"Policjanci wywierali nieprzyjemną presję". Funkcjonariusze w domach dziennikarzy

[object Object]
Redaktor naczelny OKO.press o interwencji policji w domu dziennikarzy portalutvn24
wideo 2/4

Policja pojawiła się w domach dziennikarzy OKO.press po tym, jak zarejestrowali protest przeciwko koncertowi Chóru Aleksandrowa w Bydgoszczy. Operatorka filmowa wydała funkcjonariuszom nagrania. - Zamierzamy zaskarżyć czynności policji ze względu na to, że była wyraźna informacja, że materiał jest objęty tajemnicą dziennikarską - zapowiedział redaktor naczelny OKO.press Piotr Pacewicz.

7 grudnia w hali Łuczniczka w Bydgoszczy odbył się koncert Chóru Aleksandrowa. W jego trakcie dwaj aktywiści wbiegli na scenę z transparentem "Kremlowski raszyzm won za Don" i okrzykami "Łapy precz od Ukrainy". Zarejestrowali to współpracownicy OKO.press.

W sobotę "8 grudnia około południa policja zjawiła się w domach dwojga naszych dziennikarzy. Jednego nie zastali w domu, druga osoba – współpracująca z OKO.press operatorka filmowa - była w domu" - czytamy na portalu.

"Wywieranie nieprzyjemnej presji"

- Policja przyszła do naszej współpracowniczki, operatorki, która towarzyszyła Robertowi Kowalskiemu w rejestrowaniu tego incydentu - jak to agencja TASS nazwała - w Bydgoszczy - opowiadał w TVN24 redaktor naczelny OKO.press Piotr Pacewicz.

Jak mówił, policjanci, przedstawiając się, podali "wprowadzające w błąd" informacje. - Może to nie jest jakieś poważne naruszenie prawa, ale strasznie nieprzyjemny obyczaj, to znaczy powiedzieć komuś do domofonu, że chodzi o sprawy nieletnich. I w ten sposób dziewczyna wpuszcza (funkcjonariuszy - red.), bo jest przekonana, że może był incydent na osiedlu bądź coś w tym rodzaju. Potem się okazuje, że powód wizyty jest inny - relacjonował.

Dodał, że wizyta trwała ponad godzinę. Podczas niej - jak mówił naczelny portalu - policjanci "wywierali nieprzyjemną presję".

- Nie pozwalają wziąć do ręki dokumentu przeszukania. Kiedy operatorka mówi, że to jest materiał dziennikarski, że stanowi własność OKO.press, że jeżeli chcą go, muszą się zwrócić do redakcji, że są tam rzeczy objęte tajemnicą dziennikarską - słyszy: w takim razie, proszę pani, zabieramy cały sprzęt - opowiadał.

Operatorka miała informować policję, że czeka na jadącego już do niej prawnika, ale w końcu - "zestresowana" - wydała materiał zapisany na pendrivie.

- Zamierzamy zaskarżyć te czynności ze względu na to, że była wyraźna informacja, że to jest objęte tajemnicą dziennikarską - zapowiedział redaktor naczelny OKO.press.

Zaznaczył, że nagrany "materiał nie ujawnia źródeł", ale - jak dodał - zgodnie z przepisami tajemnicą dziennikarską objęte są również te materiały, które mogą zaszkodzić osobom trzecim.

Policja w domach dziennikarzy. Naczelny OKO.press: zamierzamy złożyć zażalenie na interwencje
Policja w domach dziennikarzy. Naczelny OKO.press: zamierzamy złożyć zażalenie na interwencjetvn24

Dziennikarz ma się stawić na policji

Do dziennikarza Roberta Kowalskiego, którego - jak informował portal - w sobotę 8 grudnia policjanci nie zastali, funkcjonariusze przyszli "w poniedziałek wieczorem" - przekazał Pacewicz. - Kategorycznie odmówił wydania czegokolwiek. Powiedział, że dalsza rozmowa możliwa jest tylko z adwokatem - dodał.

Sam Kowalski potwierdził, że trzech policjantów przyszło do niego po materiał filmowy.

- Ale ja powiedziałam: mam czy nie mam, to jest moja sprawa. Na pewno nie dam im żadnego materiału, bo on jest objęty tajemnicą dziennikarską. Udało mi się nawiązać z nimi taki kontakt, że zostawili mi wezwanie na przesłuchanie w komendzie. Bo tak to powinno wyglądać. Policja ma prawo prowadzić takie sprawy, ale powinna się skontaktować z redakcją. Można przecież zupełnie spokojnie umówić się na przesłuchanie, złożenie wyjaśnień w takim terminie, który będzie pasował obydwu stronom - mówił.

Kowalski: trzech policjantów przyszło po materiał filmowy
Kowalski: trzech policjantów przyszło po materiał filmowytvn24

Według relacji reporterki TVN24 Ewy Paluszkiewicz, Kowalskiemu nakazano stawienie się we wtorek na policji w celu złożenia wyjaśnień.

Policja: celem nie było naruszanie swobody dziennikarzy

Do sprawy odniosła się Komenda Stołeczna Policji. - W tym przypadku ważne było, żeby czynności były wykonane jak najszybciej. (...) Stąd te czynności wykonywano już w sobotę. Nie doszukiwałbym się tutaj żadnych działań, które miałyby na celu naruszać swobody dziennikarzy. Takiego celu tu nie było - zapewniał w TVN24 rzecznik KSP kom. Sylwester Marczak.

Dodał, że "czynności związane były przede wszystkim z czynem, którym zajmuje się komenda w Bydgoszczy". - Chodziło przede wszystkim o zabezpieczenie materiału filmowego. Ciężko mówić, że jest jakąkolwiek tajemnicą, dlatego że chociażby został upubliczniony bezpośrednio na stronie - oświadczył rzecznik.

Szef MSWiA: czekam na informację od policji

Minister spraw wewnętrznych i administracji Joachim Brudziński napisał w poniedziałek na Twitterze, że "wyjaśni tę sprawę". "Czekam na szczegółowe informacje od policji. Wstępnie dowiedziałem się, że policja wylegitymowała Panią, która filmowała zajście podczas koncertu, nie poinformowała wówczas, że jest dziennikarzem" - wskazał.

Szef MSWiA przekazał także, że "później w trakcie prowadzenia czynności policja dysponując jej adresem miała zwrócić się do niej z prośbą o wydanie nagrania jako dowodu zakłócenia koncertu".

Autor: js//rzw / Źródło: TVN24, OKO.press, PAP

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Senator Marek Borowski stwierdził w "Faktach po Faktach" w niedzielę, że spotkanie prezydenta Andrzeja Dudy z prezydentem USA Donaldem Trumpem w sobotę "trochę nie wyszło". Zaznaczył jednak, że takie próby trzeba podejmować.

"To miało wyglądać trochę inaczej". Spotkanie Duda-Trump

"To miało wyglądać trochę inaczej". Spotkanie Duda-Trump

Źródło:
TVN24

Czy na pewno otoczenie prezydenta postawiło we właściwej sytuacji głowę państwa, wysyłając go na tego rodzaju spotkanie? - pytał w programie "W kuluarach" dziennikarz "Faktów" TVN Piotr Kraśko, odnosząc się do rozmowy Andrzeja Dudy z Donaldem Trumpem na marginesie prawicowej konferencji. Reporterka "Faktów" TVN Arleta Zalewska przekazała, że Pałac Prezydencki dwukrotnie przez ostatnie pół roku starał się o doprowadzenie do rozmowy obu przywódców. Duda miał jednak warunek, by doszło do niej w Białym Domu lub rezydencji Trumpa. Dodała, że po informacji o planowanej wizycie Emmanuela Macrona w Waszyngtonie w poniedziałek, "ktoś przekonał prezydenta, że to on powinien być pierwszy".

Andrzej Duda miał warunek, ale "ktoś przekonał prezydenta"

Andrzej Duda miał warunek, ale "ktoś przekonał prezydenta"

Źródło:
TVN24

Papież Franciszek pozostaje w stanie krytycznym - poinformował Watykan. Papież jest w szpitalu od 14 lutego. Trafił tam z powodu problemów z oddechem.

Papież wciąż w stanie krytycznym

Papież wciąż w stanie krytycznym

Źródło:
Reuters, TVN24, PAP

Poparcie Elona Muska dla skrajnie prawicowej partii AfD w Niemczech nie jest tajemnicą. Sam przyznawał jednak, że do pewnego czasu nie znał w pełni tej formacji. Według mediów zmieniło się to, po tym jak zaczął wchodzić w interakcje z niemiecką prawicową influencerką i aktywistką Naomi Seibt. 24-latka mówiła w wywiadzie dla Reutersa, że miliarder i współpracownik Donalda Trumpa napisał do niej w czerwcu, chcąc dowiedzieć się więcej o partii. - Wyjaśniłam mu, że AfD nie jest podobna do ideologii nazistowskiej ani Hitlera - powiedziała Seibt. Media wyliczają, że przez ostatnie miesiące wielokrotnie reagowali wzajemnie na swoje treści w serwisie X.

To jej opinii słucha Musk. Tajna broń AfD

To jej opinii słucha Musk. Tajna broń AfD

Źródło:
Reuters, The Guardian, PAP, The Independent

Bardzo dobre, doskonałe - tak określił spotkanie z prezydentem Andrzejem Dudą Donald Trump. Dodał, że "to fantastyczny facet", a "Polska to wspaniały przyjaciel". Ich rozmowa trwała około 10 minut i odbyła się w sobotę na marginesie konferencji konserwatystów pod Waszyngtonem.

"To fantastyczny facet". Donald Trump o Andrzeju Dudzie

"To fantastyczny facet". Donald Trump o Andrzeju Dudzie

Źródło:
tvn24.pl

Skrajnie prawicowa partia Alternatywa dla Niemiec (AfD) uzyskała w niedzielnych wyborach do Bundestagu wynik 19,5 procent. To najlepszy rezultat tego ugrupowania w historii. - Nasza ręka będzie zawsze wyciągnięta do wspólnego utworzenia rządu - mówiła po ogłoszeniu wyników liderka partii Alice Weidel. Wybory - według wyników exit poll - wygrał chadecki blok CDU/CSU, ale będzie musiał szukać koalicjantów. Przed wyborami główne niemieckie ugrupowania odżegnywały się od pomysłów utworzenia rządu z AfD.

AfD z najlepszym wynikiem w historii

AfD z najlepszym wynikiem w historii

Źródło:
Reuters, PAP

Głosowanie w wyborach federalnych w Niemczech dobiegło końca. Chadecki blok CDU/CSU zdobył 28,9 procent, a prawicowo-populistyczna Alternatywa dla Niemiec (AfD) 19,5 procent. Na trzecim miejscu znaleźli się socjaldemokraci z SPD z wynikiem 16 procent - wynika z sondażu exit poll opublikowanego tuż po zamknięciu lokali wyborczych. Zieloni zdobyli 13,5 procent głosów.

Niemcy zagłosowali. Są wyniki exit poll

Niemcy zagłosowali. Są wyniki exit poll

Źródło:
PAP, Reuters, Tagesschau, BBC

Jestem gotowy odejść ze stanowiska prezydenta, jeśli przyniesie to pokój w Ukrainie lub doprowadzi do przyjęcia jej do NATO - powiedział w niedzielę prezydent Wołodymyr Zełenski. Odniósł się również do udziału prezydenta USA Donalda Trumpa w negocjacjach pokojowych z Rosją.

"Jestem gotowy odejść". Deklaracja Zełenskiego

"Jestem gotowy odejść". Deklaracja Zełenskiego

Źródło:
Reuters, PAP

W jednym z tuneli w Bostonie doszło do bardzo poważnej sytuacji. Ze stropu oderwał się osłabiony przez zmiany pogody duży kawał betonu.

Kawał betonu spadł w tunelu, którym jechały samochody

Kawał betonu spadł w tunelu, którym jechały samochody

Źródło:
CNN, cbsnews.com

Choć temperatura jest dodatnia i trwa odwilż, wiele osób postanowiło spacerować w niedzielę po zamarzniętej tafli Jeziorka Kamionkowskiego w Parku Skaryszewskim. Do równie niebezpiecznych sytuacji dochodzi na Jeziorku Czerniakowskim. Na lód wchodzą dorośli z dziećmi.

Trwa odwilż, lód szybko topnieje, a na zamarzniętych jeziorach całe rodziny

Trwa odwilż, lód szybko topnieje, a na zamarzniętych jeziorach całe rodziny

Źródło:
Kontakt24

Kobieta jest w ósmym miesiącu ciąży, ale nie chciała korzystać z noclegowni, bo musiałaby się rozdzielić ze swoim mężem. Dlatego rozbili namiot w jednym z łódzkich parków. Tam mieszkali, nawet podczas mrozów. Dzięki strażnikom miejskim, urzędnikom i wolontariuszom mają już dach nad głową.

Jest w ósmym miesiącu ciąży, mieszkała z mężem w namiocie w miejskim parku

Jest w ósmym miesiącu ciąży, mieszkała z mężem w namiocie w miejskim parku

Źródło:
tvn24.pl

Trzeba było wyciąć 29 klonów i topoli rosnących wzdłuż drogi powiatowej w Kisielicach (Warmińsko-Mazurskie). Ktoś podciął drzewa w taki sposób, że mogły przewrócić się na jezdnię. Policja szuka sprawcy. 

Ktoś podciął 29 drzew rosnących wzdłuż drogi

Ktoś podciął 29 drzew rosnących wzdłuż drogi

Źródło:
PAP

Nadchodzące dni przyniosą przewagę chmur, choć niewykluczone są miejscowe przejaśnienia lub rozpogodzenia. Lokalnie będą pojawiać się mgły ograniczające widzialność. Będzie cieplej.

Nawet 12 stopni. Cena, jaką zapłacimy za ciepło, to chwilami przygnębiająca aura

Nawet 12 stopni. Cena, jaką zapłacimy za ciepło, to chwilami przygnębiająca aura

Źródło:
tvnmeteo.pl

Bomba ekologiczna - tak mówi się o skażonych terenach po dawnych zakładach chemicznych Zachem w Bydgoszczy. Miasto nie jest w stanie wziąć na siebie kosztów oszyszczenia, które są szacowane na kilka miliardów złotych. Bez pomocy państwa lub Unii Europejskiej jest to niemożliwe. Hydrogeolog dr hab. inż. Mariusz Czop, profesor Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie mówi wprost o "gigantycznej porażce naszego państwa".

To tykająca bomba ekologiczna. "Gigantyczna porażka naszego państwa"

To tykająca bomba ekologiczna. "Gigantyczna porażka naszego państwa"

Źródło:
tvn24.pl

Miliarder, 94-letni Warren Buffet, sprzedał pod koniec 2024 roku akcje o wartości ponad 134 miliardów dolarów. Zwiększył tym samym zapas gotówki firmy Berkshire, w której jest prezesem, do rekordowej sumy 334 miliardów dolarów - wynika z rocznego raportu. Nie wyjaśnia jednak powodów swojej decyzji.

Warren Buffet pozbywa się kolejnej puli akcji. Analitycy spekulują dlaczego

Warren Buffet pozbywa się kolejnej puli akcji. Analitycy spekulują dlaczego

Źródło:
PAP

Skute lodem o tej porze roku jezioro White Bear Lake w stanie Minnesota to zwyczajny widok. Ale uwięziony w nim samochód marki Buick to, zdaniem miejscowych, "coś niezwykłego".

Auto uwięzione w zamarzniętym jeziorze. Właściciel zwleka, policjanci apelują

Auto uwięzione w zamarzniętym jeziorze. Właściciel zwleka, policjanci apelują

Źródło:
CBS News
Leki, psychodeliki i elektrowstrząsy. Jak naukowcy szukają źródła depresji

Leki, psychodeliki i elektrowstrząsy. Jak naukowcy szukają źródła depresji

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Ceny pączków w zbliżający się tłusty czwartek powinny zostać na stabilnym poziomie, pomimo, że koszty podstawowych produktów wykorzystywanych do ich smażenia, takich jak jaja, masło i mąka, wzrosły - ocenił BNP Paribas. Z kolei za cukier i olej piekarnie zapłacą mniej. Ile trzeba będzie zapłacić za pączki w zbliżający się Tłusty Czwartek?

Z lukrem, z konfiturą i te dietetyczne. Ile zapłacimy za pączki w Tłusty Czwartek?

Z lukrem, z konfiturą i te dietetyczne. Ile zapłacimy za pączki w Tłusty Czwartek?

Źródło:
PAP
Tak wytrenowano chińską AI

Tak wytrenowano chińską AI

Źródło:
tvn24.pl
Premium
Pan Schmidt daje żółtą kartkę, "księgowy" może stracić stołek. Dokąd zmierzają Niemcy?

Pan Schmidt daje żółtą kartkę, "księgowy" może stracić stołek. Dokąd zmierzają Niemcy?

Źródło:
tvn24.pl
Premium