PiS szykuje rewolucję w szkołach. Sprawdź, co się zmieni
Prawo i Sprawiedliwość przedstawiło długo zapowiadany projekt zmian w szkolnictwie. Pomysłów partii rządzącej jest wiele, więc przedstawiamy poradnik dla rodziców i uczniów wyjaśniający, co się zmieni. Materiał programu "Polska i Świat".
Propozycje zmian przedstawione przez szefową ministerstwa edukacji narodowej Annę Zalewską nie podobają się opozycji, która mówi, że to "szkoła PRL", bowiem nowy system do złudzenia przypomina ten z poprzedniego ustroju. Przed nami wygaszenie gimnazjów i wprowadzenie od jesieni 2017 r. ośmioletniej szkoły powszechnej. Będzie ona podzielona na poziom podstawowy (w którym będzie jeden wychowawca) i gimnazjalny (oba po cztery lata). Po niej do wyboru będzie 4-letnie liceum, 5-letnie technikum i 5-letnia szkoła branżowa.
Nowością jest szkoła branżowa, czyli dawna zawodówka, która podzielona będzie na dwa etapy. Pierwszy trwający trzy lata zakończy się zdobyciem zawodu, a drugi 2-letni zakończy się uproszczoną maturą.
Dwa roczniki w pierwszej klasie liceum
Zmiany wejdą w życie już w 2017 roku. W propozycjach wyjaśniono, że jeśli dziecko pójdzie w tym roku do I klasy gimnazjum (ostatni rocznik, który obejmie zmiana) to w 2019 pójdzie do trzyletniego liceum, czyli według obecnego systemu szkolnictwa.
Inaczej sprawa ma się jednak w przypadku tych dzieci, które we wrześniu pójdą do VI klasy. Od przyszłego roku zamiast do gimnazjum pójdzie do VII klasy, a dwa lata później do VIII. Potem liceum. To oznacza, że w 2019 roku - w pierwszej klasie liceum spotkają się dwa roczniki. Przy czym jeden rozpocznie 3-letnią naukę, a drugi 4-letnią.
Trwającą osiem lat podstawówkę skończą wszystkie dzieci, które teraz są w klasach I-V. Jeśli dziecko idzie teraz do zerówki, to w przyszłym roku, jako pierwszy rocznik rozpocznie szkołę powszechną według nowej podstawy programowej. Wciąż nie wiadomo jednak jaka to będzie podstawa programowa. To nie jedyna niewiadoma, której jeszcze nie wyjaśniło MEN. Nie wiadomo co z budynkami gimnazjów, pracą dla nauczycieli, a także co z egzaminami gimnazjalnymi i maturami.
Autor: kło/gry / Źródło: tvn24
Źródło zdjęcia głównego: tvn24
Podziel się
Podziel się
- Podziel się
- Tweetnij
- Wyślij znajomemu
Z Trzecią Drogą 16 października obudzicie się w bezpiecznej przyszłości. Obudzicie się w domu, w tych miejscach, w których żyjecie i odetchniecie głęboko z ulgą, że możliwa jest polityka bez kłótni - mówił w poniedziałek lider Polski 2050 Szymon Hołownia. Prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz przekonywał, że Trzecia Droga idzie ścieżką, która "prowadzi do normalności, rozwiązywania problemów, a nie ich tworzenia".
TVN24 | Wybory parlamentarne 2023
Hołownia: zadanie Trzeciej Drogi to mobilizacja wszystkich tych, którzy w zmianę jeszcze nie uwierzyli
TVN24 | Wybory parlamentarne 2023
- Autor:
- akr/adso
- Źródło:
- PAP
Im bardziej Prawo i Sprawiedliwość próbuje zamieść pod dywan, im bardziej próbuje dezawuować tę gigantyczną aferę, tym bardziej Polacy są ciekawi - ocenił w dyskusji o aferze wizowej w programie "Fakty po Faktach" Krzysztof Śmiszek (Lewica). - Naszym zadaniem w sprawie afery wizowej, i nie tylko, jest przebić mur kłamstwa - zwracał natomiast uwagę Paweł Kowal (Koalicja Obywatelska). W programie dyskutowano także o niemieckiej odpowiedzi na wspomnianą aferę.
TVN24 | Wybory parlamentarne 2023
"Z lekceważenia kwestii ochrony granicy będą kłopoty dla wszystkich. To będzie sprawa wielu przywódców europejskich"
TVN24 | Wybory parlamentarne 2023
- Autor:
- akw/ prpb
- Źródło:
- TVN24
Dzisiaj, na te trzy tygodnie przed wyborami, rozstrzyga się znowu los Polski w tej części świata - powiedział Donald Tusk na wiecu w Otwocku. Jak mówił lider Platformy Obywatelskiej, choć jesteśmy w Unii Europejskiej, to rządzący "pozbawili nas pieniędzy" europejskich czy "niezależnych sądów". - De facto zabrali nam już tę Europę i 15 października możemy ją odzyskać - ocenił. Wiceszef PO, prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski podkreślał zaś, że "rządzący przez ostatnie tygodnie nie zaproponowali niczego, co dotyczy przyszłości". Na początku wiecu krótko przemawiała też posłanka Kinga Gajewska, którą kilka dni temu w Otwocku policjanci doprowadzili siłą do radiowozu.
TVN24 | Wybory parlamentarne 2023
Donald Tusk: Jesteśmy dzisiaj w momencie zwrotnym. Rozstrzyga się znowu los Polski w tej części świata
TVN24 | Wybory parlamentarne 2023
- Autor:
- akr/ prpb
- Źródło:
- TVN24
Współprzewodniczący Nowej Lewicy Włodzimierz Czarzasty na spotkaniu z mieszkańcami Pabianic mówił o "lekcjach cynizmu" na podstawie działań polityków Prawa i Sprawiedliwości oraz prezydenta. To w kontekście ostatnich ustaleń wokół afery wizowej.
TVN24 | Wybory parlamentarne 2023
Lewica wymienia "pięć lekcji cynizmu" PiS
TVN24 | Wybory parlamentarne 2023
- Autor:
- akw/ prpb
- Źródło:
- TVN24
Na spotkanie z prezesem PiS Jarosławem Kaczyńskim nie zostali wpuszczeni obserwatorzy OBWE. Przedstawiciele obozu rządzącego nie chcą komentować tej sytuacji. Twierdzą, że "zupełnie nie znają sprawy". - PiS się zamyka, chowa przed opinią publiczną, przed wyborcami. To jest sugestia dla Europy, dla wolnego świata, że PiS chce coś ukryć przed okiem obserwatorów - ocenił Grzegorz Schetyna z Koalicji Obywatelskiej.
TVN24 | Wybory parlamentarne 2023
Obserwatorzy OBWE niewpuszczeni na spotkanie z Kaczyńskim. Rządzący "zupełnie nie znają sprawy"
TVN24 | Wybory parlamentarne 2023
- Autor:
- ads/ft
- Źródło:
- TVN24