TVN24 | Polska

"Dramatyczne chwile" na Podkarpaciu. Woda porwała samochody, most

TVN24 | Polska

Autor:
asty/adso
Źródło:
TVN24, PAP
Trudna sytuacja w miejscowości Manasterz
TVN24Trudna sytuacja w miejscowości Manasterz

Zerwane dachy, zalane domy - w miejscowości Manasterz w województwie podkarpackim woda zabierała wszystko. Strażacy ewakuowali kilkadziesiąt osób. Katastrofalna sytuacja w piątek wieczorem i w nocy z piątku na sobotę panowała też w wielu innych miejscowościach regionu.

– Fale przeszły. To były bardzo dramatyczne chwile. Od godziny 15 podkarpaccy strażacy interweniowali ponad 350 razy, usuwając skutki tych niezwykle intensywnych opadów, które przetoczyły się nad częścią województwa podkarpackiego – mówił o sytuacji w miejscowości Manasterz w rozmowie z TVN24 w nocy z piątku na sobotę bryg. mgr inż. Marcin Betleja, rzecznik prasowy Podkarpackiego Komendanta Wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej.

Powiaty najbardziej dotknięte ulewamiGoogle Maps

Przedstawiciel podkarpackiej straży pożarnej dodał, że najmocniej dotknięte opadami zostały powiaty rzeszowski, przeworski, łańcucki i przemyski. W tym ostatnim, jak informuje bryg. mgr. Inż. Maciej Betleja, strażacy pomagali zabezpieczać budynki zagrożone podtopieniem. - Budynki zabezpieczali przy pomocy worków z piaskiem, ale także w miarę możliwości już wypompowywali wodę z zalanych domów mieszkalnych i budynków gospodarczych. Usuwaliśmy również konary i drzewa powalone pod naporem wody z posesji, dróg i chodników – dodał.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO >>>

Skutki ulewnych opadów deszczu na PodkarpaciuTwoje miasto Przeworsk

Zniszczone uprawy, budynki, samochody i maszyny gospodarcze

- Szła potężna fala, która niosła za sobą wszystko, nawet kosiarkę konną, beczki, deski z tartaku i dosłownie w ciągu pięciu całe pole widzenia było zalane. Do nas do domu brakowało dziesięć centymetrów i woda weszłaby do kotłowni. Ja jeszcze nigdy czegoś takiego nie widziałam – mówi mieszkanka Manasterza. – Były trzy ulewy. Przy trzeciej ulewie przyszła również ta fala – dodaje towarzyszący jej mężczyzna.

Mieszkańcy opowiedzieli, że widzieli jak drzewa, które stoją przy rzece, przewracają się od naporu wody. – Zostały zalane wszystkie uprawy, cały dom, piwnica, samochody, maszyny gospodarcze, wszystko jest pod wodą – zwraca uwagę młody mieszkaniec gminy. Jak informują miejscowi, uszkodzeniu uległy również budynki ośrodka zdrowia, banku, szkoły i straży pożarnej. – Nie wiadomo, jak w tej chwili będzie funkcjonowała kanalizacja, bo wszystkie studzienki są położone wzdłuż linii brzegowej. To wszystko zostało nam zalane – mówi mieszkaniec Manasterza.

Zniszczone uprawy, budynki, samochody i maszyny gospodarcze
Zniszczone uprawy, budynki, samochody i maszyny gospodarczeTVN24

"Taka sytuacja nigdy nie miała jeszcze miejsca"

Jak przekazał wcześniej mł. bryg. Tomasz Dzień ze straży pożarnej w Przeworsku, sytuacja w powiecie "jest dramatyczna". - Malutkie cieki wodne przeobraziły się w rwące rzeki, które swoim nurtem zabierały wszystko, łącznie z samochodami i mostem w miejscowości Manasterz - mówił. - Straty, jakie będą, będzie można oszacować dopiero po tym, jak woda opadnie. Póki co z punktu widzenia straży pożarnej sytuacja jest w jakiś sposób opanowana - dodał.

Wskazał, że przeprowadzono ewakuację "co najmniej kilkudziesięciu osób", które tego wymagały. - Teraz pozostanie odpompowywanie piwnic, studni, wszystkiego - wymieniał. -Taka sytuacja nigdy nie miała jeszcze miejsca - podkreślił.

Olbrzymie straty spowodowała rwąca woda po przejściu nawałnicy w miejscowości Hadle Kańczuckie.

Pod wodą znalazła się duża część miejscowości Przedmieście Dubieckie.

Straż Graniczna udostępniła zdjęcia z akcji, pokazujące z lotu ptaka szkody, jakie wywołała woda w województwie podkarpackim.

Zniszczenia po przejściu burz na PodkarpaciuTwoje miasto Przeworsk

Najwyższy stopień ostrzeżenia przed burzami na Podkarpaciu

Wiceszef RCB Grzegorz Świszcz podkreślił, że zalane są domy i gospodarstwa, a niektóre drogi są nieprzejezdne - chodzi między innymi o drogę krajową nr 28 w Birczy oraz drogę wojewódzką nr 835 w Hadlach Szklarskich.

Rzecznik komendanta głównego PSP st. kpt. Krzysztof Batorski poinformował również, że do Rzeszowa wyjechała kompania przeciwpowodziowa "Kielce" - 11 pojazdów z 44 osobami, 14 pompami i 4 łodziami. Z kolei do Przeworska wyjechała kompania "Krakus II" składająca się z 12 pojazdów, 31 osób i 47 pomp.

Zalane ulice i domy na PodkarpaciuTwoje miasto Przeworsk

IMGW wydał w piątek najwyższy, trzeci stopień ostrzeżenia przed burzami z gradem dla sześciu podkarpackich powiatów. Chodzi o miasto Rzeszów oraz powiaty: rzeszowski, łańcucki, przeworski, leżajski oraz niżański. W pozostałej części województwa obowiązuje alert stopnia drugiego.

Autor:asty/adso

Źródło: TVN24, PAP

Źródło zdjęcia głównego: Twoje miasto Przeworsk

Pozostałe wiadomości