TVN24 | Polska

Przewoził tabletki z ekstraktem chronionego gatunku. "Towar skonfiskowano, sprawcy przedstawiono zarzut"

TVN24 | Polska

Autor:
bp/
tam
Źródło:
IAS Rzeszów
Korczowa (Podkarpacie)
Korczowa (Podkarpacie)google maps
wideo 2/8
google mapsKorczowa (Podkarpacie)

Funkcjonariusze Krajowej Administracji Skarbowej na polsko-ukraińskiej granicy zabezpieczyli 500 tabletek zawierających ekstrakt z pławikonika japońskiego. To gatunek objęty ochroną. Właścicielowi medykamentów grozi kara pięciu lat pozbawienia wolności.

Funkcjonariusze KAS namierzyli nielegalne tabletki w samochodzie osobowym na przejściu granicznym w Korczowej (województwo podkarpackie). Pigułki znajdowały się w bagażu podręcznym kierowcy. Podczas kontroli okazało się, że tabletki zawierają ekstrakt z pławikonika japońskiego, który jest chroniony Konwencją waszyngtońską (CITES).

Towar skonfiskowany, podejrzany o przewóz z zarzutem

- Towar został skonfiskowany, a sprawcy postawiono zarzut przewożenia, bez wymaganych dokumentów, okazu gatunku podlegającego ochronie - mówi Agnieszka Siwy z Izby Administracji Skarbowej w Rzeszowie.

W tradycyjnej dalekowschodniej medycynie ekstrakt z pławikonika japońskiego stosowany jest w leczeniu impotencji i schorzeń układu oddechowego.

Jak przekazuje Siwy, przywóz na teren Unii Europejskiej pławikonika japońskiego i jego ekstraktu możliwy jest tylko po uzyskaniu pozwolenia. - Brak takich dokumentów podczas przewozu skutkuje obligatoryjną konfiskatą okazów CITES i karą pozbawienia wolności od trzech miesięcy do pięciu lat - zaznacza Siwy.

Czytaj też: W paczkach ze Stanów Zjednoczonych znaleźli 42 skóry krokodyli

Konwencja waszyngtońska

Konwencja waszyngtońska, w skrócie CITES, została sporządzona w stolicy USA w 1973 roku. Jej celem jest przeciwdziałanie nielegalnemu handlowi zwierzętami i roślinami zagrożonymi wyginięciem. W Polsce zapisy tego dokumentu obowiązują od 1990 roku.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:bp/ tam

Źródło: IAS Rzeszów

Źródło zdjęcia głównego: Izba Administracji Skarbowej w Rzeszowie

Pozostałe wiadomości