Od dziś mamy nowe rozkłady jazdy pociągów. Na trasy wyruszy więcej składów Kolei Mazowieckich, PKP Intercity i PKP Przewozy Regionalne. Wiele pociągów będzie miało zmienione trasy.
Koleje Mazowieckie zwiększą w nowym rozkładzie jazdy liczbę kursujących składów z 662 do 693. Wprowadzone zostały cztery nowe relacje: Radom-Drzewica, Siedlce–Czeremcha, Sierpc–Płock-Kutno i Warszawa–Płock.
Autobusy szynowe dotychczas kursujące w relacji Nasielsk–Sierpc według nowego rozkładu jazdy będą miały wydłużoną relację do Kutna przez Płock.
Nowy rozkład jazdy spółki PKP Przewozy Regionalne przewiduje, że od 9 grudnia br. na trasy wyruszy blisko 3,7 tys. pociągów, czyli ok. 300 więcej niż obecnie.
W rozkładzie 2007/2008 kursować będzie łącznie 3159 pociągów regionalnych, 349 dalekobieżnych pospiesznych oraz 180 pociągów międzynarodowych, w tym 154 w komunikacji przygranicznej.
Spółka PKP Przewozy Regionalne uruchomi m.in. nowe połączenia z Warszawy do wielu regionów kraju oraz zwiększy częstotliowość innych. Np. na linii białostockiej między godziną 15.20 a 18.20 pociągi będą odjeżdżały co godzinę. Z kolei na trasie do Krakowa między 10.50 a 16.50 - co 2 godziny. Zaś do Opola będzie można dojechać najkrótszą trasą - przez Częstochowę. W wakacje zostanie uruchomiony pociąg z Warszawy do Mikołajek (Warmińsko-Mazurskie).
Wiele pociągów ma mieć wydłużone trasy, co pozwoli połączyć np. Lublin ze Szczecinem, Lublin z Gdynią, Przemyśl i Zamość z Bydgoszczą, Zakopane ze Świnoujściem oraz Wrocław z Suwałkami.
Z kolei PKP Intercity w rozkładzie jazdy na 2008 rok zwiększy liczbę połączeń z 244 do 266.
Przewoźnik zamierza uruchomić od 9 grudnia 2007 r. dodatkowe połączenia krajowe przede wszystkim z Warszawy do innych dużych miast. Pociągi między Warszawą a Krakowem będą kursować co 60 minut. Między Warszawą a Poznaniem, Katowicami i Gdynią pociągi będą kursować rano i po południu co godzinę, a w środku dnia w cyklu dwugodzinnym.
W komunikacji międzynarodowej przewoźnik uruchomi m.in. nowe dzienne połączenie z Warszawy i Krakowa do Koszyc i Budapesztu, a także nocne połączenie z Warszawy i Krakowa do Bratysławy i Budapesztu.
Pociąg "Jan Kiepura" zapewni możliwość bezpośredniego dojazdu z Warszawy i Poznania do Amsterdamu, a w podróż do Berlina będzie można udać się dodatkowym pociągiem EuroCity, kursującym do stolicy Niemiec z Poznania. Od 9 grudnia rozpocznie kursowanie bezpośredni wagon sypialny z Krakowa i Kielc do Moskwy.
Źródło: PAP, tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: TVN24