Prezydenturę Andrzeja Dudy pozytywnie ocenia 54 proc. ankietowanych, negatywnie - 34 proc. - wynika z sierpniowego sondażu Centrum Badania Opinii Społecznej (CBOS). Polacy oceniali również pracę Sejmu i Senatu oraz funkcjonowanie Trybunału Konstytucyjnego.
W porównaniu do poprzedniego sondażu, z lipca, notowania prezydenta Dudy zmieniły się niewiele. O 2 punkty proc. mniej jest osób wystawiających mu pozytywną ocenę, o tyle samo zwiększyła się grupa negatywnie go oceniających. Podobnie jak w poprzednim sondażu, również w sierpniu opinii na temat obecnej prezydentury nie przedstawiło 12 proc. badanych.
Polacy pozytywnie o prezydencie
W sierpniu prezydenturę Andrzeja Dudy pozytywnie ocenia 54 proc. ankietowanych, negatywnie - 34 proc. CBOS podaje, że pozytywnie o prezydenturze Dudy relatywnie często wypowiadają się najstarsi respondenci, mieszkańcy wsi, mający wykształcenie podstawowe, gimnazjalne lub zasadnicze zawodowe, a także rolnicy, bezrobotni, emeryci, badani z gospodarstw domowych o dochodach poniżej 1400 zł na osobę. Pozytywnie o prezydencie wypowiadały się również osoby niezadowolone z własnej sytuacji materialnej, osoby "uczestniczące w praktykach religijnych przynajmniej raz w tygodniu" oraz deklarujące prawicowe poglądy. Z kolei największe niezadowolenie z obecnej prezydentury wyrazili mieszkańcy dużych miast (100 tys. mieszkańców i więcej), mający wyższe wykształcenie, członkowie kadry kierowniczej i specjaliści, pracownicy administracyjno-biurowi, pracownicy usług, prywatni przedsiębiorcy, a także ankietowani niepracujący a zajmujący się domem. Źle o prezydenturze Dudy wyrażały się też osoby uzyskujące najwyższe dochody (2 tys. zł i więcej na osobę), uczestniczący w praktykach religijnych 1–2 razy w miesiącu lub rzadziej oraz respondenci identyfikujący się z polityczną lewicą lub – rzadziej - centrum.
Ponad połowa Polaków negatywnie o Sejmie
CBOS sprawdził też jak Polacy oceniają pracę parlamentu. Z sondażu wynika, że w sierpniu – który jest okresem wakacji parlamentarnych – funkcjonowanie Sejmu pozytywnie oceniło 26 proc. ankietowanych (spadek o 5 pkt. proc. w stosunku do sondażu z lipca), a negatywnie - 57 proc. respondentów (wzrost o 4 pkt. proc.). Zdania o pracy Sejmu nie wyraziło 17 proc. badanych (wzrost o 1 pkt. proc.). W przypadku Senatu, grupa pozytywnie oceniających pracę tej izby parlamentu zmniejszyła się w sierpniu o 4 pkt. proc. (do 27 proc.), a negatywnie oceniających było 46 proc., czyli o 2 pkt. proc. więcej niż w poprzednim sondażu. Opinii o pracy Senatu nie wyraziło 27 proc. ankietowanych (wzrost o 2 pkt. proc.).
Krytycznie o pracy Trybunału
Jak podkreśla CBOS, konflikt wokół Trybunału Konstytucyjnego zaszkodził wizerunkowi tej instytucji. Wprawdzie w ostatnim czasie jej notowania ustabilizowały się i już się nie pogarszają, to jednak trzeci miesiąc z rzędu badani krytykujący funkcjonowanie TK przeważają liczebnie nad tymi, którzy oceniają je pozytywnie. W sierpniu 38 proc. źle oceniało działalność Trybunału, a 29 proc. - dobrze, w lipcu było to 39 proc. wobec 27. proc., w czerwcu - 37 proc. wobec 29 proc. dobrze oceniających TK. Według sondażu, negatywne opinie o Trybunale Konstytucyjnym relatywnie często deklarują mieszkańcy małych miast (poniżej 20 tys. mieszkańców), badani mający wykształcenie zasadnicze zawodowe, źle sytuowani, identyfikujący się z prawicą oraz zamierzający w ewentualnych wyborach głosować na Ruch Kukiz’15 lub PiS. Natomiast z aprobatą o funkcjonowaniu TK częściej niż inni wypowiadają się mieszkańcy dużych miast (100 tys. mieszkańców i więcej), najlepiej wykształceni, badani z gospodarstw o najwyższych dochodach per capita, nieuczestniczący w praktykach religijnych, mający lewicowe poglądy polityczne, jak również popierający Nowoczesną lub PO.
Autor: jaz/ ola / Źródło: PAP