Polska

Macierewicz: wiemy, kogo nazywano "olszewikami" i oszołomami

Polska

[object Object]
Antoni Macierewicz podczas pogrzebu Jana Olszewskiegotvn24
wideo 2/20

Wiemy, kogo nazywano "olszewikami" i oszołomami, wiemy, jak i dlaczego narodził się język nienawiści, mający wyeliminować formację niepodległościową, której twórcą był Jan Olszewski - mówił w sobotę podczas mszy pogrzebowej Jana Olszewskiego były minister obrony narodowej Antoni Macierewicz.

- Janie, panie premierze, dzisiaj przed tobą chylą się sztandary, salutują żołnierze, Polacy oddają hołd, a politycy przyznają ci rację. Dziś cała Polska nie ma wątpliwości, że twoja postawa, twój program i działanie twojego rządu dobrze przysłużyło się ojczyźnie, trafnie definiowało narodowe potrzeby, było konieczne dla wyrwania kraju z zewnętrznego uzależnienia - mówił Antoni Macierewicz.

- Dziś dla wszystkich jesteś bohaterem, wzorem patrioty, człowieka uczciwego i pełnego poświęcenia - podkreślił.

Jak dodał, jedność narodowa wokół osoby i postawy Jana Olszewskiego "jest naszą wielką wartością i nie jest przypadkowa".

- Wyrasta ze świadomości, że program, który realizowałeś, był oczywisty i zarazem konieczny, był programem odbudowy państwa polskiego, bez którego pozostalibyśmy PRL-bis - powiedział.

"Wiemy, jak i dlaczego narodził się język nienawiści"

- Pamiętamy napis "nienawiść" na zdjęciu twojej twarzy. Wiemy, kogo nazywano "olszewikami" i oszołomami, to wszystko była cena, jaką płaciłeś. Krótko mówiąc: wiemy, jak i dlaczego narodził się język nienawiści, mający wyeliminować formację niepodległościową, której ty byłeś twórcą - mówił były szef MON.

Wiemy też - kontynuował - że "język ten ma zniszczyć naród, rozbić naszą wspólnotę, pogrążyć Polskę w chaosie i wiemy, że musimy mu przeciwstawić prawdę, odwagę cywilną i gotowość do pojednania wobec tych, którzy błędy uznali i do Polski chcą powrócić".

- Przed śmiercią powtarzałeś: "nie mam w obowiązku poddać się". Te dwa pojęcia - obowiązek i niepodległość najlepiej charakteryzują twoją postawę życiową i twoją drogę w służbie ojczyzny - podkreślił Macierewicz.

"Janie, jesteś bohaterem, wzorem patrioty, człowieka uczciwego"
"Janie, jesteś bohaterem, wzorem patrioty, człowieka uczciwego"tvn24

Macierewicz: nie byłoby dzisiejszych sukcesów Polski bez dorobku rządu Olszewskiego

- Rząd, którym kierowałeś, pracował zaledwie sześć miesięcy, zaczynał od uznania niepodległości Ukrainy i Białorusi, a skończył na likwidacji baz rosyjskich, rozpoczęciu lustracji i przedstawieniu budżetu gwarantującego trwały wzrost gospodarczy - mówił Macierewicz. - Okazało się, że w bardzo krótkim czasie można zrealizować postulaty, o których mówiono, że są nie do spełnienia - dodał.

Macierewicz stwierdził też, że "nie byłoby dzisiejszych sukcesów gospodarczych i politycznych Polski bez dorobku rządu Jana Olszewskiego".

- Nie byłoby programu 500 plus, bezpiecznych granic, nowoczesnej armii i Wojsk Obrony Terytorialnej, likwidacji bezrobocia i wzrostu gospodarczego - wskazał.

- Warto pamiętać, że stało się tak dlatego, że łagodność języka, skromność i cierpliwość w działaniu towarzyszyły stanowczości i nieustępliwości, której byłeś i jesteś dla wszystkich Polaków wzorem - dodał Macierewicz.

Macierewicz: nie byłoby dzisiejszych sukcesów Polski bez dorobku rządu Olszewskiego
Macierewicz: nie byłoby dzisiejszych sukcesów Polski bez dorobku rządu Olszewskiegotvn24

Autor: tmw//plw / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Raporty:
Pozostałe wiadomości