PO będzie domagać się unieważnienia prowadzonego przez ministerstwo obrony narodowej przetargu na samoloty dla VIP-ów i rozliczenia osób odpowiedzialnych w tej sprawie - oświadczył w piątek wiceszef PO Tomasz Siemoniak. Jego zdaniem jest to "jedna z największych afer ostatnich lat".
Inspektorat Uzbrojenia i Boeing podpisały w Warszawie umowę na dostawę trzech samolotów B737 do przewozu VIP-ów. Wartość podpisanej umowy netto wynosi 523,6 miliona dolarów, czyli około 2 miliardy 65 milionów złotych, a po doliczeniu podatku - około 2,5 miliarda złotych. Za te pieniądze MON otrzyma do połowy listopada 2017 roku używany samolot w konfiguracji pasażerskiej (który z czasem zostanie przebudowany) oraz do jesieni 2020 roku dwa nowe samoloty w konfiguracji BBJ2 (czyli B737-800 w wersji z salonką). Obie maszyny będą miały zasięg umożliwiający przewóz pasażerów z Warszawy do Nowego Jorku bez międzylądowania. MON zapewniło, że umowa z Boeingiem zawarta została zgodnie z prawem i jest ważna.
"Rażące naruszenie przepisów prawa"
Innego zdania są jednak posłowie Platformy Obywatelskiej. - Trzeba wyraźnie powiedzieć, że grupa osób w MON z pełną świadomością, wbrew dokumentacji, którą sami zgromadzili, postanowiła zawrzeć kontrakt z jednym wykonawcą z rażącym naruszeniem przepisów prawa i zapewne z dużą szkodą dla interesów państwa polskiego - podkreślił na konferencji prasowej poseł PO Czesław Mroczek.
Jak dodał "taka sytuacja nie może być tolerowana". - Platforma Obywatelska domaga się unieważnienia tego przetargu. Nie ma zgody na to, by w państwie polskim środki publiczne były wydawane po uważaniu, w jakiejś zmowie co do wyboru oferenta. Ten przetarg musi być unieważniony, w tej sprawie muszą działać organy państwa powołane do tego, żeby zatrzymać ten skandaliczny kontrakt - oświadczył polityk PO Zdaniem Tomasza Siemoniaka, byłego szefa MON, kontrakt był przepłacony. - Nie ma powodu, żeby ponad 2 miliardy złotych wydawać na trzy samoloty, a 3 miliardy na pięć samolotów - podkreślił.
Zdaniem wiceszefa PO jedyną rzeczą, jaka udała się temu rządowi i ministrowi obrony narodowej Antoniemu Macierewiczowi to zakup za ogromne pieniądze pięciu samolotów dla VIP-ów. - Dlatego będziemy domagali się unieważnienia tego kontraktu i rozliczenia wszystkich odpowiedzialnych za tę skandaliczną sytuację. To jest naprawdę jedna z największych afer ostatnich lat w Europie i w świecie, taki właśnie sposób zakupu - zaznaczył Siemoniak.
Tematy kontroli
Zakup samolotów do przewozu VIP-ów z wolnej ręki oraz przestrzeganie procedur ochrony informacji niejawnych w ministerstwie obrony narodowej - to niektóre propozycje tematów, którymi mogłaby przyjrzeć się Najwyższa Izba Kontroli w 2018 roku. Zgłosiła je do NIK w minionym tygodniu sejmowa komisja obrony, na wniosek posłów PO. Jak podkreślał Siemoniak, wnioski poparła część posłów PiS.
Na początku maja politycy Platformy Obywatelskiej złożyli również wniosek do MON o kolejną kontrolę poselską. Ma ona dotyczyć umowy na dostawę samolotów dla najważniejszych osób w państwie.
Autor: mart//now / Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Fakty po południu