Bruksela to cel pierwszej zagranicznej wizyty premier Ewy Kopacz. W poniedziałek szefowa polskiego rządu spotka się z szefem Rady Europejskiej Hermanem Van Rompuyem i szefem PE Martinem Schulzem. Kopacz będzie z nimi rozmawiała m.in. o polityce klimatyczno-energetycznej w kontekście szczytu UE.
W poniedziałek premier Kopacz poleci do Brukseli, żeby po południu spotkać się z przedstawicielami unijnych instytucji. Przed wylotem do Brukseli Kopacz spotka się z przybywającym z wizytą w Warszawie nowym szefem NATO Jensem Stoltenbergiem.
Trzy stolice
W stolicy Belgii Kopacz będzie rozmawiać z szefem PE Martinem Schulzem ok. godz. 14.30 oraz przewodniczącym Rady Europejskiej Hermanem Van Rompuyem (godz. 16).
Z kolei w czwartek w Berlinie premier będzie rozmawiała z kanclerz Niemiec Angelą Merkel. Prosto ze stolicy Niemiec, jak poinformowała PAP rzeczniczka rządu Iwona Sulik, szefowa rządu uda się do Paryża na spotkanie z prezydentem Francji Francoise Hollande'em.
Rozmowy polskiej premier w tych trzech stolicach będą poświęcone przede wszystkim polityce klimatyczno-energetycznej w kontekście planowanego na październik posiedzenia Rady Europejskiej. Omawiane będą także kwestie bezpieczeństwa w związku z sytuacją na Ukrainie oraz relacje dwustronne polsko-niemieckie i polsko-francuskie, a także współpraca w ramach Trójkąta Weimarskiego.
- Chcemy porozmawiać i sprawdzić, czy jesteśmy w stanie wypracować kompromis w kwestiach polityki klimatyczno-energetycznej. Francuzi mają w tych kwestiach konkretne, skrystalizowane stanowisko. Niemcy też są silnym graczem - powiedział w piątek PAP minister ds. europejskich Rafał Trzaskowski. Poinformował, że m.in. w związku z październikowym szczytem planowane są też spotkania w ramach Grupy Wyszehradzkiej. - Nie uda się już pewnie objechać wszystkich stolic, ale chcemy prowadzić jak najszersze konsultacje - zaznaczył Trzaskowski, który jest też pełnomocnikiem premier w kwestii przygotowań do szczytów Rady Europejskiej.
Przed unijnym szczytem
Na 23-24 października zaplanowano w Brukseli szczyt UE, który ma uzgodnić nowy cel redukcji emisji CO2 w Unii Europejskiej po 2020 r. Komisja Europejska zaproponowała na początku roku 40-proc. cel redukcji emisji CO2 w ramach projektu polityki energetycznej i klimatycznej UE do 2030.
Zaproponowała też ogólnoeuropejski cel udziału energii ze źródeł odnawialnych na poziomie 27 proc. Obowiązujący do 2020 r. pakiet energetyczno-klimatyczny zakłada 20-proc. redukcję emisji CO2 i 20-proc. udział energii odnawialnej.
Autor: pk//gak / Źródło: PAP, tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: KPRM