Polska

PO odrabia straty, PiS-owi też rośnie poparcie

Polska

TVN24.plSondaż TNS OBOP dla "GW"

PO powoli odrabia straty. W porównaniu z wynikami sprzed dwóch tygodni PO zyskała 3 punkty procentowe i teraz może liczyć na 44 proc. głosów. Rośnie też poparcie dla PiS i teraz wynosi już 27 proc. - wynika z sondażu TNS OBOP dla "Gazety Wyborczej".

Platforma w ciągu miesiąca zyskała 6 punktów, ale mimo to jej notowania są wyraźnie niższe niż na początku roku - wtedy według TNS OBOP miała poparcie aż 54 proc Polaków.

Partii - jak zaznacza "GW" - zaszkodził chaos na kolei, dyskusja o rosyjskim raporcie o katastrofie smoleńskiej, sprawa OFE i wewnętrzne spory.

W tym samym czasie bardzo powoli, po 1 punkcie proc., rosły notowania PiS. Od grudnia partia Jarosława Kaczyńskiego skoczyła w sondażu TNS OBOP z 22 do 27 proc.

Waha się natomiast poparcie dla SLD. Sojusz miesiąc temu miał 19 proc., dwa tygodnie temu - 13 proc., a teraz stracił jeszcze 1 punkt proc. i ma 12 proc.

Próg wyborczy przekracza jeszcze PSL (6 proc., o 1 punkt proc. mniej niż dwa tygodnie temu).

Nowe inicjatywy poza Sejmem

Poniżej progu wyborczego plasuje się ugrupowanie Polska Jest Najważniejsza, którego wzrost w sondażach okazał się nietrwały. Dwa tygodnie temu PJN miał 6 proc., obecnie - 2 proc.

Nieco lepiej wypadła druga nowa inicjatywa - Ruch Poparcia Janusza Palikota osiągnął 4 proc. To o 2 punkty proc. więcej niż przed dwoma tygodniami.

Sondaż TNS OBOP przeprowadzono w dniach 17-20 lutego na 982-osobowej grupie dorosłych Polaków.

Źródło: Gazeta Wyborcza

Źródło zdjęcia głównego: TVN24.pl

Pozostałe wiadomości