaju drogę dla rowerów, ale nie wygląda tak spektakularnie.

Świecąca w ciemności ścieżka rowerowa w Polsce? Prawdziwa tak nie wygląda

Świecąca w ciemności ścieżka rowerowa w Polsce? Prawdziwa tak nie wygląda

Źródło:
Konkret24

Zaparkował na torach tramwajowych i - jak ustalili strażnicy miejscy - poszedł prawdopodobnie na pobliski bazar. Tramwaje nie mogły przejechać swoją trasą, co doprowadziło do paraliżu komunikacyjnego. Kiedy po ponad pół godzinie kierowca wrócił do auta, czekały tam już służby. Mężczyzna dostał trzy tysiące złotych mandatu, którego nie przyjął.

Zaparkował na torach tramwajowych. "Doprowadził do paraliżu komunikacyjnego"

Zaparkował na torach tramwajowych. "Doprowadził do paraliżu komunikacyjnego"

Źródło:
TVN24

W poniedziałek oddamy do użytku odcinek drogi ekspresowej S7, dzięki czemu Warszawa i Kraków uzyskają bezpośrednie połączenie - informuje Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA). Podróż między miastami ma trwać około 2,5 godziny, czyli prawie o połowę krócej niż gdy jeżdżono starą krajową "siódemką" przez Radom i Kielce.

Odejście od XIX-wiecznego traktu. Podróż do stolicy niemal o połowę krótsza

Odejście od XIX-wiecznego traktu. Podróż do stolicy niemal o połowę krótsza

Źródło:
PAP, GDDKiA

IMGW ostrzega przed intensywnymi opadami śniegu i silnym wiatrem. Niebezpieczne warunki panują w południowych regionach Polski. Sprawdź, gdzie zachować szczególną ostrożność.

Miejscami spadnie nawet 20 centymetrów śniegu. IMGW ostrzega

Miejscami spadnie nawet 20 centymetrów śniegu. IMGW ostrzega

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Naukowcy z Katedry Warzywnictwa Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu opracowali innowacyjną szklarnię, a w zasadzie cieplarnię bąbelkową, która zapewni wzrost plonu i pomoże zmniejszyć ilość wykorzystanej energii. W hodowli owoców i warzyw pomóc ma piana z mydła.

Owoce i warzywa w... bańkach mydlanych. Innowacyjne rozwiązanie poznańskich naukowców

Owoce i warzywa w... bańkach mydlanych. Innowacyjne rozwiązanie poznańskich naukowców

Źródło:
tvn24.pl

Premier Węgier Viktor Orban nie po raz pierwszy realizuje skrupulatnie politykę Władimira Putina w Unii Europejskiej, ponieważ uderza w fundamenty wspólnoty - ocenił w "Kawie na ławę" w TVN24 europoseł PSL Krzysztof Hetman, komentując kwestię azylu politycznego dla posła PiS Marcina Romanowskiego. Europoseł Konfederacji Stanisław Tyszka mówił, o "zdziecinnieniu polskiej polityki, która sprowadza się do relacji interpersonalnych w tym przypadku między Tuskiem a Orbanem, którzy byli kiedyś kumplami, pokłócili się w tym momencie i robią sobie na złość".

"Romanowski może być kartą przetargową" w negocjacjach Orbana z Komisją Europejską

"Romanowski może być kartą przetargową" w negocjacjach Orbana z Komisją Europejską

Źródło:
TVN24, PAP

Sprawca piątkowego ataku w Magdeburgu, w wyniku którego zginęło pięć osób, a ponad 200 zostało rannych, został oskarżony o popełnienia morderstwa i usiłowania zabójstwa - poinformowała w niedzielę niemiecka policja. Niemiecki Federalny Urząd do spraw Migracji i Uchodźców przekazał, że otrzymał ostrzeżenie o pochodzącym z Arabii Saudyjskiej mężczyźnie już pod koniec lata 2023 roku za pośrednictwem mediów społecznościowych. W wyniku zamachu zginął 9-letni chłopiec oraz cztery kobiety w wieku od 45 do 75 lat.

Ostrzeżenie otrzymali półtora roku temu. W piątek zabił pięć osób

Ostrzeżenie otrzymali półtora roku temu. W piątek zabił pięć osób

Źródło:
PAP, Reuters

Posłanka Magdalena Filiks z KO napisała, że "w Szczecinie i w Gdańsku i wielu innych miejscach doszło w ostatnich latach do takich sytuacji" jak w piątek w Magdeburgu, gdzie w wyniku zamachu i wjechanie autem w tłum zginęło pięć osób, a rannych zostało ponad 200. Tyle że, wydarzenia w Szczecinie i Gdańsku miały zupełnie inny charakter.

Filiks: wydarzenia w Szczecinie i Gdańsku jak zamach w Magdeburgu. Nie można porównywać

Filiks: wydarzenia w Szczecinie i Gdańsku jak zamach w Magdeburgu. Nie można porównywać

Źródło:
Konkret24

Niezwykle ciepła grudniowa aura właśnie dobiegła końca. Czego możemy się spodziewać w święta Bożego Narodzenia i w sylwestra? Sprawdź długoterminową prognozę temperatury na 16 dni, przygotowaną przez prezentera i synoptyka tvnmeteo.pl Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: będzie zimniej niż ostatnio

Pogoda na 16 dni: będzie zimniej niż ostatnio

Źródło:
tvnmeteo.pl

Agencja Reutera opublikowała nagranie, pokazujące moment uderzenia drona w 37-piętrowy wieżowiec w rosyjskim Kazaniu. Wideo pochodzi z portali społecznościowych. Według strony ukraińskiej, bezzałogowiec uderzył w budynek w wyniku działania rosyjskiego systemu walki radioelektronicznej i obrony powietrznej.

Dron uderza w wieżowiec. W Kazaniu "zatrzęsły się żyrandole"

Dron uderza w wieżowiec. W Kazaniu "zatrzęsły się żyrandole"

Źródło:
NV, Tatar-Inform, Kommiersant, tvn24.pl

Przez pół wieku przepisy chroniły wilki na naszym kontynencie, teraz znów będzie można do nich strzelać. Ale póki co - nie w Polsce. Komisja Europejska uchyliła wprawdzie furtkę do polowań na wilki, ale polski rząd deklaruje, że nie zamierza na razie z niej korzystać. Na ten moment więc wilk pozostaje w naszym kraju zwierzęciem pod ścisłą ochroną.

"Kraje zachodnie deklarowały ścisłą ochronę wilków, teraz chcą je zabijać. Nie powinniśmy im tego ułatwiać"

"Kraje zachodnie deklarowały ścisłą ochronę wilków, teraz chcą je zabijać. Nie powinniśmy im tego ułatwiać"

Źródło:
tvn24.pl

Przeniósł nie tylko stolicę z Krakowa do Warszawy, ale też stolicę Puszczy Białowieskiej ze starej do nowej Białowieży. Mowa o królu Zygmuncie III Wazie, który wybudował zapomniany dziś dwór myśliwski, po którym jedyną pamiątką są rosnące w jego miejscu dęby. Archeolodzy odkryli właśnie XVI-, XVII- i XVIII-wieczne cegły, które były częścią fundamentów jednego z budynków wchodzących w skład założenia dworskiego.  

Gomułka bał się, że Sowieci zabiorą ten kawałek Polski. Tajemnica dębów odkryta w Białowieży

Gomułka bał się, że Sowieci zabiorą ten kawałek Polski. Tajemnica dębów odkryta w Białowieży

Źródło:
tvn24.pl
Nie ma demokracji bez czytania. To w języku znajdziemy odtrutkę na populizm

Nie ma demokracji bez czytania. To w języku znajdziemy odtrutkę na populizm

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Właściciel TVN - amerykański koncern Warner Bros. Discovery - rozpoczął proces sprzedaży firmy - podał w piątek Reuters. Do tych informacji odniósł się rzecznik WBD, podkreślając, że dla "Warner Bros. Discovery podczas podejmowania decyzji o sprzedaży, zachowanie niezależności newsów TVN jest priorytetem".

Warner Bros. Discovery rozważa sprzedaż TVN. "Zachowanie niezależności newsów priorytetem"

Warner Bros. Discovery rozważa sprzedaż TVN. "Zachowanie niezależności newsów priorytetem"

Źródło:
Reuters, tvn24.pl
"Archipelag" księdza Michała O. jak willa plus. Tylko 20 razy bardziej

"Archipelag" księdza Michała O. jak willa plus. Tylko 20 razy bardziej

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Papieski jałmużnik kardynał Konrad Krajewski dotarł do Ukrainy medycznym kamperem, który będzie działał jak mobilny szpital. Możliwe będzie w nim między innymi przeprowadzanie zabiegów chirurgicznych - poinformował w niedzielę portal Vatican News.

Papież poświęcił, kardynał zawiózł

Papież poświęcił, kardynał zawiózł

Źródło:
PAP

Przed nami czas, kiedy nikt nie powinien być sam i kiedy nikt nie powinien być głodny. Już w weekend rozpoczęły się wigilie dla osób w kryzysie bezdomności, samotnych i ubogich. Od 28 lat miejscem spotkań jest Rynek Główny w Krakowie. To już 28. Wigilia Jana Kościuszki, krakowskiego restauratora. To wydarzenie łączy ludzi o wielkich sercach, by wspólnie pomóc i stworzyć chociaż namiastkę świąt Bożego Narodzenia.

Wielka mobilizacja przed świętami. Akcje dla osób potrzebujących w całej Polsce

Wielka mobilizacja przed świętami. Akcje dla osób potrzebujących w całej Polsce

Źródło:
Fakty po Południu TVN24