116 lekarzy z Płocka złożyło w czwartek wypowiedzenia. To 80 proc. zatrudnionych w płockim Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym (WSzZ) specjalistów.
Kolejnych 15 lekarzy ma złożyć wymówienia w terminie późniejszym. Podobną decyzję podjęło 20 ordynatorów - informuje Ogólnopolski Związek Zawodowy Lekarzy szpitala. Okres wypowiedzenia obowiązujący większość lekarzy upływa z końcem września. Niektórzy mają do odebrania zaległe urlopy.
WSzZ w Płocku strajkuje od początku ogólnopolskiej akcji protestacyjnej. Protest przebiega tam w zaostrzonej formie - zmniejszona do trzech liczba lekarzy na każdym oddziale (ordynator, lekarz dyżurny i wspomagający), nie są wypełniane zwolnienia na drukach ZUS ZLA oraz dokumenty dla NFZ.
Lekarze wystosowali list "Do pacjentów korzystających z wiedzy i umiejętności lekarzy pracujących w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Płocku". W liście opisano sytuację zawodową lekarzy oraz wyjaśniono powody decyzji o złożeniu wypowiedzeń z pracy. "Wiele lat czekaliśmy na swoją kolej do normalności. Rzeczywiście dzięki rozszerzeniu Unii Europejskiej ową normalność widzimy i doświadczamy. W wielu krajach jest codziennością tak zwykłą, że aż niezauważalną. W naszym kraju normalność ta jest wszędzie poza miejscem naszej pracy" - napisali lekarze.
Na Mazowszu strajkują obecnie 32 szpitale. Protest zawiesili lekarze z wojewódzkiego szpitala specjalistycznego w Siedlcach, gdyż wstępnie porozumieli się z dyrekcją. Według danych mazowieckiego OZZL, wcześniej wypowiedzenia z pracy złożyli lekarze 5 szpitali w tym regionie: w Kozienicach, w Wyszkowie, w szpitalu specjalistycznym w Radomiu, szpitalu miejskim w Radomiu oraz w Krychnowicach.
W całym kraju trwa 32. dzień strajku. Kolejni pracownicy służby zdrowia, w tym lekarze, przyjeżdżają do Warszawy, by wesprzeć pielęgniarki pikietujące od wtorku pod kancelarią premiera. Poparcie dla pielęgniarek i słowa krytyki w stosunku do rządzących deklarował m.in. przewodniczący OZZL na Podkarpaciu, Zdzisław Szramik. Obecnie lekarze nie wybierają się do stolicy na pikietę, ale jeżeli sytuacja będzie tego wymagać, to zapowiadają taką manifestację.
Podkarpacie
Strajk trwa w 21 szpitalach z 27, w tym pięciu wojewódzkich oraz w większości przyszpitalnych poradni specjalistycznych i jednym ZOZ ambulatoryjnym. W dwóch szpitalach: w Przeworsku i Łańcucie lekarze zaprzestali akcji strajkowej. Do tej pory w regionie wypowiedzenia złożyło ponad 600 lekarzy w dziewięciu szpitalach.
Wielkopolska
Strajkuje 16 z 60 szpitali. Strajk zawiesili do tej pory lekarze z Wolsztyna, Śremu, Kalisza i Szamotuł. Do protestu włączą się w przyszłym tygodniu lekarze z Ostrowa Wielkopolskiego. Prawdopodobnie będzie to strajk włoski.
Małopolska
Nadal strajkują 22 placówki, w tym 20 szpitali. W 12 szpitalach trwają procedury sporu zbiorowego.
Kujawsko-pomorskie
Większość lekarzy jest zatrudniona w ramach tzw. kontraktów, co uniemożliwia im podejmowanie akcji strajkowych. W czwartek wszystkie przychodnie i szpitale pracowały normalnie.
W piątek pacjentów czeka "Dzień bez lekarza". Większość lekarzy w kraju weźmie dzień wolny. W oddziałach zabiegowych mają pozostać jedynie ordynatorzy i ich zastępcy.
Źródło: PAP, APTN
Źródło zdjęcia głównego: TVN24