WARTO WIEDZIEĆ

Poglądy Mentzena, Bruksela apeluje do Polski, Morawiecki przesłuchany

Sławomir Mentzen podczas spotkania w Lidzbarku Warmińskim
Sławomir Mentzen dostał pytanie o aborcję po gwałcie. Jego odpowiedź wywołała kontrowersje
Źródło: Arleta Zalewska/Fakty TVN

Kandydat na prezydenta Sławomir Mentzen ujawnił poglądy na temat aborcji. Bruksela zaapelowała do polskiej prezydencji o wznowienie dyskusji dotyczącej zmiany czasu. Z kolei były premier Mateusz Morawiecki został przesłuchany w Najwyższej Izbie Kontroli. Oto pięć rzeczy, które warto wiedzieć w piątek 28 marca.

1. Mentzen o aborcji po gwałcie

- Nie wolno zabijać niewinnych dzieci, nawet jeżeli to dziecko wiąże się z jakąś nieprzyjemnością - powiedział kandydat na prezydenta Sławomir Mentzen, odpowiadając na pytanie, czy popiera aborcję w przypadku poczęcia w wyniku gwałtu.

Lider Konfederacji i kandydat na prezydenta powiedział również, że nie podpisałby ustawy, która pozwalałaby na terminację ciąży. - Uważam to za bestialskie. Nie powinno się zabijać niewinnych dzieci. Nawet jeżeli to niewinne dziecko sprawia komuś wielką traumę - powtórzył.

Sławomir Mentzen podczas spotkania w Lidzbarku Warmińskim
Sławomir Mentzen podczas spotkania w Lidzbarku Warmińskim
Źródło: PAP/Tomasz Waszczuk

2. Bruksela apeluje do Polski w sprawie zmiany czasu

Rzeczniczka Komisji Europejskiej Anna-Kaisa Itkonen zaapelowała do polskiej prezydencji o wznowienie dyskusji dotyczącej zmiany czasu.

Przyznała przy tym, że projekt dyrektywy znoszącej zmianę czasu utknął na poziomie decyzji krajów członkowskich.

3. Morawiecki przesłuchany

Mateusz Morawiecki został przesłuchany w Najwyższej Izbie Kontroli. Jak przekazał rzecznik NIK Marcin Marjański, kontrolerzy pytali byłego premiera o sprawy związane z kontrolami w Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych, GetBack i Polskim Funduszu Rozwoju.

"Wyniki kontroli wkrótce i zgodnie z pana sugestią poszliśmy tropem pieniędzy. Będzie interesująco" - napisał po zakończeniu czynności szef Izby Marian Banaś, zwracając się do Morawieckiego.

4. Plan "dramatycznej restrukturyzacji" w USA

Sekretarz zdrowia USA Robert F. Kennedy ogłosił plan "dramatycznej restrukturyzacji" agencji federalnych podległych resortowi. Przewiduje on zmniejszenie o 10 tysięcy liczby etatów i połączenie niektórych wydziałów w celu ograniczania wydatków budżetowych.

Resort uważa, że zmiany pozwolą zaoszczędzić 1,8 miliarda dolarów rocznie, ale komentatorzy wyrażają obawy, że zwolnienia pracowników mogą spowolnić proces zatwierdzania leków i urządzeń medycznych oraz wydłużyć czas oczekiwania na dostęp do terapii dla pacjentów.

5. Rząd zawiesił prawo do wnioskowania o azyl

W Dzienniku Ustaw pojawiło się rozporządzenie w sprawie czasowego ograniczenia prawa do złożenia wniosku o udzielenie ochrony międzynarodowej. "Wprowadza się czasowe ograniczenie prawa do złożenia wniosku o udzielenie ochrony międzynarodowej" - czytamy. Będzie obowiązywało przez 60 dni. "Ograniczenie, o którym mowa, stosuje się na granicy państwowej z Republiką Białorusi" - dodano.

We wtorek w "Rozmowie Piaseckiego" Rzecznik Praw Obywatelskich prof. Marcin Wiącek ocenił, że ustawa dotycząca ograniczenia prawa do azylu jest "niezgodna z konstytucją i ze standardami międzynarodowymi wiążącymi Polskę". Przeciwko ustawie wypowiadają się też organizacje pozarządowe. - Ustawa jest absolutnie niezgodna z przepisami konstytucji i to zarówno tymi dotyczącymi prawa do ochrony międzynarodowej, jak i tymi, które dotyczą zasad ograniczania praw i wolności konstytucyjnych w ogóle - ocenił prawnik Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka Marcin Sośniak.

TVN24 HD
Dowiedz się więcej:

TVN24 HD

Czytaj także: