Platforma Obywatelska jest zdecydowanym liderem najnowszych sondaży partyjnych przeprowadzonych przez TNS OBOP i GfK Polonia. W pierwszym z tych sondaży partia Donalda Tuska traci jednak poparcie w porównaniu z poprzednim miesiącem, a w drugim - zyskuje.
Z sondażu TNS OBOP wynika, że gdyby wybory parlamentarne odbyły się w sierpniu, Platforma mogłaby liczyć na 45-proc. poparcie. PiS odnotowuje w tym sondażu 29 proc. poparcia, a SLD - 14 proc. Do Sejmu weszłoby też Polskie Stronnictwo Ludowe z 6-proc. poparciem.
W porównaniu z lipcem poparcie dla PO spadło o 7 punktów procentowych, a dla PiS - o dwa punkty. SLD i PSL odnotowały wzrost poparcia - odpowiednio o 3 i 2 punkty procentowe.
TNS OBOP wskazuje, że po wzroście notowań PO na fali wyborczego zwycięstwa Bronisława Komorowskiego (między czerwcowym a lipcowym pomiarem zmiana o 6 pkt proc. - z 46 proc. do 52 proc.) w sierpniu nastąpiła korekta wyniku Platformy (do poziomu z czerwca br.).
OBOP podkreśla też, że od maja br. poparcie dla PiS regularnie spada (w maju wynosiło 39 proc.).
Na pytanie, czy wzięliby udział w sierpniowych wyborach, 40 proc. ankietowanych odpowiedziało "zdecydowanie tak", 29 proc. - "raczej tak", 10 proc. - "raczej nie", 19 proc. - "zdecydowanie nie", a 2 proc. - "trudno powiedzieć".
Sondaż TNS OBOP zrealizowany w dniach 5-8 sierpnia 2010 r. na reprezentatywnej, losowej 985-osobowej ogólnopolskiej próbie osób od 18. roku życia. Prezentowane wyniki poparcia dla partii dotyczą 567 osób deklarujących "zdecydowanie" lub "raczej" zamiar uczestniczenia w wyborach (z wyłączeniem osób niezdecydowanych, jak głosować).
GfK Polonia: PO zyskuje, PiS traci
Inne wyniki przynosi najnowszy sondaż GfK Polonia dla środowej "Rzeczpospolitej". PO wygrywa w nim z 48 procentami poparcia, a gdyby wyniki sondażu przełożyły się na wybory, PO w nowym Sejmie miałaby aż 240 posłów i nie musiałaby szukać koalicjanta.
Spada za to poparcie dla PiS - z 39 proc. na początku sierpnia do 35 proc. teraz. Różnica między PO a PiS zwiększyła się z 6 do 13 punktów proc. Najnowszy wynik dałby PiS w Sejmie 174 mandaty. SLD może liczyć na głosy 9 proc. ankietowanych - dokładnie tyle samo, ile w kilku poprzednich badaniach.
Tylko te trzy partie przekroczyłyby próg wyborczy - Polskie Stronnictwo Ludowe z poparciem 4 proc (o punkt wyższe niż w poprzednim badaniu), znalazłoby się poza parlamentem. Pozostałe partie nie mają zbyt wielkich szans na sukces wyborczy. 1 proc. badanych przez GfK Polonia chce poprzeć Ligę Polskich Rodzin. Takie samo poparcie ma Unia Polityki Realnej.
Sondaż GFK Polonia przeprowadziła od 19 do 24 sierpnia metodą wywiadów ankieterskich na próbie 1000 osób.
PBD DGA: PO zyskuje, PiS traci
PO ma wyraźną przewagę nad PiS także w sondażu PBS DGA dla "Gazety Wyborczej" przeprowadzonego w ostatni weekend. Partia Donalda Tuska może liczyć na 45 proc. głosów (wzrost o 1 pkt. proc. w stosunku do badania sprzed dwóch tygodni). Poparcie dla PiS-u spadło o 3 pkt. proc. i wynosi teraz 24 proc.
Stabilne notowania ma SLD - 9 proc. poparcia. Nie zmienia się także procent głosów, na jaki mogłoby liczyć PSL. Gdyby wybory parlamentarne odbyły się w ostatni weekend, ludowcy otrzymaliby 3-procentowe poparcie.
Sondaż PBS DGA przeprowadzono na próbie 1014 osób.
Źródło: "Rzeczpospolita", tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: TVN24.pl