W tym Kościele w Polsce duchowne po raz pierwszy będą mogły zostać proboszczami

GOOGLE
"To, co u nas jest rzadkością, na Zachodzie jest na porządku dziennym"
Źródło: TVN24

Po raz pierwszy w Kościele Ewangelicko-Augsburskim w Polsce duchowne mogą zostać proboszczami. Trzy kobiety zdały egzamin pro ministerio, uzyskując uprawnienia proboszcza administratora.

Rzecznik Kościoła Agnieszka Godfrejów-Tarnogórska poinformowała, że w czwartek w warszawskim Centrum Luterańskim odbył się egzamin kościelny pro ministerio. Uprawnienia proboszcza administratora otrzymali: ks. Halina Radacz z parafii w Żyrardowie, ks. Katarzyna Rudkowska z parafii w Radomiu, a także ks. Marta Zachraj-Mikołajczyk i ks. Paweł Mikołajczyk z parafii Opatrzności Bożej we Wrocławiu.

Zobacz także: Ksiądz Halina Radacz: Luterańska prezbiterka i katolicka biskup? Wyobrażam sobie taką sytuację

Egzamin składał się z dwóch części. "Część pisemna obejmuje kazanie oraz katechezę. Egzamin ustny obejmuje wiedzę z zakresu biblistyki, homiletyki, katechetyki, duszpasterstwa, liturgiki oraz administracji i prawa kościelnego" - wyjaśniła Godfrejów-Tarnogórska. Komisji egzaminacyjnej przewodniczył zwierzchnik Kościoła biskup Jerzy Samiec.

Egzamin kościelny pro ministeri odbył się w warszawskim Centrum Luterańskim

Godfrejów-Tarnogórska powiedziała, że księża, którzy uzyskali pozytywny wynik egzaminu, zyskują prawa do pełnienia samodzielnej funkcji proboszcza administratora parafii.

"Taka osoba jest kierowana do parafii decyzją władz zwierzchnich Kościoła. Po pięciu latach od dnia ordynacji na księdza lub ordynacji diakonackiej duchowni zyskują prawa do ubiegania się o stanowisko proboszcza i kandydowania w wyborach organizowanych przez parafie" - wyjaśniła.

Diakon Halina Radacz: czynnych kobiet diakonów jest jedenaście
Źródło: TVN24 GO

Kościół Ewangelicko-Augsburski w Polsce należy do Światowej Federacji Luterańskiej. Liczy ponad 60 tysięcy wiernych. Ponad połowa polskich luteranów mieszka na Śląsku Cieszyńskim.

Halina Radacz, diakon Kościoła ewangelicko-augsburskiego, rozmawiała z Piotrem Jaconiem:

Czytaj także: