Polska

Piotr Mueller nowym rzecznikiem rządu. Gowin: to było osobiste wskazanie premiera

Polska

Aktualizacja:
Piotr Muller o proteście na Uniwersytecie Warszawskim. Nagranie archiwalne
Piotr Muller o proteście na Uniwersytecie Warszawskim. Nagranie archiwalnetvn24
wideo 2/28

Co ja poradzę, że rzeczywiście ministerstwo nauki jest taką kuźnią talentów - skomentował we wtorek wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin pytanie dziennikarzy o to, czy prawdą jest, że 30-letni poseł Piotr Mueller, dotychczasowy wiceminister nauki, ma zostać rzecznikiem rządu. Informację we wtorek popołudniu potwierdził sam Mueller.

Prezydent Andrzej Duda powołał we wtorek w Pałacu Prezydenckim nowych ministrów w rządzie premiera Mateusza Morawieckiego.

Nowi ministrowie w rządzie Mateusza Morawieckiego >

Mueller: dziękuję za zaufanie

Jedną ze zmian jest ta na stanowisku rzecznika rządu. Joannę Kopcińską zastąpił dotychczasowy wiceminister nauki Piotr Mueller.

"Pan premier Morawiecki powołał mnie na rzecznika prasowego rządu oraz sekretarza stanu w KPRM. Dziękuję za zaufanie! Tym samym będę tutaj z Państwem zdecydowanie częściej niż dotychczas" - napisał nowy rzecznik na Twitterze.

Informacja o nowym rzeczniku gabinetu premiera Morawieckiego pojawiła się też na stronie internetowej KPRM.

Gowin: ministerstwo nauki jest taką kuźnią talentów

Wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin pytany wcześniej we wtorek przez dziennikarzy w Sejmie o zmiany w rządzie, stwierdził, iż "jest przekonany, że dotychczasowi ministrowie znaleźli bardzo godnych następców".

Na uwagę, że - jak spekulowały media - jego zastępca w resorcie Piotr Mueller zostanie rzecznikiem rządu, wicepremier odpowiedział: - Co ja poradzę, że rzeczywiście ministerstwo nauki jest taką kuźnią talentów, dlatego chyba następnych wiceministrów będę powoływał tajnie, żeby znowu nikt mi ich nie powołał na jakieś wyższe stanowisko.

Dopytywany, czy on sam zaproponował Muellera na to stanowisko, zaprzeczył. - To było osobiste wskazanie premiera Mateusza Morawieckiego - podkreślił.

Absolwent prawa

Pochodzący z Słupska Mueller, absolwent prawa w ramach Kolegium Międzyobszarowych Indywidualnych Studiów Humanistycznych i Społecznych Uniwersytetu Warszawskiego, był m.in. przewodniczącym Parlamentu Studentów RP, członkiem komisji dyscyplinarnej przy Radzie Głównej Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz ekspertem Polskiej Komisji Akredytacyjnej.

Dwukrotnie (w 2011 i w 2015 roku) i bezskutecznie startował w wyborach do Sejmu jako członek Prawa i Sprawiedliwości. Mandat poselski objął po zmarłej Jolancie Szczypińskiej (i wcześniejszej rezygnacji Piotra Karczewskiego z objęcia mandatu). Ślubowanie złożył 28 grudnia ubiegłego roku. Również bezskutecznie startował w wyborach do Parlamentu Europejskiego z okręgu obejmującego województwo pomorskie.

Kariera w ministerstwie szkolnictwa wyższego

W 2015 roku został doradcą wicepremiera i ministra szkolnictwa wyższego i nauki Jarosława Gowina. Później został szefem biura ministra nauki i szkolnictwa wyższego. Należał do zespołu legislacyjnego, który odpowiedzialny był za przygotowanie projektu tak zwanej Konstytucji dla Nauki, czyli reformy szkolnictwa wyższego.

Od stycznia 2018 roku był podsekretarzem stanu, a od stycznia 2019 roku sekretarzem stanu w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

We wrześniu ubiegłego roku został przewodniczącym zespołu, który nadzorował wdrożenie reformy szkolnictwa wyższego. Ponadto dotychczas był członkiem Komitetu Stałego Rady Ministrów oraz Komitetu Społecznego Rady Ministrów.

Mueller jest synem opozycjonisty z czasów PRL - Edwarda Muellera, posła na Sejm X kadencji i I kadencji.

Autor: tmw,js,mart/adso/kwoj / Źródło: tvn24.pl, PAP

Źródło zdjęcia głównego: Krystian Maj/KPRM

Raporty:
Pozostałe wiadomości