- Ustawa o partiach politycznych bezwzględnie nakazuje odrzucenie sprawozdania finansowego partii w przypadku naruszenia niektórych jej przepisów - podkreśla Państwowa Komisja Wyborcza.
W specjalnym komunikacie PKW odniosła się w ten sposób do wypowiedzi niektórych polityków po odrzuceniu przez Komisję sprawozdań finansowych PiS i SLD za 2006 r.
Komentował je m.in. premier Kaczyński: - Decyzja PKW w stosunku do oświadczenia finansowego PiS jest bardzo daleko idąca, a zastosowana sankcja jest nieadekwatna do czynu - ocenił w sobotę
PKW w odpowiedzi podkreśla, że ustawa nakazuje bezwzględnie odrzucić sprawozdanie w przypadku naruszenia zakazu przyjmowania wpłat (niezależnie od ich wysokości) od cudzoziemców i osób prywatnych. Naruszenie zakazu następuje, jeśli wpłaty takie nie zostaną zwrócone w ciągu 30 dni od ich wpływu. Taka sytuacja - zaznacza PKW - miała miejsce w przypadku PiS.
"Powyższe naruszenia przepisów nie pozwalają zatem na przyjęcie sprawozdania finansowego ze wskazaniem uchybień" - napisano w komunikacie PKW.
Komisja może przyjąć sprawozdanie, przyjąć je ze wskazaniem na uchybienia lub odrzucić.
Państwowa Komisja Wyborcza, w związku z publicznymi wypowiedziami, wyjaśnia, co następuje. Przepisy ustawy o partiach politycznych nakazują bezwzględnie odrzucić sprawozdanie finansowe partii w przypadku stwierdzenia naruszeń niektórych jej przepisów. Należą do nich: naruszenie przepisów o obowiązkowym gromadzeniu środków pieniężnych na rachunku bankowym, co miało miejsce w przypadku Sojuszu Lewicy Demokratycznej, naruszenie przepisów o zakazie przyjmowania wpłat, niezależnie od ich wysokości, od cudzoziemców i osób prawnych przez niezwrócenie ich w ciągu 30 dni od daty wpływu, co miało miejsce w przypadku Prawa i Sprawiedliwości. Powyższe naruszenia przepisów nie pozwalają zatem na przyjęcie sprawozdania finansowego ze wskazaniem uchybień. Komunikat Państwowej Komisji Wyborczej z dnia 6 sierpnia 2007 r.
Premier Jaroslwa Kaczyński podkreślał, że PiS samo wyodrębniało nieprawidłowe wpłaty, gromadziło je na osobnym koncie, nikt z nich nie korzystał i wpłaty te zwracane były sukcesywnie. Premier zaznaczył, że ze względu na dużą liczbę wpłat, zwrot tych nieprawidłowych wydłużył się nieco poza ustawowe terminy.
"Można, w sytuacji tego rodzaju mankamentów, skorzystać z prawa wytknięcia (uchybienia). Dlaczego PKW z tego nie skorzystała, tego w tej chwili nie wiemy" - stwierdził premier.
Przepisy ustawy o partiach politycznych - zaznacza też PKW - nakazują bezwzględnie odrzucić sprawozdanie finansowe partii, jeśli naruszone zostały przepisy o obowiązkowym gromadzeniu pieniędzy na rachunku bankowym.
Z powodu gromadzenia przez partię środków finansowych poza rachunkiem bankowym odrzucone zostało sprawozdanie finansowe SLD za ubiegły rok.
Obie partie - PiS i SLD - zapowiedziały, że odwołają się do Sądu Najwyższego od decyzji PKW. Mają na to siedem dni od momentu otrzymania zawiadomienia z PKW.
Jeśli Sąd Najwyższy odrzuci skargi partii na orzeczenie Komisji, to PiS i SLD nie otrzymają subwencji przez kolejne trzy lata. W takiej sytuacji PiS co roku straciłby 24 mln 022 tys. 896 zł, a SLD - 12 mln 676 tys. 961 zł.
Źródło: PAP, APTN
Źródło zdjęcia głównego: TVN24